סגור

בדרא"פ ובפולין כבר העלו את הריבית, בבריטניה מחכים

בישראל זה עדיין לא קרה, אבל בכמה מדינות אחרות כבר התקבלו החלטות להעלות את הריבית: הבנק המרכזי של דרום אפריקה עשה זאת ביום חמישי האחרון, זה של פולין עשה זאת בתחילת החודש. בבריטניה מאותתים שזה צפוי לקרות, אך בינתיים נמנעים מהמהלך

בעוד שבישראל החליט אתמול (ב') בנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי, בכמה מדינות אחרות כבר התקבלו החלטות שונות. כך, לאחר שהוריד את הריבית ב־2.75% מאז פרוץ מגפת הקורונה, הבנק המרכזי של דרום אפריקה העלה ביום חמישי האחרון את ריבית הבסיס ב־0.25% ל־3.75%. במקביל העלה הבנק את תחזית האינפלציה מ־4.4% ל־4.5% ב־2021, ומ־4.2% ל־4.3% ב-2022. ההחלטה על העלאת הריבית התקבלה ברוב של 3 מול 2, איתות לקונפליקט הקיים בין חברי מועצת הבנק המבקשים לתמוך בהתאוששות הכלכלה אך בה בעת להתייחס לחששות האינפלציוניים.
הבנק המרכזי של אנגליה אותת בתחילת החודש כי יעלה את הריבית ב"חודשים הקרובים" בתגובה לאינפלציה הגבוהה אך נמנע מלעשות זאת באופן מיידי. קובעי המדיניות בבנק הצביעו ב־4 בנובמבר ברוב של 7-2 בעד שמירת שיעור הריבית הנמוך שעומד עכשיו על 0.1%.
ועדת המדיניות המוניטרית (MPC) אמרה שיש "ערך" בהמתנה לראות כיצד שוק העבודה מתמודד עם סיום תוכנית החל"ת. עם זאת, היא לא שללה העלאת ריבית בפגישתה הבאה בדצמבר. הוועדה מתכנסת כל שישה שבועות.
1 צפייה בגלריה
אנדרו ביילי נגיד הבנק המרכזי של אנגליה בריטניה
אנדרו ביילי נגיד הבנק המרכזי של אנגליה בריטניה
אנדרו ביילי, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה
(צילום: בלומברג)
נגיד הבנק אנדרו ביילי שנשאל מתי עשויה להתרחש העלאת הריבית, השיב: "מעתה ואילך". לדבריו, ה-MPC "בילתה שעות רבות" בשקלה את צעדיה, והוסיף: "השיחות קשות למדי וזה משקף את המצב שבו אנו נמצאים". בראיון לערוץ הבי.בי.סי אמר ביילי שהתנאים הנוכחיים שונים מכיוון שהאינפלציה נגרמת מזעזועים בשרשת האספקה העולמית ולא מלחצי ביקוש בכלכלה הבריטית. "העלאת הריבית, אני חושש, לא תביא לנו יותר גז", אמר. אבל הוא הוסיף שהריבית לא תחזור לרמות שבהן היתה לפני המשבר הפיננסי של 2008. "בעתיד הנראה לעין, אנחנו בעולם של ריביות נמוכות", אמר.
יום לפני הודעת הבנק המרכזי של אנגליה החליט מקבילו הפולני להעלות בחדות את הריבית וזאת במאמץ מחודש לדכא את עליית האינפלציה במדינה החמישית בגודלה באיחוד האירופי. העלאת הריבית ב־0.75%, היתה השנייה בתוך חודשיים וגבוהה מההעלאה ב־0.50% שלה ציפו כלכלנים. האינפלציה במדינה הגיעה לשיא של 20 שנה ופוגעת במיוחד במעמדות הנמוכים.