$
תעשייה ופיננסים

קרן ההון של לוב תובעת מיליארד דולר מגולדמן זאקס

הקרן טוענת כי הבנק עשה ביודעין שימוש לרעה בחוסר נסיונה בניהול פיננסים - ובכך גרף רווחים "משמעותיים" של 350 מיליון דולר

שירות כלכליסט 12:2601.02.14

בנק גולדמן זאקס מתמודד עתה עם תביעה מקרן הון מלוב. כך מדווח CNBC. רשות ההשקעות של לוב (LIA ), שהוקמה ב-2006 לשם ניהול הון הנפט של המדינה, טוענת כי הבנק ניצל בכוונה תחילה את עושרה הריבוני של לוב כדי לגרוף רווחים "משמעותיים" של 350 מיליון דולר.

 

על פי כתב התביעה, עשה הבנק ביודעין שימוש לרעה בחוסר הניסיון של הקרן בניהול פיננסים ועודד אותה להשקיע במספר עסקאות מורכבות של נגזרות שזיכו את הבנק בפרמיום "גדול מאוד".

 

דובר מטעם גולדמן זאקס מסר ל-CNBC שטענות אלו "חסרי שחר" ושהבנק יתגונן בפניהן בנחרצות.

 

מדובר בעסקאות בתחום הנגזרות שנעשו בתחילת 2008 ושוויין הכולל 1 מיליארד דולר. עסקאות אלו נשאו רמת סיכון גבוהה ביותר, אך איבדו חלק ניכר משוויין עד סוף אותה השנה. עד 2011 עסקאות אלו הוגדרו "חסרות ערך". כך על פי כתב התביעה.

 

מועמר קדאפי. הקרן הוקמה בימי שלטונו מועמר קדאפי. הקרן הוקמה בימי שלטונו צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

הקרן טוענת כי חתמה על עסקאות אלו מבלי להבין את טבען האמיתי וללא היתרון של ייעוץ משפטי או פיננסי עצמאי.

 

על פי כתב התביעה של LIA שאותו ראה כתב CNBC, "עסקאות אלו הוגדרו כ'השקעות מובנות' או 'השקעות מובנות במניות אקוויטי רשומות'. LIA נכנסה למסחר זה תחת עידודו והשפעתו של גולדמן זאקס".

 

קרן ההון הריבוני, שערכה מוערך ב-60 מיליארד דולר, הוקמה בימי שלטונו של מועמר קדאפי. הרודן ומשפחתו הציעו מספר מועמדים מטעמם לדירקטוריון הקרן וב-2007 השתלטו על הקרן, שהייתה בתחילת דרכה. כעת משהשליט נהרג, תובעת ממשלת לוב החדשה חזקה על הקרן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x