סגור

ביידן בנאום 100 הימים הראשונים: חינוך, משפחה והמון אופטימיות

הנשיא האמריקאי הציג הלילה את שתי התוכניות שלו בתחום החברתי ובמאבק במשבר האקלים בהיקף של כ-4 טריליון דולר. ביידן ציין כי המימון יגיע מהעלאת שיעור המס על המרוויחים הגדולים ביותר ל-39.6%: "הגיע הזמן שהתאגידים והעשירים בארה"ב ישלמו את חלקם ההוגן"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נאם הלילה בקונגרס לראשונה מאז נכנס לתפקידו ב-20 בינואר וציין את 100 הימים הראשונים לכהונתו.


ביידן הציג תוכנית שאפתנית לתיקון הבעיות החברתיות והכלכליות במדינה, שכוללת הגדלה משמעותית של הסיוע למימון טיפול בילדים, טיפולים רפואיים ולימודים למיליוני בני אדם. הדרך לעשות זאת לפי ביידן היא להעלות את המסים על העשירים.
נשיא ארה"ב חשף בנאומו תוכנית הוצאות חברתיות בגובה 1.8 טריליון דולר, שתתלווה לתוכנית קודמת לפרויקטים בתשתיות ולמלחמה במשבר האקלים בגובה 2 טריליון דולר. "עלינו להוכיח שדמוקרטיה עדיין עובדת, שהממשל שלנו עדיין עובד ושאנחנו יכולים לספק פתרונות לציבור", הכריז.
כאמור, ביידן מתכנן לממן את תוכניתו, שזכתה לשם "התוכנית למשפחות אמריקאיות" (American Families Plan) על ידי העלאת המסים על חברות ועל העשירים. "הגיע הזמן שהתאגידים ואחוז אחד מהעשירים בארה"ב ישלמו את חלקם ההוגן – פשוט ישלמו את חלקם ההוגן", אמר ביידן.
על מנת לממן את התוכנית המקיפה מציע ביידן לערוך שינוי במערכת המסוי, שכוללת העלאת שיעור המס על המרוויחים הגדולים ביותר ל-39.6%. כעת שיעור המס במדרגה הגבוהה ביותר עומד על 37%. במקביל, ביידן מציע להכפיל כמעט את המס על רווחי הון עבור אמריקאים המרוויחים מעל מיליון דולר. בנוסף, הנשיא מתכנן להעלות את מס החברות על מנת לממן את תוכנית ההשקעות על תשתיות.

3 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נואם בקונגרס 29.4.21
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נואם בקונגרס 29.4.21
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נואם בקונגרס
(צילום: אי פי איי)

עם זאת, על אף החזון השאפתני ביידן עלול להתקשות להעביר את כל ההצעות שלו, משום שהדמוקרטים מחזיקים ברוב זעום בלבד הן בבית הנבחרים והן בסנאט. לפיכך קרא הנשיא למחוקקים משתי המפלגות לעבוד כדי להגיע להסכמה, והודיע כי בכוונתו להיפגש עם נציגי המפלגות בבית הלבן ב-12 במאי כדי לנסות למצוא מכנה משותף."כעת, אחרי 100 ימים בלבד אני יכול לדווח לאומה: אמריקה שוב בתנועה", אמר והתייחס לשיפור במצב התחלואה של הקורונה והתרחבות מבצע החיסונים. "כולנו יודעים שהחיים יכולים להפיל אותנו על הברכיים, אך באמריקה אנחנו אף פעם לא נשארים למטה".
3 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן בקונגרס נאום ראשון אחרי 100 ימים בתפקיד
ג'ו ביידן בקונגרס נאום ראשון אחרי 100 ימים בתפקיד
ביידן מגיע לקונגרס
(צילום: איי פי)

לפי ביידן, שתי תוכניות ההוצאות המרכזיות שלו, שביחד עומדות על כ-4 טריליון דולר, מייצגות השקעה של פעם בדור שחיונית להבטחת העתיד של ארה"ב. "הערב באתי לדבר על משבר ועל הזדמנות", אמר. "על בניית המדינה שלנו והחייאת הדמוקרטיה, ועל זכייה בעתיד של אמריקה".
עוד הוסיף כי התוכניות נחוצות כדי שארה"ב תוכל לעמוד בקצב של סין, שנתפסת על ידי הממשל שלו כבעיה אסטרטגית מרכזית. "סין ומדינות אחרות מתקרבות בקצב מהיר", הזהיר, והוסיף כי שוחח עם נשיא סין שי ג'ינפינג. "הוא רציני ביותר בכוונות שלו להפוך את סין למדינה החשובה ביותר בעולם".
הנאום של ביידן הותיר רושם חיובי על הקהל. לפי סקר שפורסם ב-CNN שבעה מתוך 10 אמריקאים שצפו בנאום יצאו אופטימיים.

3 צפייה בגלריה
ננסי פלוסי ו קמלה האריס סגנית נשיא ארה"ב בקונגרס נאום ביידן 29.4.21
ננסי פלוסי ו קמלה האריס סגנית נשיא ארה"ב בקונגרס נאום ביידן 29.4.21
ננסי פלוסי וקמלה האריס סגנית נשיא ארה"ב בקונגרס בעת נאום ביידן
(צילום: אי פי איי)

התוכנית שהציג ביידן כוללת הקצאת טריליון דולר לחינוך ולגיל הרך למשך 10 שנים ועוד 800 מיליארד דולר בהטבות מס למשפחות מהמעמדות הבינוני והנמוך. התוכנית כוללת גם 200 מיליארד דולר המיועדים למימון גני ילדים ו-109 מיליארד דולר למכללות קהילתיות.