$
בשולי החדשות

סין התלוננה בפני הבריטים: "השטיח האדום בהית'רו קצר מדי"

הסינים הגישו את התלונה לקראת ביקורו של ראש הממשלה, לי קצ'יאנג, בלונדון - הבריטים סירבו להתרגש; וזאת לא היתה התלונה היחידה שלהם

שירות כלכליסט 17:4221.06.14

ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג שביקר בשבוע שעבר בלונדון ציפה לקבלת פנים המתאימה למנהיג של מעצמה עולמית שהגיע במטרה להכריז על עסקאות בשווי מיליארדי ליש"ט. ואולם ב"פייננשל טיימס" מדווחים כי בייג'ינג הגישה תלונה רשמית לרחוב דאונינג, בטענה שהשטיח האדום שנפרש עבור לי בנמל התעופה הית'רו לא היה ארוך מספיק. "הם ראו תרשים של ההכנות בהית'רו והתלוננו שהשטיח קצר בשלושה מטרים", סיפר לעיתון בכיר שהיה מעורב בהכנות לביקור.

 

התלונה הוגשה לאד לאולין, ראש הסגל של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שלפי הבכירים אמר לסינים כי יש לו דברים רציניים יותר לדאוג להם. "הוא אמר כי הוא בטוח שהשטיח יעמוד בדרישות שלהם", הוסיף אחד הבכירים.

 

לי קצ'יאנג לי קצ'יאנג צילום: בלומברג

התלונה מהווה סתירה למאמצים של הממשל הסיני להיתפס כעממי יותר, שכללו בין השאר איסור מדצמבר 2012 על פרישת שטיחים אדומים במדינה.

 

ואולם כאן לא הסתיימו התלאות. סין איימה לבטל את הביקור במידה שהמלכה לא היתה מקיימת פגישה עם לי - כבוד שלרוב שמור לראשי מדינות. הפגישה אכן יצאה לדרך, אך לפי הדיווחים הסינים לא היו מרוצים מהפרסומים על התקרית.

 

ממשרד החוץ הסיני נמסר בתגובה כי "הבריטים תיאמו עמנו  את פרטי ארגון קבלת הפנים והביקור, הם לקחו יוזמה והתאמצו להבטיח את הצלחת הביקור. הבענו את הערכתנו לבריטים". עם זאת ביום השני לביקור, עיתון סיני בשליטת המפלגה הקומוניסטית תיאר את הבריטים כ"צרי אופקים", "בעלי דעות קדומות", "קטנונים" ו"אימפריה בדעיכה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x