$
חברה וסביבה

מייסד טסלה אלון מאסק ישגר לוויינים עבור הפנטגון בחצי מחיר

חברת האווירונאוטיקה SpaceX קיבלה אישור לשיגור חלליות ולוויינים למטרות ביטחון וריגול

בלומברג 21:5627.05.15

חברת האווירונאוטיקה האמריקאית SpaceX, שנמצאת בבעלותו של איל הטכנולוגיה ומייסד טסלה אלון מאסק, נכנסת לעסקי שיגור החלליות והלוויינים למטרות ביטחון. החברה, שמפתחת את המשגר פלקון־9, קיבלה השבוע אישור מחיל האוויר האמריקאי לשגר חלליות ולוויינים לטובת שימושם של הפנטגון ושירותי הביון האמריקאיים.

עד היום, הגישה למשימות שיגור מסוג זה ניתנה רק לחברת יונייטד לונץ' אליינס (ULA), מיזם משותף של ענקיות התעופה האמריקאיות לוקהיד מרטין ובואינג.ואולם, ULA ספגה לאחרונה ביקורת מצד גורמי ביטחון ופוליטיקאים בארה"ב בגלל המחירים הגבוהים שהיא גובה — כ־225 מיליון דולר לכל שיגור — ומשום שהיא משתמשת במנועי RD־180 שמייצרת תעשיית החלל הרוסית.

 

מאסק. הבטיח כי משימת השיגור לא תעלה יותר מ-100 מיליון דולר מאסק. הבטיח כי משימת השיגור לא תעלה יותר מ-100 מיליון דולר צילום: בלומברג

 

בדצמבר 2014 אסר הקונגרס האמריקאי שימוש במנועים אלה בשל המתיחות עם רוסיה. ULA התחייבה להחליף את מנועיה עד 2020, אך קיים חשש שהמהלך יקפיץ את העלויות וכן שלא תספיק להצטייד בזמן. SpaceX, לעומת זאת, מייצרת את מנועיה בעצמה והבטיחה כי משימת השיגור של הפלקון־9 כולה תעלה לא יותר מ־100 מיליון דולר. מאסק, שראה בקבלת האישור יעד אסטרטגי עבור SpaceX, הקים צוות של 150 עובדים שעבדו על הפרויקט במשך שנתיים בהשקעה של כ־60 מיליון דולר.היקף תעשיית האווירונאוטיקה הביטחונית האמריקאית צפוי להגיע ל־70 מיליארד בחמש השנים הבאות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x