$
שווקי חו"ל

עם טיפת מזל: ביידן עם הפתיחה הטובה ביותר לנשיא בוול סטריט מאז 1951

ב-100 הימים שחלפו מאז בחירתו לנשיא בחודש נובמבר טיפס מדד S&P 500 ב-24.1% - התשואה הגבוהה ביותר בפתיחת כהונה מאז אייזנהאואר בשנות ה-50; הנשיא הקודם טראמפ רשם בתקופה המקבילה תשואה של 11.4%; הרוח החיובית בשווקים מיוחסת בעיקר לחבילות הסיוע העצומות ולאופטימיות הנוגעת להשפעת החיסונים

חדשות חוץ 11:3127.04.21

הכהונה של ג'ו ביידן כנשיא ארה"ב היא רק בתחילת דרכה, אך עד כה מתברר כי הוא מועיל במיוחד לבורסה. במאה הימים הראשונים מאז ניצח בבחירות, וול סטריט חווה צמיחה חסרת תקדים, יותר מאשר בתקופות מקבילות של כל הנשיאים הקודמים מאז דוויט איזנהאואר בשנות ה-50. 

 

מדד S&P 500 עלה ב-24.1% מאז הבחירות בנובמבר, שיעור גבוה יותר מאשר בשנים קודמות. הנשיא היחיד שהשיג תוצאות קרובות לשל ביידן היה ג'ון קנדי, שבמאה הימים לאחר בחירתו ההחזרים עמדו על 18.5%. אפילו דונלד טראמפ, שאהב להתגאות בביצועים המוצלחים של המניות במהלך כהונתו, חווה עלייה של 11.4% בלבד במאה הימים הראשונים.

 

עם זאת, לא ברור עוד כמה זמן מערכת היחסים הקרובה הזו תמשיך, שכן המשקיעים צריכים להתגבר על שורה של מכשולים, החל ממדיניות המס המתוכננת, רגולציות הקשורות למאמציו של הממשל לפתור את משבר האקלים והאיום של התחממות יתר בכלכלה.  עד עתה לפחות נראה שהמשקיעים לא מהססים לבצע הימורים גדולים על התאגידים האמריקאיים.

 

 

"מאה הימים הראשונים של ביידן כבר סיפקו את ההחזרים הגבוהים ביותר על המניות בתקופה שלאחר בחירות מזה לפחות 75 שנים, בשל התמריצים הפיסקאליים הגבוהים ועל אף השימוש הנרחב בצווים נשיאותיים", הגיב האסטרטג ג'ון נורמנד מג'יי. פי מורגן.

 

כמובן שעוד מוקדם כדי לצאת במסקנות כוללות. במקרה של ביידן במיוחד קשה לקבוע האם השוק מגיב לבחירה שלו ספציפית או שפשוט ממשיך את התנופה שהחלה בסוף מרץ 2020. מדד S&P 500 עלה בסביבות 48% ב-12 החודשים האחרונים ולמעשה לא רשם ירידה משמעותית מזה יותר משישה חודשים. לפי בנק אוף אמריקה, בין נובמבר למרץ המשקיעים הזרימו הון לקרנות מניות יותר מכפי שעשו ב-12 השנים קודם לכן.

 

"כל מי שהיה נבחר השנה היה נהנה מתנופה משמעותית", הסביר ארא הוגאן מנשיונל סקיורטיס. "הוא נכנס בשלב שבו היה עליו פשוט לא לפשל, ובתקווה לשפר את מה שצריך לעשות". לדבריו יהיה מעניין יותר לראות מה יקרה במאה הימים הבאים.

  

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן צילום: רויטרס

x