סגור

האם אוקראינה מעכבת את האמריקאים מהטלת סנקציות על רומן אברמוביץ'?

לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, מוקדם יותר החודש ניסח משרד האוצר האמריקאי טיוטת סנקציות נגד אברמוביץ', אך זלנסקי המליץ לעכב את ההחלטה, שכן לדבריו אברמוביץ' עשוי להיות גורם מתווך חשוב עם הרוסים במגעים להסכם בין הצדדים

האם אוקראינה היא שעומדת מאחורי עיכוב הודעת הסנקציות האמריקאית נגד רומן אברמוביץ'? כך לפחות עולה מדיווח בוול סטריט ג'ורנל.

מוקדם יותר החודש ניסחו גורמים במשרד האוצר טיוטת סנקציות נגד אברמוביץ', אחד האוליגרכים הרוסים המוכרים שהתעשרו בזכות קשריהם עם הנשיא פוטין. אולם, כשהגיעה העת לצאת בהכרזה על הסנקציות, במקביל לפרסום דומה מצד גורמים בבריטניה ובאירופה, מועצת הביטחון הלאומי בארה"ב הורתה לאנשי האוצר להמתין עם ההודעה.
3 צפייה בגלריה
רומן אברמוביץ רומן אברמוביץ' 2021
רומן אברמוביץ רומן אברמוביץ' 2021
רומן אברמוביץ'
(צילום: TASS)
הסיבה, לפי הדיווח, הייתה פנייה בעניין מצד הנשיא האוקראיני וולודימיר זלנסקי לנשיא ג'ו ביידן, במסגרת השיחות על רשימת הסנקציות המתגבשת. זלנסקי המליץ לעכב את ההחלטה, שכן לדבריו אברמוביץ' עשוי להיות גורם מתווך חשוב עם הרוסים, במגעים להסכם בין הצדדים.
בסופו של דבר האירופאים והבריטים אכן הטילו סנקציות על אברמוביץ' בתחילת החודש, בשל הקשרים האמורים לפוטין, והקפיאו את כל נכסיו שתחת שליטת האיחוד והממשלה בממלכה. גורמים רשמיים בבריטניה ובאירופה מסרו לוול סטריט ג'ורנל כי הם אינם מודעים לפנייה של זלנסקי בעניין לארה"ב.
3 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הצהרה מסיבת עיתונאים על מלחמה רוסיה אוקראינה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הצהרה מסיבת עיתונאים על מלחמה רוסיה אוקראינה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
(צילום: רויטרס)
ההחלטה האמריקאית לעכב את הסנקציות נגד אברמוביץ' היא שינוי בלתי צפוי באסטרטגיה של המערב להחרים את האוליגרכים עם הקשרים לקרמלין, כחלק מהמהלך של הפעלת לחץ על פוטין. מול שורה של אנשי עסקים בכירים מרוסיה שיצאו נגד המלחמה, אברמוביץ' הוא האוליגרך היחיד עד כה שאמר כי הוא מנסה לדחוף את ההנהגה הרוסית למציאת פתרון של שלום לקונפליקט.
בעקבות פניית וול סטריט ג'ורנל, מסרה דוברת מועצת הביטחון הלאומי בבית הלבן, אמילי הורן: "אנחנו לא מתכוונים להתייחס לשיחות פרטיות בין הנשיא ביידן לנשיא זלנסקי". ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.
3 צפייה בגלריה
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. "חיילי האויב בורחים בחזרה לרוסיה"
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. "חיילי האויב בורחים בחזרה לרוסיה"
נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי
(צילום: רויטרס)
דוברו של אברמוביץ' מסר: "לטובת המשא ומתן ולטובת האינטרס של הצלחת המגעים, זה לא יהיה נכון להתייחס לתהליך, וכך גם לא לשאלת מעורבותו של אברמוביץ. כפי שכבר נמסר, בעקבות בקשות, כולל מצד ארגונים יהודים באוקראינה, הוא עושה כל מה שהוא יכול כדי לתמוך במאמצים להשבת השלום מוקדם ככל שניתן".
עם זאת, גורמים באוקראינה ובמדינות נוספות במערב אמרו לוול סטריט ג'ורנל כי הם סקפטיים מאוד בנוגע למעורבותו המשמעותית של אברמוביץ' במגעים להסכם.