סגור

ילן: "ייתכן שיהיה צורך להעלות קצת את הריבית"

שרת האוצר האמריקנית הוסיפה כי יש לעשות זאת "כדי לוודא שהכלכלה שלנו לא יוצאת משליטה". מאז פרוץ מגפת הקורונה בתחילת 2020 הקצה הקונגרס כ-5.3 טריליון דולר לתמריצים; הבנק הפדרלי שמר על על שיעורי הריבית לטווח קצר קרובים לאפס במשך יותר משנה, למרות שהכלכלה צמחה בקצב הגבוה ביותר מזה ארבעים שנה

שרת האוצר האמריקנית ג'נט ילן, אמרה היום (ג') שיש להעלות את שיעורי הריבית כדי לפקח על קצב צמיחת כלכלת ארה"ב, שהונעה בחלקה על ידי תמריצים בהיקף של טריליוני דולרים שנתנה הממשלה. "יכול להיות שצריך להעלות את שיעורי הריבית כדי לוודא שהכלכלה שלנו לא יוצאת משליטה", אמרה ילן במהלך סמינר כלכלי שקיים המגזין The Atlantic.
לטענתה, "למרות שההוצאות הנוספות נמוכות יחסית לגודל הכלכלה, הן עלולות להביא איתן עליות מסוימות בשיעורי הריבית. אך אלו הן השקעות שהכלכלה שלנו צריכה כדי להישאר תחרותית ויצרנית. אני חושבת שהכלכלה שלנו תצמח מהר יותר בזכותן". מאז פרוץ מגפת הקורונה בתחילת 2020, הקצה הקונגרס כ-5.3 טריליון דולר לתמריצים, שהביאו לגירעון של יותר משלושה טריליון דולר בתקציב השנה הפיסקלית 2020, ושל 1.7 טריליון במחצית הראשונה של 2021.
במקביל, ממשל ביידן מקדם תוכנית תשתיות שעלותה עשויה להגיע ל-4 טריליון דולר, שיושקעו במגוון פרויקטים לטווח ארוך. למרות שאמרה שעל ארה"ב להתמקד באחריות פיסקלית לטווח הארוך, ילן הוסיפה שההשקעה בנושאים מרכזיים ומהותיים מוזנחת כבר יותר מדי זמן. לדבריה, הנשיא ביידן "לוקח עמדה מאוד שאפתנית ומנסה לפצות על יותר מעשור של השקעה לא מספקת בתשתיות, במחקר ופיתוח, באנשים, בקהילות ובעסקים קטנים, וזוהי גישה אקטיבית. במשך זמן רב מדי הזנחנו נושאים ארוכי טווח שפוגעים בכלכלה שלנו".
1 צפייה בגלריה
ג'נט ילן לשעבר יו"ר הפד שרת האוצר של ביידן אוגוסט 2019
ג'נט ילן לשעבר יו"ר הפד שרת האוצר של ביידן אוגוסט 2019
ג'נט ילן
(צילום: AP)
הבנק הפדרלי, שבראשו עמדה ילן בשנים 2018-2014, שמר על על שיעורי הריבית לטווח קצר קרובים לאפס במשך יותר משנה, למרות שהכלכלה צמחה בקצב הגבוה ביותר מזה ארבעים שנה. פקידים בבנק הבטיחו לשמור את המדיניות הזאת על כנה עד שהכלכלה תעשה "התקדמות משמעותית קדימה" אל עבר תעסוקה מלאה ומכלילה, וממוצע אינפלציה של סביב 2% בטווח הארוך.