סגור
לוויין ריגול לווין ריגול NSA
לוויין ריגול NSA

ארה"ב מעריכה: רוסיה מפתחת נשק גרעיני לשיבוש לוויינים

לפי ההערכות, לנשק יכולת להרוס את התקשורת האזרחית, הריגול מהחלל ופעילות צבאית מצד ארה"ב ובנות בריתה. בשלב זה אין מערכת הגנה מתאימה. ברוסיה מכחישים את הטענות

בארה"ב מעריכים כי רוסיה מפתחת נשק גרעיני נגד לוויינים שישוגר לחלל ויכול לשבש את מערכת הלוויינים הנרחבת של ארה"ב - החל מתקשורת צבאית ועד לאפליקציות לשיתופי נסיעות, כך לפי דיווח ברויטרס המתבסס על אדם המעורה בנושא שביקש להישאר בעילום שם.
נשק מסוג זה יוכל להרוס את התקשורת האזרחית, הריגול מהחלל ופעילות צבאית מצד ארה"ב ובנות בריתה. בשלב זה אין לארה"ב היכולת להגן על עצמה והלוויינים שלה מהנשק, כך לפי בכיר לשעבר בממשל.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכחיש את הטענות ומסר כי רוסיה מתנגדת לשימוש בנשק גרעיני בחלל. בדומה, שר ההגנה הרוסי הכחיש כי רוסיה מפתחת יכולות גרעיניות בחלל. מהבית הלבן ומהמשרד למודיעין לאומי סרבו להגיב על הנושא.
הדיווחים על הפיתוח הרוסי החלו לצוץ לאחר שיו"ר ועדת המודיעין של הסנאט האמריקאי, הסנטור הרפובליקני מייקל טרנר, פרסם בשבוע שעבר הצהרה חידתית, שבה הזהיר מ"איום רציני לביטחון הלאומי". סימן נוסף לחשדות האמריקאים הגיע ביום חמישי כשדוברת הבית הלבן הגיבה שבארה"ב מאמינים שהמערכת שמפתחים ברוסיה תפר את אמנת החלל החיצון. האמנה מ-1967, עליה חתמו בין השאר ארה"ב ורוסיה, אוסרת לשגר למסלול החלל מסביב לכדור הארץ אובייקטים הנושאים נשק גרעיני וכל נשק אחר להרס המוני. "סיום אמנת החלל עלולה לפתוח פתח למדינות אחרות לשגר נשק גרעיני לחלל", הגיב לניו יורק טיימס, סטיבן אנדרסון, מומחה לנשק גרעיני מאוניברסיטת מיניאפוליס. "ברגע שיש נשק גרעיני בחלל, אפשר להשתמש בו ליותר מרק לשבש לוויינים".
ביום שבת דיווחו בניו יורק טיימס כי בשבועות האחרונים הוציאו סוכנויות הביון האמריקאיות אזהרה שייתכן ורוסיה מתכננת שיגור צבאי וסודי, והשאלה המרכזית היא אם בכוונתה לשגר נשק גרעיני לחלל. בבלומברג דיווחו אתמול (ג') כי ההערכה הגוברת היא כי השיגור יתבצע עוד השנה, וארה"ב כבר הזהירה את בנות בריתה בעניין. עם זאת, לפי המקורות, רוסיה לא מתכוונת להפעיל את המכשיר, אף שיש סיכון לפיצוץ כתוצאה מתאונה, שינטרל לוויינים רבים.