סגור

מתקרבת לחדלות פירעון: אוורגרנד לא שילמה הריבית על האג"ח הדולריות

ענקית הנדל"ן הסינית שנקלעה לחובות ענק, היתה אמורה להעביר אתמול תשלום של 83 מיליון דולר עבור האג"ח הדולריות שלה - ואולם הכסף לא הועבר, והחברה לא מסרה הודעה בנושא; עם זאת לאוורגרנד יש 30 ימים להעברת התשלום, לפני שתיחשב לחדלת פירעון

ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד, שנקלעה לחובות ענק, עשתה היום צעד נוסף לעבר חדלות פירעון, לאחר שלא העבירה אתמול את תשלומי הריבית בסך 83 מיליון דולר על האג"ח הדולריות שלה. אג"ח אלה מחוזקות בדרך כלל על ידי משקיעים זרים. כך מדווחת CNBC. מניית אוורגרנד מאבדת 12% בבורסה בהונג קונג.


מדובר באג"ח בהיקף של 2 מיליארד דולר, שתקופת החיים שלהן מסתיימת במרץ 2022. נכון להבוקר, החברה לא מסרה אף הצהרה בנושא תשלומים אלה לבורסה בהונג קונג, והשאירה את המשקיעים באי ודאות. לעומת זאת, שלשום הודיעה החברה כי תעביר במועד את תשלומי הריבית על האג"ח הסיניות שלה הנסחרות בשנזן.
מנהל השקעות בבנק פרטי מסר ל-CNBC כי תשלומי הריבית האמורים עדיין לא הועברו לחשבונות הלקוחות.
התשואה על אג"ח אלה זינקה ליותר מ-560%, לעומת 10% מוקדם יותר השנה.

1 צפייה בגלריה
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בהונג קונג
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בהונג קונג
פרויקט של אוורגרנד בהונג קונג
(גטי אימג'ס)
על אף שאוורגרנד עדיין לא העבירה את התשלומים, היא לא נחשבת עדיין חדלת פירעון, מאחר שיש לה 30 ימים להעביר אותם.
ענקית הנדל"ן אמורה לעביר תשלומי ריבית נוספים - על אג"ח דולריות שתקופת החיים שלהן מסתיימת במרץ 2024 - ביום רביעי הבא. בהמשך השנה היא אמורה להעביר תשלומי ריבית גם באוקטובר, נובמבר ודצמבר.
בסוף אוגוסט פרסמה אוורגרנד אזהרת רווח ובה הודתה כי לא יעלה בידה לפרוע את חובותיה, העומדים על כ־305 מיליארד דולר, יותר מכל חברת נדל"ן בעולם. לפי מסמכים פנימיים של החברה שדלפו לאחרונה, חוב זה מתפרס על פני 128 בנקים ו־121 מוסדות חוץ בנקאיים.
לפי דיווחים, הרשויות הסיניות הודיעו לגורמים מקומיים להתכונן לקריסתה האפשרית של אוורגרנד.
אנליסטים צפו במידה רבה שענקית הנכסים תחמיץ את תשלום הריבית שהיה מיועד לאתמול. S&P הודיעה בתחילת השבוע כי חדלות פירעון היא אפשרות "סבירה".
לאוורגרנד יש כ-800 פרויקטים בלתי גמורים ברחבי סין, וכ־1.2 מיליון אנשים ממתינים עדיין לעבור לבתים שרכשו מהחברה. היא מעסיקה 200 אלף עובדים, ויוצרת, באופן לא ישיר, 3.8 מיליון משרות בכל שנה.