$
כלכלה ומדיניות

בגלל הברקזיט: היצוא הבריטי לאיחוד האירופי צלל בינואר ב-41%

המשק הבריטי הרגיש היטב את השפעות הברקזיט על פעילותו בחודש הראשון שבו נמצאה בריטניה לחלוטין מחוץ לגוש האירופי. היצוא הבריטי לאירופה התכווץ ל-11.3 מיליארד דולר. במקביל היבוא של בריטניה מהאיחוד ירד ב-29% בינואר ל-22.6 מיליארד דולר

חדשות חוץ 19:4312.03.21

היצוא הבריטי לאיחוד האירופי צלל בינואר, על רקע קשיים שנבעו מתנאי הסחר החדשים בעקבות הברקזיט - כך מדווח אתר CNN. 

 

 

בחודש הראשון שבו בריטניה נמצאה לחלוטין מחוץ לגוש האירופי, בריטניה ייצאה סחורות בשווי 11.3 מיליארד דולר לאיחוד האירופי – ירידה של 41% לעומת דצמבר, כך מסר משרד הסטטיסטיקה הלאומי הבריטי (ONS). הירידה בהיקף המסחר דומה גם כמשווים אותו לנתונים של ינואר שנה קודם לכן.  

תומכי הברקזיט חוגגים תומכי הברקזיט חוגגים צילום: אם סי טי

 

במקביל היקף היבוא מהאיחוד האירופי לבריטניה ירד ב-29% בינואר ל-22.6 מיליארד דולר. זאת, לאחר שבדצמבר אגרה בריטניה סחורות לקראת השלמת ההיפרדות מהאיחוד. הנתונים אינם כוללים סחר בזהב או מתכות יקרות אחרות.

 

הירידה בפעילות מול שותפת הסחר הגדולה ביותר שלה הובילה לירידות החודשיות הגדולות ביותר בסך היבוא והיצוא של בריטניה מאז 1997. מאז שבריטניה השלימה את היפרדותה מהאיחוד ב-31 בדצמבר, יצואנים בריטים נאלצו להתרגל לבדיקות גבול ותהליכי מכס חדשים אשר עיכבו משלוחים לאירופה. ראש הממשלה בוריס ג'ונסון תיאר את הקשיים כ"חבלי לידה", מה שעורר זעם בקרב קבוצות עסקיות. "המידע מצביע על כך שאחת הסיבות לירידה בפעילות בתחילת ינואר 2021 היא ההפרעה שנגרמה על ידי סוף תקופת המעבר, מסר ה-ONS היום, והוסיף שהיבוא והיצוא החלו להתאושש לקראת סוף החודש.

 

עוד נמסר מהמשרד כי "המסחר לא היה טיפוסי בחודשים האחרונים" וכי "יש לשמור על זהירות בעת השוואת הדוח לנתונים מהזמן האחרון".

 

בריטניה נכנסה לסגר כללי בתחילת ינואר, מה שפגע גם בפעילות הכלכלית. התמ"ג הבריטי ירד ב-2.9% בינואר לעומת דצמבר, בו הוא צמח, וב-9% לעומת פברואר 2020 – טרם מגפת הקורונה. מגזר השירותים רשם את נתוני הצמיחה הגרועים ביותר, ומגזר הייצור התכווץ לראשונה מאז אפריל 2020.

x