סגור

המתח בין סין לארצות הברית: ביידן ושי יערכו פגישה וירטואלית ביום שני

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא סין שי ג'ינפינג יערכו פגישה על רקע המתחים הגואים בין שתי המעצמות. לפי דיווח ברויטרס, פקיד אמריקאי בכיר אמר שביידן יבהיר שהוא מקדם בברכה תחרות מצד סין, ושאינו מעוניין בקונפליקט

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יערוך פגישה וירטואלית עם מנהיג סין שי ג'ינפינג ביום שני, כך הודיע הבית הלבן. וושינגטון מקווה שהשיחה תיצור מעט יציבות על רקע המתחים הגואים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. זו צפויה להיות הפגישה הנרחבת ביותר של שני המנהיגים עד כה במהלך ממשל ביידן, והיא תמשיך שיחת טלפון שניהלו השניים ב-9 בספטמבר. כך לפי דיווח ברויטרס.
וושינגטון ובייג'ינג חלוקות בנושאים שונים, החל ממקור מגפת הקורונה ועד הארסנל הגרעיני המתרחב של סין. פקידים אמריקאים מאמינים ששיחות ישירות עם שי הן הדרך הטובה ביותר למנוע הידרדרות לקונפליקט. "שני המנהיגים ידונו בדרכים לנהל באחריות את התחרות בין האומות ובדרכים לעבוד יחד היכן שהאינטרסים של המדינות זהים", אמרה מזכירת הבית הלבן ג'ן פסקי. "הנשיא ביידן יבהיר את כוונות ארצות הברית ואת סדר העדיפויות שלה, ויהיה כן בקשר לחששותינו".
1 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ביידן נשיא סין שי ג'ינפינג משבר ביחסים
נשיא ארה"ב ביידן נשיא סין שי ג'ינפינג משבר ביחסים
ביידן ושי
(צילום: AP)
בייג'ינג מעוניינת גם היא להימנע מהסלמת הקונפליקט, בעוד שי עומד בפני שנה קריטית, שבה סין אמורה לארח את אולימפיאדת החורף, ובה אמור להתקיים קונגרס חשוב של המפלגה הקומוניסטית, בו הוא מקווה להבטיח לעצמו קדנציה שלישית בתפקיד – לראשונה בסין. משרד החוץ הסיני אמר היום שהמנהיגים יחליפו השקפות בנושא היחסים בין המדינות ובנושאים של אינטרס משותף במהלך הפגישה שאמורה להיערך ביום שלישי בבוקר שעון אסיה. פקיד אמריקאי בכיר אמר שביידן יבהיר שהוא מקדם בברכה תחרות מצד סין, ושאינו מעוניין בקונפליקט.