$
כלכלה ומדיניות

אובמה: מנענו איראן גרעינית, נגן על ישראל

נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיב לראשונה להסכם ההיסטורי שנחתם בווינה. בנאום מיוחד מהבית הלבן אמר אובמה כי בעקבות ההסכם תוציא איראן משטחה את רוב האורניום המועשר ותהיה נתונה לפיקוח הדוק של סבא"א. "הדיפלומטיה האמריקנית ניצחה, חסמנו את דרכה של איראן לפצצה"

יצחק בן חורין, וושינגטון, ynet 14:2614.07.15
"העסקה עם איראן לא בנויה על אמון, היא בנויה על פיקוח": נשיא ארצות הברית ברק אובמה מגיב לראשונה להסכם הגרעין ההיסטורי שחתמו שש המעצמות עם איראן. העסקה מדגימה שדיפלומטיה יכולה להביא לשינוי משמעותי. הדיפלומטיה האמריקנית הביאה לשינוי", אמר היום (ג') אובמה בנאום מיוחד שנשא מהבית הלבן שנועד בעיקר "למכור" לציבור האמריקני את ההסכם עם האויבת האיסלאמית הגדולה.

 

"ארה"ב נשאה ונתנה מתוך עמדה של כוח, בשל כך מנענו את הפצת הנשק הגרעיני. בשל כך מנענו מאיראן לפתח נשק גרעיני", אמר אובמה והוסיף כי בעקבות ההסכם תוציא איראן משטחה את רוב האורניום שהעשירה. "בהתאם לעסקה, איראן תיפטר מ-98 אחוזים ממאגר האורניום המועשר שלה", אמר אובמה.

 

נציגי המעצמות ואיראן בהסכם הגרעין, היום נציגי המעצמות ואיראן בהסכם הגרעין, היום צילום: אי פי איי

 

"לפקחי הגרעין תהיה גישה לאתרים חשודים. לסבא"א תהיה גישה מתי שיידרש, כל הזמן. הקהילה הבינלאומית תהיה מסוגלת לוודא שאיראן לא יכולה לפתח נשק גרעיני. דרכה של איראן לנשק גרעיני נסגרה".

 

על רקע הטענות שחצה את הקווים האדומים שהציב לעסקה עם איראן, אמר אובמה כי "העסקה עונה על כל קווי היסוד שהצבנו לעצמנו". כמו כן, הוא הזהיר את הקונגרס שלא יהסס להשתמש בווטו הנשיאותי שלו כדי לאשר את ההסכם שעליו עמלו מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי וצוותו בשבועות האחרונים ביחד עם נציגי איראן ויתר המעצמות, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x