עולם

דרמה בטורקיה: הצבא הכריז על שלטון צבאי, יריות ברחובות איסטנבול

הצבא הכריז על עוצר בטורקיה, אך אזרחים יוצאים לרחובות איסטנבול בתגובה לקריאתו של ארדואן להתנגד להפיכה. הצבא מגיב ביריות ויש נפגעים. טנקים מוזרמים לעיר. גשרי הבוספורוס שמחברים את אירופה ואסיה נחסמו. נמלי התעופה של המדינה נסגרו. דיווחים: ארדואן מבקש מקלט מדיני בגרמניה. משרד החוץ בירושלים קרא לישראלים השוהים בטורקיה לא לצאת מהבתים ומהמלונות

שירות כלכליסט 02:0216.07.16

דרמה בטורקיה: צבא טורקיה הודיע כי תפס את השלטון, אבל הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן מסרב לוותר על כסאו ומבהיר - אני עדיין השליט. בראיון סלולרי הוא קרא לאזרחים לצאת לרחובות. "לניסיון ההפיכה תינתן תשובה הולמת", אמר ארדואן בראיון ל-CNN טורקיה. "האומה צריכה לצאת לרחובות כדי להשיב לניסיון ההפיכה. אנחנו נתגבר, ההפיכה לא תצליח". הוא הבהיר כי יחזור למעונו באנקרה.. הלירה הטורקית צונחת ב-6% מול הדולר.

 

2:00 - טיסת "טורקיש איירליינס" מישראל לאיסטנבול התבקשה לשוב לנתב"ג. על המטוס היו ארבעה נוסעים בלבד, לאחר ש-86 נוסעים ביקשו לרדת לפני ההמראה.

 

1:50 - דיווח: חיילים טורקים ירו על אזרחים שניסו לחצות על גשר הבוספורוס החסום.

 

1:45 - דיווח: מסוקים צבאיים פתחו באש לעבר מטה סוכנות המודיעין הלאומית באנקרה. כך דיווחה סוכנות הידיעות הממלכתית של טורקיה "Anadolu". במקביל, עדי ראייה דיווחו על שני פיצוצים עזים שנשמעו במרכזה של הבירה הטורקית.

 

 צילום: רויטרס

 

1:20 - טיסת טורקיש איירליינס שהייתה אמורה להמריא מנתב"ג לאינסטנבול מתעכבת, בשל בקשה של 87 נוסעים מתוך 90 לרדת ממנה. רויטרס: עדי ראייה מדווחים על ירי שנשמע בנמל התעופה באיסטנבול.

 

1:00 - משרד החוץ הישראלי מבקש מכל הישראלים הנמצאים בטורקיה להישאר בבתים או בתי המלון ולא לצאת לרחוב.

 

"כל קשרי החוץ הנוכחיים יימשכו", נמסר בהודעה הרשמית של צבא טורקיה. "תפסנו את השלטון כדי להסדיר את הדמוקרטיה, שלטון החוק יישאר בראש סדר העדיפויות". כל הטיסות משדה התעופה אטאטורק באיסטנבול בוטלו בעקבות זאת והרשתות החברתיות השונות, בהן פייסבוק וטוויטר, אינן פועלות. משרד החוץ הינחה את כל השליחים באיסטנבול ואנקרה לא לצאת מהבתים.

 

 

טורקיה, הערב טורקיה, הערב צילום: אינסטגרם
ראש ממשלת טורקיה, ילדרים. "נסיון לא חוקי" ראש ממשלת טורקיה, ילדרים. "נסיון לא חוקי" צילום: איי פי

 

"קבוצה בצבא מנסה לבצע הפיכה, זהו ניסיון בלתי חוקי", אמר לפני כן ראש הממשלה הטורקי ילדרים. לפני כן דווח כי שני הגשרים שעל הבוספורוס, הגשרים המחברים למעשה את אירופה לאסיה - נסגרו. במקביל, דווח על ירי בבירה אנקרה ועל מטוסים ומסוקים צבאיים שנראים בשמי הבירה ובשמי איסטנבול.

 

ילדרים קרא לרגיעה והבטיח: "שום דבר לא יפגע בדמוקרטיה הטורקית. קבוצה בצבא הטורקי מנסה לבצע הפיכה. הפעולה הצבאית נעשתה שלא כחלק משרשרת הפיקוד. כוחות הביטחון עושים כל שביכולתם כדי להשתלט על המצב. האחראים לניסיון ההפיכה הצבאית ישלמו את המחיר הכבד ביותר".

 

 

  צילום: אינסטגרם

 

באיסטנבול, העיר הגדולה במדינה, נחסמה לתנועת כלי רכב הערב (יום ו') הנסיעה על שני גשרי הבוספורוס. הטלוויזיה המקומית דיווחה על כך, מבלי להוסיף פרט נוסף. סוכנות הידיעות הטורקית "דוגאן" הראתה תמונות של כלי רכב ואוטובוסים מופנים מהמקום. במקביל, באנקרה נשמע ירי ועדי ראייה דיווחו על מטוסים ומסוקים של הצבא הטורקי שחגים בשמי הבירה. גם באיסטנבול נצפו מסוקים באוויר.

 

 

  צילום: אינסטגרם

 

כרמל שאמה-הכהן, שגריר ישראל ב-OECD שנמצא כעת באיסטנבול, סיפר: ״אני בראש המשלחת הישראלית לוועדת המורשת העולמית של אונסק"ו. הגענו לסכל את ההצעה הפלסטינית בעניין ירושלים. קבענו היום לצאת לארוחת שישי בעיר ורגע לפני הודיעו המאבטחים שחייבים להשאר במלון עקב התרעה מיידית. בשעות האחרונות מסוקים טסים בלי הפסקה. יש פה אווירה מאוד מתוחה ומעט מאוד אינפורמציה על מה שמתרחש בחוץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x