$
כלכלה ומדיניות

בית המשפט בבריטניה: מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' לא יוסגר לארה"ב

זאת בשל חשש שינסה לשים קץ לחייו; נגד אסאנג', שמבוקש בארה"ב בשל פרסום מאות אלפי מסמכים צבאיים חסויים והתכתבויות דיפלומטיות בין השנים 2010-2011, עומדים 18 סעיפי אישום - כאשר 17 מתוכם הם הפרות של חוק הריגול האמריקאי. תומכיו טוענים שהוא קורבן של רדיפה פוליטית, ובת זוגו טענה שהסגרה שלו תהווה תקדים מסוכן

חדשות חוץ 13:4804.01.21

בית המשפט בבריטניה פסק היום (ב') כי ג'וליאן אסאנג', מייסד אתר ההדלפות וויקיליקס, לא יוסגר לארה"ב; זאת בשל חשש שינסה לשים קץ לחייו. לדברי השופטת ונסה בראיטסר, משום שאסאנג' סובל לעתים מדכאון חמור ואף אובחן בעבר כלוקה בסינדרום אספרגר ובאוטיזם, ובשל העובדה שכאשר בתאו בכלא בלונדון נמצא במאי 2019 חצי תער הוא הצהיר על מחשבות אובדניות, אסאנג' נמצא "בסיכון גבוה להתאבד במידה ויוחלט להסגירו".

 

אסאנג' מבוקש בארה"ב בשל פרסום מאות אלפי מסמכים צבאיים חסויים והתכתבויות דיפלומטיות בין השנים 2010-2011. נגד אסאנג', שבריאותו הידרדרה בזמן שהותו במעצר בבריטניה, עומדים 18 סעיפים אישום, ש-17 מתוכם הם הפרות של חוק הריגול האמריקאי. הוא מואשם שקשר קשר עם אנליסטית המודיעין צ'לסי מאנינג, על מנת להשיג גישה למסמכים מסווגים במחשבי משרד ההגנה האמריקאי ולחשוף סודות צבאיים.

 

 

ג'וליאן אסאנג' ג'וליאן אסאנג' צילום: רויטרס

 

עם זאת, תומכיו טוענים שהוא קורבן לרדיפה פוליטית בארה"ב, שכן החשיפות שלו הצביעו על פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה באפגניסטן ובעירק. עורכי דינו של אסאנג' כתבו בסיכומים שהוגשו לשופטת, כי התביעה נגדו מונעת מסיבות פוליטיות "בתקופה ייחודית בהיסטוריה האמריקאית תחת ממשל טראמפ".

 

התובעים מתכוונים לערער על ההחלטה.

 

וויקיליקס עלתה לכותרות ב-2010 לאחר פרסום סרטון שהציג מתקפת מסוקי אפאצ'י בבגדד, בה נהרגו יותר מעשרה אנשים. לאחר מכן האתר פרסם אלפי מסמכים צבאיים סודיים. באותו זמן, שבדיה דרשה את הסגרתו של אסאנג' מבריטניה בשל האשמה באונס. הוא הפסיד בתביעה הזו ב-2012 והסתתר לאחר מכן בשגרירות אקוודור בלונדון. הוא נעצר בסופו של דבר באפריל 2019, בשל הפרת תנאי השחרור שלו בערבות, ומאז מוחזק בבית הכלא באבטחה גבוהה בלמארש שבדרום מזרח לונדון.

 

בקיץ התלוננה בת זוגו סטלה מוריס, שבריאותו הולכת ומדרדרת. "זו התקפה על העיתונות", אמרה. "אם הוא יוסגר לארה"ב בגלל שפרסם אמיתות לא נעימות על המלחמות באפגניסטן ובעירק, זה יהיה תקדים, וכל עיתונאי בריטי או מוציא לאור עלול להיות מוסגר בעתיד". היא השיקה גם קמפיין גיוס המונים בחודש שעבר, עבור תשלום החשבונות המשפטיים שלו. עד כה, הקמפיין גייס 239 אלף דולר.

x