סגור

קרב שליטה שהחל בחיוג מוטעה מטלטל אימפריית תקשורת קנדית

הכל התחיל ב"שיחת כיס" שהוציא סמנכ"ל הכספים של חברת הסלולר הגדולה בקנדה, שהציתה קרב מילולי בין בני המשפחה המייסדת, מעשירי המדינה. ההשתלטות המתוכננת על שחקנית אחרת בשוק נדחקה בינתיים לשוליים, וגם טראמפ כבר השתרבב לפרשה

אחת מעסקאות הרכישה הגדולות בתולדות שוק התקשורת הקנדי ממתינה בימים אלה לאישור רגולטורי. רוג'רס תקשורת (RCI), מפעילת הסלולר הגדולה במדינה, שמחזיקה גם בעסקי כבלים וטלוויזיה, פועלת מאז חודש מרץ כדי להשתלט על שחקנית דומיננטית אחרת - שואו תקשורת, תמורת כ־16 מיליארד דולר.


זוהי עסקה שמעמידה רגולטורים, צרכנים ושחקנים קטנים על הרגליים, ברקע טענות כי תפגע בשוק הריכוזי גם כך. אבל בזמן שבדיקה רגולטורית מתקיימת כדי לבחון את העסקה, הקנדים מתעניינים בצד אחר שלה, ססגוני הרבה יותר - סכסוך משפחתי חסר תקדים ברוג'רס, המאיים לקרוע מבפנים חברה בשווי 24 מיליארד דולר. עד כה, הסכסוך עלה לבנו של המייסד בתפקידו כיו"ר, לסמנכ"ל הכספים הוותיק במשרתו, ויצר שני דירקטוריונים לחברה, כאשר כל אחד מהם טוען להיות המייצג החוקי שלה.
הכל התחיל בהודעה לקונית שנמסרה ב־29 בספטמבר. "בשם הצוות, אני מודה לטוני על תרומתו הרבה לחברה שלנו", הודיע ג'ו נטאלי, נשיא ומנכ"ל רוג'רס, בהודעה לעיתונות. "אנחנו מאחלים לו הצלחה במאמציו העתידיים ומצפים להמשיך ולבנות על הבסיס החזק שהוא עזר להניח". טוני סטפיארי כיהן כסמנכ"ל הכספים של החברה במשך כעשור ואמור היה להיות דמות המפתח בעסקת המיזוג המורכבת עם שואו תקשורת. עזיבתו, ועוד ביום ההודעה על כך, בלבלה את המשקיעים ואת השוק, אך יחלוף עוד שבוע בטרם התמונה תתחיל להתבהר והדרמה תתעצם.
אדוארד רוג'רס: "למרות שאני מאוכזב מהצעדים האחרונים שננקטו על ידי דירקטורים מסויימים כדי להדיח אותי כיו"ר, אני בטוח שהמעשה ייבדק ויטופל על ידי הדירקטוריון החדש"
חשיפה של העיתון הקנדי The Globe and Mail בתחילת אוקטובר העלתה כי עזיבתו של סמנכ"ל הכספים הוותיק היתה תוצאה של מאבק כוחות. יו"ר החברה אדוארד רוג'רס, שגייס את נטאלי ב־2017, רצה להחליף את המנכ"ל בסטפיארי במשך תקופה ממושכת, ובספטמבר גמר אומר בלבו לעשות זאת. רוג'רס לא נושא במקרה את שם החברה. הוא אחד מארבעת ילדיו של המייסד טד רוג'רס, ומאז מותו של האב ב־2008 מכהן כיו"ר החברה ויו"ר קרן הנאמנות המשפחתית, רוג'רס קונטרול טראסט. שלוש אחיותיו, מלינדה, ליסה ומרתה ואמו לורטה מכהנות בדירקטוריון. מלינדה גם משמשת סגנית לאדוארד בשני תפקידיו. מאז מות אבי המשפחה, החליפה החברה שלושה מנכ"לים.
בעלות על קבוצת בייסבול
על פי הדיווח, נטאלי שמע בטעות על התוכנית להחליפו, אחרי שסטפיארי הוציא "שיחת כיס" (Butt Dial) בזמן ששוחח על התוכנית עם מנהל לשעבר בחברה. בתגובה, זומנה ישיבת חירום של הדירקטוריון ב־26 בספטמבר שבה אחיותיו ואימו של אדוארד הצליחו לגייס רוב ועצרו את תוכנית ההדחה. את המהלך, לפי הדיווחים, הובילה המטריארכית לורטה, שלא מחזיקה בתפקידי היו"ר, אך על פיה יישק דבר. כמה ימים אחר כך, הידיעה על הסכסוך דלפה לתקשורת. "לרוב הדירקטוריון יש אמון מלא במנהיגות ובחזון האסטרטגי של ג'ו עבור רוג'רס", נמסר בהודעה מטעם החברה זמן קצר אחר כך, שהבהירה כי אחדות דעים ברוג'רס, לא קיימת.
3 צפייה בגלריה
מימין אדוארד רוג'רס ו טוני סטפיארי
מימין אדוארד רוג'רס ו טוני סטפיארי
יו"ר רוג'רס אדוארד רוג'רס (מימין) וסמנכ"ל הכספים טוני סטפיארי.
(צילומים: רויטרס)
רוג'רס תקשורת נוסדה ב־1960 על ידי אדוארד רוג'רס (שכונה טד) עם רכישת תחנת רדיו. טד היה בנו של ממציא קנדי, מאדריכלי תעשיית הרדיו. מאז ועד היום, רוג'רס הרחיבה את פעילותה לטלוויזיה, לווין, כבלים ושירותי סלולר, וכיום, המשפחה היא אחת העשירות בקנדה. החברה, הנסחרת בניו יורק ובטורונטו, מעסיקה 25 אלף עובדים ובבעלותה קבוצת הבייסבול של טורונטו ומניות בקבוצות ההוקי והכדורסל. ראש העיר של טורונטו ג'ון טורי אף מכהן בוועדה המייעצת של קרן הנאמנות המשפחתית. כיום, רוג'רס היא מפעילת הסלולר הגדולה בקנדה ואחת משלוש חברות התקשורת הגדולות במדינה — לצד BCE וטולס המכונות יחדיו The Big Three— שמחזיקות ב־89.2% מהשוק הקנדי וב־90.7% מההכנסות. את 2020 היא סיכמה ברווח של כ־6 מיליארד דולר.
חברה אחת, שני דירקטוריונים
רוג'רס פועלת כחברה ציבורית לכל עניין ודבר, אך כאשר הקים אותה טד רוג'רס הוא הכפיפה במבנה ייחודי קנדי תחת הקרן של משפחת רוג'רס שמחזיקה ב־97% מזכויות ההצבעה ברוג'רס תקשורת. המשמעות היא, שכמעט כל המניות הנסחרות של החברה אינן מקנות זכות הצבעה, וכל הרעיון המסורתי של "אספת בעלי מניות" הוא באופן מסוים מיותר.
בוועדה המייעצת שאחראית על ניהול הקרן וההחלטות המתקבלות בה ישנם עשרה חברים, ביניהם, כאמור, אם המשפחה וארבעת הילדים. ביצירת מבנה השליטה, טד שאף כי החברה תישאר בידי המשפחה וביקש להקשות על הרחקת הקרובים או דילול שליטתם, כמו גם למנוע מבני משפחה בודדים בעלי מניות, לחבל בתהליכי קבלת החלטות. הכוח העצום שבידי הקרן, וכפועל יוצא בידי היו"ר ששולט בקרן, הוא שהפך את הדרמה מריב מביך של משפחה עשירה לאסון של ממשל תאגידי תקין.
מרתה רוג'רס: "הלוואי ויכולתי לישון. אבל עם יותר מ־24 אלף עובדים על הכף, זה לא קל. אוציא כל אגורה כדי להגן על החברה, העובדים ורצונותיו של טד. זה בשבילך אבא"
אחרי פגישת הדירקטוריון הכושלת של ה־26 בספטמבר ופיטוריו של סטפיארי, החליט אדוארד להחזיר לו את השליטה. ביום שני שעבר נחשף כי הוא התחיל לנהל שיחות עם חמישה מועמדים אותם ייעד כמחליפים לחברי דירקטוריון, במטרה להטות את הכף חזרה לטובתו במועצת המנהלים. בתגובה, הדירקטורים הלא תלויים שלחו מכתב שבו הזהירו כי "המזימה" של רוג'רס נגד ההנהלה מעמידה את החברה "בסיכון גדול" ועלולה להשפיע על דירוג האשראי שלה ובעקבת זאת על הלוואות שתרצה לקחת על מנת לממן את רכישת שואו. "היו"ר רוצה לנהל את החברה, מאמין שהוא אכן מנהל את החברה, ואף מנכ"ל או צוות ניהול לא יכול לפעול ביעילות בתנאים הללו", נאמר במכתב, שעיקריו פורסמו בסוכנות בלומברג. מאמץ גישור שביצעה למחרת הוועדה המייעצת, לא הניב תוצאות.
יום לאחר מכן כבר פורסמו התוצאות הרבעוניות של החברה. לדו"חות הפיננסיים צורפה הודעה לפיה החברה החליטה להגביל את סמכויותיו של אדוארד רוג'רס באמצעות הקמת ועדה שתפקידה יהיה לקבוע "פרוטוקולים ברורים לגבי יחסי הגומלין בין היו"ר וחברי ההנהלה". ועדה זו מנתה את שני חברי הדירקטוריון העצמאיים ג'ון קלאפיסון וג'ון מקדונלד וכן את האחות מלינדה. "קיבלתי תמיכה חזקה וחד־משמעית מהדירקטוריון כדי לכוון את האסטרטגיה של החברה", אמר נטאלי במהלך שיחה עם אנליסטים על התוצאות הרבעוניות, באותו היום. בעוד נטאלי מדבר, דיווחים על הזעם של אדוארד לנוכח הניסיונות להצר את צעדיו, החלו לדלוף לתקשורת. אדוארד ביקר את ביצועי החברה, טען כי עליה להשתפר, ופרסם הצהרה רשמית. "זו האחריות שלי להעמיד את האינטרסים של RCI במקום הראשון", אמר לבלומברג, "זה מאכזב שאחרים לא מתמקדים במה שטוב ביותר לעסק".
ביום חמישי האחרון החליטה האם לורטה להעלות להצבעה את הדחתו של אדוארד מתפקיד יו"ר. הוא אכן הודח ובמקומו מונה מקדונלד, לשעבר מנהל AT&T המכהן בדירקטוריון מאז 2012. אבל אדוארד השיב מלחמה. בהודעה שפרסם הסביר כי "איבד את האמון במועצת המנהלים" ולכן מתוקף תפקידו כיו"ר הקרן ובזכות כוח ההצבעה שלו, הוא מדיח את הדירקטורים העצמאים קלאפיסון, דיוויד פיטרסון, בוני ברוקס, אליס ג'ייקוב ומקדונלד ומחליפם באחרים, ללא אספת בעלי מניות. חמשת חברי הדירקטוריון שאותם החליף היו שותפים להצבעת אחיותיו ואמו להדיחו. אם הכל יילך כמתוכנן, המינויים החדשים אמורים להעניק לו את הרוב הנדרש בדירקטוריון בן 14 החברים ולמנותו שוב ליו"ר.
עוד באותו היום הודיע אדוארד כי המהלך הושלם. "למרות שאני מאוכזב מהצעדים האחרונים שננקטו על ידי דירקטורים מסוימים כדי להדיח אותי כיו"ר, אני בטוח שהמעשה ייבדק ויטופל על ידי הדירקטוריון החדש שהוקם", אמר בהודעה לתקשורת. "העמדה שלנו היא שהשינויים שהוכרזו אמש הם עסקה גמורה", ציין דוברו ל"טורונטו סטאר". "ההחלטה נחתמה, נמסרה ליועץ המשפטי של החברה ונכנסה לתוקף מיידי".
סיכון עצום לחברה בזמן רגיש
ביום שישי האחרון קיבלו ברוג'רס את ההודעה בתדהמה. "להערכתנו מנגנון זה לא יושם אי־פעם על ידי חברה ציבורית בקנדה", כתבו. "החברה חוששת מכך שבעל השליטה בקרן הנאמנות יבקש לבצע שינוי כה מהותי בממשל העצמאי של החברה באופן חסר תקדים זה". לורטה, מלינדה ומרתה הודיעו כי לאדוארד אין יכולת להחליף את הדירקטורים "בגחמה" ומבלי לזמן אספת בעלי מניות. "למרות שנראה כי אדוארד לא מוכן להפנים את העובדה הבסיסית הזו, זה לא הופך אותה לפחות נכונה או רלוונטית", אמרה מלינדה ל"גלוב אנד מייל". "ברור שאנחנו מאוכזבות מכך שאדוארד החליט להמשיך ולהתעלם מהאינטרסים של עובדי רוג'רס, בעלי המניות והלקוחות. במילים פשוטות, מעשיו מעידים על התעלמות מממשל תקין ויוצרים כמות עצומה של סיכון לחברה בזמן רגיש במיוחד", נמסר.
"שינוי הדירקטוריון נכנס לתוקף הבוקר (שישי) מיד עם ביצוע החלטת בעלי המניות", הודיע אדוארד בתגובה. "אין בסיס חוקי להכריז על ההחלטה כפסולה". והוא לא לגמרי טועה. גם אם תהליך הפעלת הכוח לוקה בחסר, הכוח כשלעצמו הוא לגיטימי. כדי לקחת אותו ממנו, יש להדיחו מתפקידו כיו"ר הקרן ברוב של שני שלישים לפחות מחברי הוועדה המייעצת, אבל נכון להיום אין בידי אחיותיו ואמו רוב כזה.
מעסיק חברה מפוקפקת
"הלוואי ויכולתי לישון", צייצה האחות מרתה בטוויטר בליל שבת. "אבל עם יותר מ־24 אלף עובדים על הכף, זה לא קל". מרתה, ד"ר לנטורופתיה, שמעורבת פחות בעסקי החברה, המשיכה והפצירה באחיה לפרוש מתפקידו כיו"ר הקרן ורמזה כי הוא מדליף סיפורים לתקשורת ומעסיק חברה מפוקפקת לניהול משברים. לסיכום היא רמזה שברשותה מידע מזיק עליו, אותו תפרסם ברבים, הקשור באופן מסוים לנשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ. "אוציא כל אגורה כדי להגן על החברה, העובדים ורצונותיו של טד. זה בשבילך אבא", סיכמה.
בינתיים, אדוארד לא מתקפל, ובשבת הודיע כי הדירקטוריון החדש צפוי להיפגש בקרוב. "לדירקטוריון החדש ולחברה יש עניינים חשובים לטפל בהם ואנחנו לא נעסוק בוויכוח בתקשורת עם דירקטורים לשעבר", אמר, תוך שהוא מרמז כי ליו"ר מקדונלד אין זכות דיבור בנושא. "ההצעה של אדוארד רוג'רס לקיים ישיבת דירקטוריון, כביכול, עם חברי הדירקטוריון המוצעים שלו אינה תואמת את חוקי בריטיש קולומביה שבה מאוגדת רוג'רס תקשורת, ולכן אינה תקפה", הגיב מקדונלד.
ייתכן ואופרת הסבון הזו תאלץ להתברר בבית המשפט. בינתיים, שני הרכבים של חברי דירקטוריון טוענים לבעלות על החלטות החברה, בעלי המניות חסרי אונים ומניות רוג'רס ושואו מגיבות למבנה התאגידי המעוות. שואו רושמת ירידות כבר שמונה ימים רצופים ונסחרת בכ־12% מתחת למחיר עסקת הרכישה (40.5 דולר קנדי למניה). בעוד שמניית רוג'רס שהתרסקה ב־12% אחרי פיטורי סמנכ"ל הכספים, התאוששה מאז פיטורי אדוארד.