$
בארץ

הח"כים הכריזו? נתניהו לא ממהר להעלות את קצבאות הנכים

ח"כים מכל הסיעות הכריזו על העלאת קצבת הנכים ל־4,000 שקל. אך ראש הממשלה, שההכרעה בידיו, אינו ממהר לגבות וממתין למסקנות ועדת שמחון

עמרי מילמן 06:5825.06.17

נציגי כל מפלגות הכנסת, קואליציה ואופוזיציה, התכנסו שלשום (ה') כדי להציג אחדות סביב סיכום שאמור להכתיב לממשלה את היעד אליו צריך להגיע עם קצבאות הנכים. לפי הסיכום תעלה הקצבה ל־4,000 שקל לחודש בשתי פעימות. בפעימה הראשונה, שתתרחש בשנה הבאה, הקצבה תעלה ל־3,200 שקל לכל הנכים. מועד הפעימה השנייה טרם נקבע. עוד הסכימו הח"כים כי קצבאות הנכים יוצמדו לשכר הממוצע במשק, בעוד שהיום הקצבאות צמודות למדד המחירים, וכי השכר ממנו תתחיל הקצבה להתקזז יעלה מ־2,800 שקל בחודש ל־5,300 שקל.

 

 

 

למרות הלכידות המרשימה בין הח"כים מכל הסיעות, בשלב זה ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון לא ממהרים להכריז כי הם מקבלים את הסיכום.

 

 

הח"כים חוגגים הח"כים חוגגים צילום: אוראל כהן

 

נתניהו, שבאופן רשמי הכדור נמצא אצלו, לא מיהר לגבות את יו"ר הקואליציה דוד ביטן שהוביל את מסיבת העיתונאים, וגורמים מטעמו מסרו כי רק אחרי שיו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון יגיש את מסקנות הוועדה שהוא עומד בראשה, נתניהו יבחן אותן ויקבל החלטה. העבודה המקצועית של צוות שמחון הסתיימה. שמחון מקווה להגיש לנתניהו את ההמלצות בשבוע הקרוב.

 

שמחון נדרש לגבש תוכנית לאחר שבמשרד ראש הממשלה סירבו לקבל את ההמלצות שהגיש פרופ' ירון זליכה לכחלון, בעלות של לפחות 4.5 מיליארד שקל, ולאור העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע כי מינוי זליכה ועבודתו נעשו בצורה לא תקינה בשל ניגודי עניניים פוטנציאליים, מאחר שזליכה מייעץ להסתדרות. גם שר האוצר כחלון טרם התבטא בנושא אך נראה כי משרד האוצר יעדיף לעמוד מאחורי התוכנית של שמחון מאשר זו שמציע כעת ביטן.

 

למעשה בין ההמלצות הצפויות של שמחון לבין הסיכום בין חברי הכנסת בקואליציה והאופוזיציה יש פערים משמעותיים. אמנם שניהם מסכימים על העלאת הקצבה ל-3,200 שקל בפעימה הראשונה, אולם בעוד שביטן מעוניין כי הגדלת הקצבה תהיה לכל 230 אלף הנכים, שמחון מעוניין להעלות את הקצבה רק ל־100 אלף נכים שזו קצבתם היחידה; בעוד שההצעה של שמחון עומדת על עלות של כמיליארד שקל, שלהם יש ככל הנראה תקציב ב־2018, עלות הסיכום של ביטן עומדת על כ־2 מיליארד שקל - פער שאין לו כרגע מקור תקציבי.

 

אשר לפעימה השנייה ל־4,000 שקל, זו אכן לא מתואמת עם ראש הממשלה, ומבחינת שמחון הסוגיה תוכל להיפתר רק כאשר יעשו סדר בזכאות לקצבאות וישנו את מבחני הזכאות הקיימים כיום.

 

פער נוסף נוגע לשאלת ההצמדה, שקריטית מאוד לנכים. חברי הכנסת מבקשים להצמיד את הקצבאות לשכר הממוצע במשק. לעומתם שמחון והאוצר סבורים כי לא צריך לשנות את ההצמדה למדד המחירים לצרכן.

 

עוד סוגיה שיצטרכו לגשר עליה כעת בין מה שחברי הכנסת דורשים למה ששמחון צפוי לפרסם, היא השאלה מאיזה שכר תתחיל המדינה לקזז את קצבאות הנכים. העדכון האחרון, שעליו הוחלט בתקציב האחרון, קבע כי הקיזוז יתחיל משכר של 2,800 במקום משכר של 2,100 שקל עד אז, כעת ביטן מבקש להעלות את הסכום ל־5,300 שקל, בהתאם לשכר המינימום.

 

 

 

למעשה העדכון האחרון סביב התקציב היה אחד הנושאים שהציתו את הוויכוח סביב שאלת קצבאות הנכים. במסגרת התקציב הנוכחי של 2018־2017 הוקצו 300 מיליון שקל לטובת קצבאות הנכים והוקם צוות בראשות מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור יוסף. זה המליץ להקצות 180 מיליון לתוספת לקצבאות ו־120 מיליון שקל לעידוד תעסוקה. מעט אחר כך בחודש דצמבר 2016 אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק של ח"כ אילן גילאון ממרצ להשוות את קצבאות הנכים לשכר המינימום. זה כמובן לא קרה, אבל ליבה את מחאת ארגוני הנכים שמתעקשים על השוואה זו.

 

כדי להתמודד עם המחאה, מינה כחלון בסוף ינואר את החשב הכללי לשעבר, ירון זליכה שעמד לצדם של ארגוני הנכים, לגבש מתווה להעלאת הקצבה. כחלון, שראה שהדברים לא מתקדמים בקצב שציפה הכריז רגע לפני ערב פסח כי יקצה 4 מיליארד לקצבאות הנכים. כמה שבועות אחר כך זליכה הגיש לו המלצות הכוללות מתווה שלדבריו עולה 4.5 מיליארד שקל, אולם לפי הערכות משרד ראש הממשלה והאוצר העלות גבוהה בכמה מיליארדים. כאן הכדור עבר לידי ראש הממשלה נתניהו, כשברקע הלחץ שהפעילו חברי הכנסת מהליכוד נאוה בוקר שניסתה לקדם את הנושא ודוד ביטן, שהצטייר כאויב הנכים לאחר שסירב לקדם את החקיקה הפרטית בכנסת. מסתמן שהמלצות שמחון שלא יעלו בהכרח את הקצבאות ל־4,000 שקל לא ימצאו חן בעיני ביטן ויתר חברי הכנסת וכעת הם מנסים להפעיל לחץ עליו להתאים את ההמלצות ליעד שהציגו.

 

 

 

בכל מקרה, ארגוני הנכים, שכנראה כבר לא סומכים על ועדות והבטחות חברי הכנסת מתכוונים ביום שלישי השבוע להפגין מול בית ראש הממשלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x