$
כלכלה ומדיניות

מיזוג בין אלסטום וסימנס ייצור ענקית רכבות ב-18 מיליארד דולר

חברת הייצור הגרמנית הסכימה למיזוג במטרה ליצור ענקית רכבות אירופית שתוכל לגבור על יריבויות כלכליות גלובליות. ההסכם נתון לסיכונים של תגובות נגד בצרפת, משום שמפעלי אלסטום מהווים סמל לייצור הלאומי

שירות כלכליבט 10:3127.09.17

חברת הייצור הגרמנית סימנס הסכימה אתמול (ג') למזג את פעילות הרכבות שלה עם יצרנית הרכבות הצרפתית אלסטום, בכוונה ליצור ענקית רכבות אירופית עם היכולת להתחרות באיומים הגוברים מחברות ממשלתיות מסין.

 

המיזוג ייצור חברה עם מכירות שנתיות של כ-18 מיליארד דולר. אלסטום רשמה מכירות של כ-8.5 בשנה שהסתיימה ב-31 במרץ, ויחידת הניידות של סימנס רשמה הכנסות של 10.2 מיליארד דולר בשנה שעברה.

 

במסגרת ההסכם, סימנס תחזיק בשליטה בחברה החדשה, ותקבל מעט יותר מ-50% ממניות החברה. כך על פי גורמים רשמיים באלסטום ובסימנס. בעלי המניות באלסטום יקבלו שני דיבידנדים מיוחדים בסך 1.8 מיליארד יורו – 4 יורו למניה, תמורת העברת השליטה בחברה, ועוד 4 יורו למניה כדיבידנד מיוחד. כך מסרו החברות.

 

חברת הייצור הגרמנית הסכימה למיזוג במטרה ליצור ענקית רכבות אירופית חברת הייצור הגרמנית הסכימה למיזוג במטרה ליצור ענקית רכבות אירופית צילום: בלומברג

 

 

המיזוג מהווה מבחן משמעותי ליכולתה של אירופה לגבור על יריבויות כלכליות גלובליות ולייסד מובילה אירופית, בדומה למה שעשתה איירבוס בתעשיית התעופה.

 

ההסכם נתון לסיכונים של תגובות נגד פוליטיות בצרפת, שם מפעליה של אלסטום מהווים סמל לייצור הלאומי כבר למעלה ממאה שנה. עם זאת, ההסכם זוכה לתמיכה חזקה מצד נשיא צרפת עמנואל מקרון, הטוען כי אירופה צריכה שיתופי פעולה בין מדיניים כדי להתמודד נגד כוחות כלכליים מסין, מארה"ב וממקומות אחרים בעולם.

 

רכבת TGV של אלסטום רכבת TGV של אלסטום צילום: ויקי

 

 

"יישמנו את הרעיון של עבודה משותפת באירופה עם חברינו באלסטום, ואנו יוצרים מובילה אירופית חדשה בתעשיית הרכבות בשנים הבאות", אמר מנכ"ל סימנס ג'ו קייזר.

 

ההסכם ידלל את השליטה הצרפתית באלסטום, שרשמה התכווצות ניכרת ב-2015 לאחר שחטיבת הטורבינות החשמליות שלה נמכרה לג'נרל אלקטריק האמריקאית.

 

בתוך כך, אתמול (ג') חתמה רכבת ישראל על חוזה עם סימנס לאספקה ולתחזוקה של 330 קרונות חשמליים שבהם מקומות ישיבה ל-33 אלף נוסעים בסך הכול. היקף ההסכם הוא 3.83 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x