סגור

כלבים מזהים כ-90% מנשאי הקורונה - גם אם הם א-סימפטומטיים

במחקר בריטי השתמשו החוקרים בגרביים של 200 חולי קורונה ובגרביים של אנשים שאינם נשאים, ונתנו לכלבים מאומנים להריח אותן ולזהות למי אין קורונה; מחקר אחר קבע שכלבים מזהים נשאים בשיעור של 97%

מחקר חדש מצא שכלבים שאומנו לכך יכולים לזהות עד 90% מהנדבקים בקוביד 19, גם אם הם א-סימפטומטיים. צוות של מדענים מבית הספר של לונדון לרפואה טרופית והיגיינה הוא העומד מאחורי המחקר, שתוצאותיו נוספות לראיות לפיהן כלבים יכולים להריח את הווירוס. לפני שבוע פורסם מחקר צרפתי שמצא שכלבים יכולים לזהות נשאים של הווירוס בדיוק של 97%.

במחקר הבריטי השתמשו החוקרים בגרביים של 200 חולי קוביד 19, ונתנו לשישה כלבים להריח אותן וכן גרביים של לא-נשאים בניסיון לזהות למי אין קוביד 19.
לכלבים יש יותר מ-220 מיליון רצפטורי ריח (לעומת 5 מיליון אצל בני אדם), והם מדויקים פי יותר מ-100,000 ביכולתם לזהות ריחות. האפים שלהם יכולים להריח חומרים בריכוז של טיפה לשלוש בריכות שחייה אולימפיות, מה שמאפשר להם לזהות גם סוגים שונים של סרטן, ומחלות כמו מלריה ופרקינסון.

1 צפייה בגלריה
כלב מזהה קורונה 1
כלב מזהה קורונה 1
כלב מזהה קורונה
(Imperial College London)

ישנם מדענים שסוברים שעל כלבים לשחק תפקיד יותר מרכזי בזיהוי מקרי קוביד 19 בשדות תעופה – כל עוד הם מאומנים להימנע מלסמן אנשים שאינם נשאים. על מנת לעשות זאת, יש לתגמל את הכלבים גם על זיהוי נכון של לא-נשאים. ג'יימס לוגן, אחד מעורכי המחקר, מאמין שכלבים צריכים למלא תפקיד נרחב יותר בזיהוי קוביד, אך גם שיש להשתמש בהם בנוסף לשיטות נוספות.
"המפתח הוא שכלבים מהירים בהרבה מבדיקות אחרות", הוא אמר. "מה שאנחנו טוענים זה שכלבים יכולים לתת את החיווי הראשוני, ואלה שסומנו יקבלו בדיקת PCR מלאה".