סגור

בעקבות סנקציות המערב: כ-200 אלף תושבי מוסקבה הפכו מובטלים

כך אמר ראש עיריית מוסקבה, והוסיף כי בניסיון לרכך את השפעת הסנקציות, אישרה הממשלה ברוסיה תוכנית בגובה 41.7 מיליארד דולר ליצירת משרות זמניות ותוכניות הכשרה. החברות הזרות שהשיתו סנקציות על המדינה הן בין היתר בואינג, גולדמן זאקס, סטארבקס ונייקי

ראש עיריית מוסקבה סרגיי סוביאנין מזהיר כי קרוב ל-200 אלף תושבי מוסקבה שמועסקים על ידי חברות זרות איבדו את מקום עבודתם, זאת בעקבות הסנקציות שהשיתו מדינות המערב על רוסיה בשל הפלישה לאוקראינה.
מספר רב של חברות מערביות במגוון תעשיות, ובהן בואינג, גולדמן זאקס, סטארבקס ונייקי, הכריזו מאז החלה הפלישה ב-24 בפברואר על הפסקת הפעילות שלהן במדינה. בניסיון לרכך את ההשפעה של ההחלטות על העובדים במוסקבה, בשבוע שעבר אישרה הממשלה ברוסיה תוכנית בגובה 41.7 מיליארד דולר ליצירת משרות זמניות, תוכניות הכשרה לעובדים ומתן סובסידיות לחברות שיעסיקו עובדים אלה.
לפי סוביאנין, התוכנית תעניק בשלב הראשון סיוע לכ-58 אלף עובדים בבירה, מתוכם 12,500 יעברו הכשרה מחדש, ו-39 אלף יועסקו במשרות זמניות ובפרויקטים ציבוריים.
2 צפייה בגלריה
נשיא רוסיה פוטין ישיבת ממשלה
נשיא רוסיה פוטין ישיבת ממשלה
נשיא רוסיה פוטין בישיבת ממשלה
(צילום: רויטרס)
עם זאת, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכריז אתמול (ב') כי הסנקציות נכשלו ולא הצליחו לערער את הכלכלה הרוסית. ב"וול סטריט ג'ורנל" דיווחו כי פוטין אמר את הדברים בישיבת ממשלה, והוסיף כי הביקוש הקמעונאי חזר לרמות נורמליות ושיעור האבטלה נותר נמוך. "חישוב המערב היה לערער את המצב הכלכלי והפיננסי במדינה, לעורר פניקה בשווקים, להוביל לקריסת המערכת הבנקאית ולמחסור רחב בסחורות בחנויות. אך אנחנו יכולים לומר בביטחון שהמדיניות הזו נכשלה, האסטרטגיה של בליץ כלכלי כשלה", הדגיש. עוד הוסיף כי הממשלה צריכה להשתמש בתקציב כדי "להרוות את הכלכלה עם משאבים פיננסיים".
2 צפייה בגלריה
סניף סטארבקס סגור מוסקבה סנקציות רוסיה
סניף סטארבקס סגור מוסקבה סנקציות רוסיה
סניף סטארבקס במוסקבה סגור עקב הסנקציות על רוסיה
(צילום: גטי)
על אף האופטימיות של פוטין, הנתונים בשטח מצביעים על תמונה מעט שונה. המפעלים ברוסיה קיצצו בייצור ובמשרות לאחר שספגו ירידה חדה בהזמנות, כך עולה ממדד מנהלי הרכש ברוסיה לסקטור הייצור שערכה חברת S&P Global. כמו כן ההערכה היא כי כלכלת רוסיה תיכנס למיתון בשילוב עם עלייה באבטלה ובאינפלציה. פוטין עצמו הודה בעלייה המשמעותית במחירים. שיעור האינפלציה השנתי עלה מוקדם יותר החודש ל-17.5%. "אלו נתונים מאוד גבוהים", אמר. "אנשים מרגישים את זה בתקציב המשפחתי, הם מרגישים את עליות המחירים, ועלינו לעזור להם להתמודד עם גל האינפלציה".