סגור

"סדין אדום": מיליונרים בגרמניה חוששים מניצחון של השמאל - ומעבירים נכסים לשווייץ

לפי דיווח של רויטרס, החשש בקרב העשירים הוא שממשלה בראשות המפלגה הסוציאל דמוקרטית ובשיתוף הירוקים, תטיל מס עושר ותעלה את מס הירושה; "משפחות יזמיות רבות מודאגות מאוד"

מיליונרים בגרמניה מעבירים נכסים לשווייץ, מחשש כי השמאל ינצח בבחירות שייערכו ביום ראשון. כך אמרו בנקאים ועורכי דין בתחום המסים לסוכנות רויטרס.


ניצחון בבחירות של מפלגת המרכז-שמאל הסוציאל דמוקרטית (SPD), כך שתוכל להקים ממשלה יחד עם הירוקים, יכול להעלות על סדר היום נושאים כגון הטלת מס עושר והעלאת מס הירושה.
"עבור עשירי העל, זהו סדין אדום", אמר לרויטרס עורך דין המתמחה במסים בגרמניה, המנהל פעילות שווייצרית נרחבת. "משפחות יזמיות רבות מודאגות מאוד".
הדבר מלמד כי עשירים עדיין רואים בשווייץ מקום אטרקטיבי להפקיד בו את הונם, למרות מאמציה של המדינה לבטל את תדמיתה כמקלט בטוח למיליארדרים.

3 צפייה בגלריה
בחירות ב גרמניה שלטי תעמולת הבחירות בגרמניה
בחירות ב גרמניה שלטי תעמולת הבחירות בגרמניה
שלטי תעמולת בחירות בגרמניה
(גטי)

בבחירות ביום ראשון יקבעו הגרמנים מי יהיה הקנצלר שיחליף את אנגלה מרקל אחרי 16 שנה. מועמד המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, אולף שולץ, מוביל באופן עקבי בסקרים עם כ-25% תמיכה, השיעור הגבוה ביותר שלו זכתה המפלגה זה יותר מעשור, והוכתר למנצח של כל שלושת העימותים הטלוויזיוניים בין המועמדים. מועמד המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) של מרקל, ארמין לשט, אינו מצליח להלהיב את הבוחרים, ואף שסקרים מעידים כי בימים האחרונים הוא צמצם את הפער משולץ, מפלגתו זוכה כעת לכ-22% תמיכה. במקום השלישי בסקרים נמצאת מפלגת הירוקים בראשות אנלינה ברבוק.
נתוני הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (Bank for International Settlements) מלמדים כי הפקדות של משקי בית וחברות גרמניות בבנקים בשווייץ טיפסו כמעט ב-5 מיליארד דולר ל-37.5 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2021, נתון שאינו כולל מניות, איגרות חוב או מוצרים פיננסיים. נתונים עדכניים יותר אינם זמינים, אך עובדים מתוך הבנק אומרים כי ההזרמה נמשכת. "הזמנתי סכום כסף חדש גבוה מהממוצע בשלושת החודשים האחרונים", אמר יועץ לקוחות ותיק בבנק שווייצרי גדול המטפל בעיקר בלקוחות גרמנים.


3 צפייה בגלריה
אולף שולץ מועמד מפלגת המרכז-שמאל SPD ב בחירות ב גרמניה הבחירות בגרמניה
אולף שולץ מועמד מפלגת המרכז-שמאל SPD ב בחירות ב גרמניה הבחירות בגרמניה
אולף שולץ
(גטי)


בנקאי שווייצרי בכיר אמר כי "אני מכיר יזמים גרמנים שרוצים לשמור על דריסת רגל מחוץ למדינה אם הדברים ייהפכו שם ליותר מדי 'אדומים' (שמאלנים)".
אחד הפוליטיקאים בשווייץ אמר לרויטרס כי עשרות יזמים עשירים בגרמניה ביררו בחודשים האחרונים על אפשרות מגורים באחד מהפרברים, בעלי שיעורי המס הנמוכים, לאורך אגם ציריך.

3 צפייה בגלריה
אנלנה ברבוק מועמדת מפלגת הירוקים ב גרמניה הבחירות בגרמניה בחירות ב גרמניה
אנלנה ברבוק מועמדת מפלגת הירוקים ב גרמניה הבחירות בגרמניה בחירות ב גרמניה
אנלנה ברבוק
(גטי)