$
כלכלה ומדיניות

איראן: שלמו לנו על הנפט שלנו ביורו - ולא בדולרים

לפי דיווח ברויטרס, איראן דורשת מחברות בינלאומיות שעימן סגרה חוזים בעשרות מיליארדי דולרים עם הסרת הסנקציות, להמיר את התשלום מדולר - ליורו, במטרה לצמצם את תלותה במטבע האמריקאי. "חברות אירופיות רבות נוהרות לאיראן בחיפוש אחר אלטרנטיבות השקעה, כך שזה הגיוני שהעסקאות ייסגרו ביורו"

שירות כלכליסט 19:2507.02.16

איראן מעוניינת שישלמו לה על הנפט שהיא מוכרת ביורו - ולא בדולרים. מדובר בחוזים בשווי עשרות מיליארדי דולרים שחתמה איראן מול חברות נפט בינלאומיות עם הסרת הסנקציות המערביות מולה, וכעת היא דורשת להמיר בהן את התשלום מדולרים ליורו, על מנת לצמצם את התלות שלה במטבע האמריקאי.

 

מקור בחברת הנפט האיראנית NIOC, סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס שמדובר בחוזים שנחתמו מול חברות בינלאומיות שונות, ובהן חברת הנפט הצרפתית טוטאל, החברה הספרדית Cepsa וכן Litasco - הזרוע המסחרית של החברה הרוסית Lukoil.  

 

"בחשבוניות שלנו אנו מציינים כי רוכשי הנפט יצטרכו לשלם ביורו, בהתאם לשער החליפין מול הדולר בעת האספקה", מסר הגורם האיראני. החברות לוקויל וטוטאל סרבו להגיב על הדברים, בעוד שספסה לא הגיבה על הבקשה לתגובה.

שר הנפט של איראן, ביג'אן זנגאנה שר הנפט של איראן, ביג'אן זנגאנה צילום: בלומברג

 

המהלך האחרון של איראן לגבות את התשלום עבור אספקת הנפט ביורו הגיונית, בשל העובדה שאירופה היא כעת רוכשת הנפט העיקרית מאיראן. "חברות אירופיות רבות נוהרות לאיראן בחיפוש אחר אלטרנטיבות השקעה, כך שזה הגיוני שהעסקאות ייסגרו ביורו", אמר רובין מילס, מנכ"ל חברת קמאר אנרג'י הפועלת בדובאי.

 

סיבות פוליטיות

 

איראן לחצה במשך שנים להמיר את העסקאות הבינלאומיות  שלה מדולרים ליורו. בשנת 2007 לחצה טהרן על חברות אופ"ק על מנת שאלו ידירו רגליהן מהמטבע האמריקאי, שכונה אז על ידי נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדיניג'אד - "חתיכת נייר חסרת ערך".

 

במהלך השנים שבהן איראן היתה נתונה תחת הסנקציות המערביות, הנהיג הבנק המרכזי באיראן מדיניות שלפיה יש לבצע עסקאות סחר בינלאומיות ביורו - כך מוסר המקור האיראני. "איראן עברה ליורו וביטלה עסקאות בדולרים בשל סיבות פוליטיות", אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x