$
תעשייה ופיננסים

רק הושקה וכבר מקרטעת: ספינת המלחמה החדישה של בריטניה סובלת מנזילה

לפי הדיווחים, הספינה שבנייתה נמשכה 8 שנים ונחנכה רק לפני שבועיים בהשתתפות המלכה זקוקה לשיפוץ שיעלה מיליוני ליש"ט. משרד ההגנה ידרוש כי היצרנים ישלמו את עלות התיקון

שירות כלכליסט 19:3519.12.17
ספינת הלוחמה הגדולה ביותר אי פעם של בריטניה, נושאת המטוסים החדשה הקרויה על שם המלכה אליזבת (HMS Queen Elizabeth) שנבנתה בעלות של 4.2 מיליארד דולר, סובלת מנזילה וזקוקה לשיפוץ, כך לפי הודעה שמסר משרד ההגנה הבריטי.

 

הספינה, השוקלת 65 אלף טונה, הוגדרה ככלי השייט הצבאי המתקדם ביותר של בריטניה. היא נחנכה רק לפני שבועיים בטקס חגיגי בהשתתפות המלכה. אך במהלך בדיקות בים נמצאה בה נזילה. "הספינה תיכנס לתיקונים", מסר דובר של חיל הים הבריטי. "זה לא ימנע ממנה לחזור לשוט, ותבנית המבחנים בים לא תושפע".

 

נזילה בנושאת המטוסים נזילה בנושאת המטוסים צילום: גטי אימג'ס

 

לפי דיווח בצהובון הסאן, לספינה נכנסים 200 ליטרים של מים בכל שעה, והתיקון יעלה מיליוני ליש"ט נוספים. לפי מקור במשרד ההגנה, בחיל הים היו מודעים לבעיה בספינה, שבנייתה ארכה 8 שנים, כבר כשהיא הועברה לידיהם. לפי חלק מהדיווחים, הם ידרשו כי היצרנים ישלמו את עלות התיקון. היצרנים הם קונסורציום הכולל את חברות ההנדסה הבריטיות BAE סיסטמס ובאבקוק, והחטיבה הבריטית של חברת תאלס הצרפתית. "גם כשקונים מכונית חדשה לא הכל מושלם, וצריך להכניס אותה למוסך לתיקונים קלים", הגיב כריס פארי, בכיר לשעבר בחיל הים.

 

בתוך כך, ועדת ביטחון בפרלמנט העלתה ספקות לגבי הרכישה של מטוסי F-35 מלוקהיד מרטין, שאמורים לפעול מסיפון נושאת המטוסים. הטענה היא כי הפרויקט לוקה בהיעדר שקיפות, כולל בכל הקשור לעלות הרכישה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x