$
חברה וסביבה

בצורת באסיה - ומחיר שמן הדקלים מזנק

מלזיה, אינדונזיה וסינגפור סובלות מחורף קשה ויבש. הערכות - מחירו של היבול החשוב ביותר בדרום מזרח אסיה יזנק ל-915 דולר לטונה

בלומברג 21:5028.02.14

הבצורת שפגעה בסינגפור ובחלקים נרחבים ממלזיה ומאינדונזיה עשויה להוביל גם לעלייה במחירי המזון, להאטה בצמיחה כלכלית ולהפרעות באספקת המים באזור, שבו שוכנים יערות הגשם הטרופיים העתיקים בעולם.

 

אזורים בסביבת הבירה המלזית קואלה לומפור, החלו החודש בקיצוב המים, בעוד שבסינגפור השכנה, שחוותה שיא של 27 ימים ללא גשם החל מה-13 בינואר, מעריכים כי היובש ימשיך גם במחצית הראשונה של מרץ. כמו כן, במחוז ריאיו באינדונזיה, הרשויות הכריזו על מצב חירום בעקבות שריפות ביערות.

 

בנוסף לכך, השבוע הודיע שר המסחר הבינלאומי של מלזיה כי השלכות הבצורת עשויות לבוא לידי ביטוי גם בדמות האטה בצמיחה הכלכלית, זאת במידה והמצב יימשך גם בחודש הבא. לראייה, מחיר שמן הדקלים, שנחשב לייבול החשוב ביותר בדרום מזרח אסיה, מזנק בעקבות פגיעת מזג האוויר בייצור.

 

לפי נתוני משרד החקלאות האמריקאי, מלזיה ואינדונזיה מייצגות 86% מתפוקת שמן בדקלים בעולם. להערכתו של מנהל קרן הגידור מייקל קולמן, החוזים העתידיים על השמן עשויים לטפס ל- 3,000 רינגיט (915 דולר) לטונה בתוך ארבעה חודשים, המחיר הגבוה ביותר מאז 2012. אתמול המחיר עמד על 2,779 רינגיט.

 

קואלה לומפור, בירת מלזיה קואלה לומפור, בירת מלזיה צילום: shutterstock

 

"ההשפעה תורגש בצמיחה ובאינפלציה", אמר וואי הו לאונג, הכלכלן הבכיר בסינגפור מטעם ברקליס. להערכתו, המחירים הגבוהים יותר יפגעו בצרכנים באזור. "עליית מחירי שמן הבישול והירקות תוסיף לחששות האינפלציה במלזיה, שכבר בשלב זה מנסה לבלום זינוק בציפיות האינפלציה".

 

בשבוע שעבר פורסם כי האינפלציה במלזיה הואצה בינואר לרמה של 3.4%, הגבוהה ביותר מזה שנתיים. מדד המחירים לצרכן בסינגפור טיפס ב-13.4% בהשוואה לשנה שעברה, ואילו באינדונזיה האינפלציה עמדה על 8.22%.

 

חקלאות מייצגת 8% מכלכלת מלזיה, כך שבינתיים הממשלה ממשיכה להחזיק בתחזית צמיחה של 5% השנה, אולם שר המסחר והתעשייה הודה כי במידה והבצורת תימשך גם במרץ "החקלאות עשויה להיפגע".

 

מדינות מזרח אסיה אינן לבד. גם אוסטרליה, ברזיל ואפילו קליפורניה בארה"ב מתמודדות השנה עם בצורת. ג'רי בראון, מושל קליפורניה הכריז אף על מצב חירום לאחר ש-2013 התגלתה כשנה היבשה ביותר בהיסטוריה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x