$
המזרח התיכון

איסטנבול: 36 נרצחו ועשרות נפצעו במתקפת טרור בנמל התעופה

שלושה מחבלים פוצצו את עצמם בכניסה לנמל התעופה הבינלאומי אטאטורק באיסטנבול, סמוך לעמדת הבידוק. לפחות 36 נרצחו ו-147 נפצעו. על פי הדיווחים, המחבלים ירו תחילה ברובי קלצ'ניקוב וייתכן שרימונים הושלכו. ההרס אדיר. גורמי ביטחון בטורקיה: "ממצאים ראשוניים מצביעים על דאעש"

ynet 06:4729.06.16

כוחות הביטחון הטורקיים מסרו אמש כי שלושה מחבלים מתאבדים פוצצו עצמם בטרמינל הבינלאומי בשדה התעופה הגדול בטורקיה. ראש הממשלה בינאלי יילדירים אמר כי שלושת המחבלים פתחו באש לפני שפוצצו עצמם. על פי הדיווחים, הם ירו תחילה ברובי קלצ'ניקוב לכל עבר וייתכן שגם רימונים הושלכו. כלי התקשורת השונים מדווחים כי בין הפצועים הרבים שישה במצב קשה. גורמי ביטחון בטורקיה מסרו כי לפי ממצאים ראשוניים מהשטח, נראה כי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) הוא שעומד מאחורי פיגוע התופת.

 

ממשרד החוץ נמסר כי בודקים אם ישנם ישראלים בקרב הנפגעים במקום. במקביל, גורם רשמי בטורקיה הודיע כי רובם המוחץ של הנפגעים הם אזרחי המדינה, אך יש בהם כמה אזרחים זרים.

 

נמל התעופה נסגר לנחיתות והמראות במשך שעות, למעט כמה מטוסים שהיו באוויר בזמן הפיגוע והורשו בכל זאת לנחות בשדה. נהגים נקראו לפנות את הכבישים המובילים לשדה התעופה כדי לאפשר לאמבולנסים לנסוע בחופשיות. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ערך הלילה פגישה דחופה עם רמטכ"ל צבאו ועם ראש הממשלה להערכת מצב. 

פיגוע באיסטנבול פיגוע באיסטנבול

 

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר כי מתקפת הטרור נועדה להחליש את ארצו באמצעות רצח של חפים מפשע. "ברור שהמתקפה הזו לא בוצע כדי להשיג משהו מלבד ליצור תעמולה נגד טורקיה באמצעות דם וכאב של אנשים חפים מפשע", נכתב בהודעה שהוציאה לשכתו.

 

ראש הממשלה יילדירים אמר כי הפיגוע התרחש בזמן שטורקיה חווה הצלחות במאבקה בטרור. עוד אמר יילדרים כי הממצאים בזירת הפיגוע מראים כי דאעש הוא שעומד מאחורי המתקפה.

 

על פי הדיווחים בטורקיה, הפיצוצים נשמעו בטרמינל הבינלאומי של נמל התעופה הגדול במדינה, ורימונים הושלכו בכניסה לשדה. גורמים ישראלים באיסטנבול מסרו כי הפיצוצים אירעו בנקודת הכניסה באזור הבידוק הביטחוני. בדקות הראשונות שרר במקום כאוס וחלק מהפצועים פונו במוניות.

 

עדי ראייה סיפרו לכלי תקשורת במדינה כי הבחינו בשוטר שנאבק עם אחד המחבלים והפיל אותו אל הקרקע, ואז פוצץ המחבל את המטען שהיה על גופו.

 

על פי הקונסוליה הישראלית באיסטנבול, הפיגוע התרחש ככל הנראה בטרמינל היוצאים של השדה. הקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול שי כהן וסגניתו שירה בר ציון ונמצאים בקשר עם שלטונות הביטחון הטורקים לשם קבלת מידע. לשליחים הישראלים באיסטנבול שלום. עד ראייה סיפר לרשת CNN הטורקית כי היריות שנשמעו במקום הגיעו מרכב במגרש החניה בשדה התעופה.

 

מרשות שדות התעופה נמסר כי שתי הטיסות היחידות הערב מאיסטנבול לתל אביב נחתו כבר בישראל. טיסה נוספת לאיסטנבול המריאה זמן קצר לפני הפיגוע - וככל הנראה תנחת בשדה חליפי. שתי טיסות של "טורקיש איירליינס" היו אמורות לצאת בהמשך הערב לאיסטנבול, אך החברה עצרה את הצ'ק אין. מרש"ת הומלץ לציבור הטסים לבדוק בחברת התעופה ובאתר האינטרנט של רש"ת את מצב הטיסות הלילה ומחר.

 

הבית הלבן גינה את מתקפת הטרור בנמל התעופה אטאטורק באיסטנבול, שבו נרצחו לפחות 30 בני אדם. בהודעה שהוציא נכתב כי "ארצות הברית נשארת איתנה בתמיכתה בטורקיה".

 

גם המועמדים לנשיאות ארצות הברית התייחסו למתקפה. המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ אמר כי "איום הטרור מעולם לא היה חמור יותר. אויבינו הם אכזרים וחסרי רחמים, ויעשו הכל כדי לרצוח את אלו שלא נכנעים להם". טראמפ הוסיף כי "עלינו לנקוט כעת בצעדים כדי להגן על אמריקה מפני הטרוריסטים, ולעשות כל שביכולתנו כדי לשפר את ביטחוננו".

 

המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון אמרה כי "המתקפה היא תזכורת לכך שארצות הברית לא יכולה לבודד את עצמה. הפיגוע מחזק את נחישותנו להביס את הטרור ואת הג'יהאד הקיצוני מסביב לעולם, עלינו להעמיק את שיתוף הפעולה עם בנות בריתנו במזרח התיכון ובאירופה כדי להתמודד עם האיום".

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שארצו חוותה מתקפת טרור קטלנית בנובמבר האחרון, גינה את המתקפה וכינה אותה "פעולה מתועבת". הולנד אמר כי "עלינו לוודא שאנחנו יודעים בדיוק מי עומד מאחורי הפיגוע. יחד נוכל לעשות הכל כדי להיאבק בטרור".

 

גם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גינה את המתקפה. סגן דובר הארגון פרחאן חאק מסר כי באן "עומד בנחישות לצד טורקיה ומדגיש את הצורך להגביר את המאמץ האזורי והבינלאומי במאבק בטרור ובאלימות".

 

בשנים האחרונות מככב שדה התעופה הבינלאומי באיסטנבול בראש רשימת היעדים המובילים בקרב הישראלים, שממריאים משם ליעדים נבחרים לאירופה ולמזרח הרחוק. מאז עליית הפופלריות של חברת "טורקיש איירליינס" ברחבי אירופה יוצאות מדי יום כתשע טיסות יומיות על קו תל אביב-איסטנבול.

 

ממד"א נמסר כי עם הגעת הדיווחים על הפיגוע בשדה התעופה באיסטנבול שבטורקיה פנה הארגון לנציגי הסהר האדום הטורקי והציע סיוע במידת הצורך. במקביל נערכים במד"א לשיגור משלחת סיוע במידה ותתקבל דרישה מעמיתיהם הטורקים.

 

פיגועים רבים היכו בטורקיה בחודשים האחרונים, הן על ידי מחבלים של ארגון הטרור דאעש והן על ידי לוחמי המחתרת הכורדית. אף ארגון לא לקח אחריות על הפיגוע עד כה והרקע עדיין לא ברור.

 

ישראלים בשדה: "נכנסו לשירותים ומתחת לשולחנות"

 

נוסעים ישראלים בטיסת קונקשן לישראל ממרוקו סיפרו על רגעי הבהלה לאחר הפיגוע בנמל התעופה אטאטורק באיסטנבול. שמעון סיפר בשיחה עם ynet: "כולם ניסו לחפש מקומות מסתור. נכנסו לשירותים, למשרדים, מתחת לשולחנות. איך שנכנסו לשדה תעופה, זזנו הצידה ופתאום הייתה היסטריה המונית. כל המאות שעמדו בתור וגם אלה שכבר עברו את הבידוק בהיסטריה המונית. התחילו לרוץ לתוך הטרמינל, כמעט דרסו אותנו. היינו עוד בשוק, עוד לא הבנו מה קורה. היו צעקות, שאגות".

 

דוד דהאן, ששהה בשדה התעופה היה אף הוא בקונקשן בטיסה ממרוקו לנתב"ג: "אנחנו לא שמענו את הפיצוצים עצמם. רק ראינו אנשים רצים. לקחו אותנו מייד לצד השני של הטרמינל. אחת מהקבוצה שלנו שמעה יריות. אלפי אנשים רצו וילדים נגררו על-ידי השוטרים וכוחות הביטחון מילטו אתנו.

 

"כל הטיסות לכל העולם בוטלו. אין מה לעשות ולא יודעים מה יהיה. אולי נדע יותר מאוחר מה יקרה איתנו. אנחנו מנסים להתעדכן בחדשות מה קרה, אבל כל אחד אומר משהו אחר, אנחנו לא יודעים בוודאות כלום". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x