המזרח התיכון

בוקר מתוח באיסטנבול: מפגינים סביב האש

ארגון "אמנסטי" טוען לפי עדויות שלפחות שני בני אדם נהרגו כתוצאה מהדיכוי האלים של ההפגנות בטורקיה - לדיווח אין אישור. ב"ניו יורק טיימס" נכתב שאמש המשיכה המשטרה לירות גז מדמיע. כ-1,000 מפגינים נעצרו. הבוקר: "תקריות מקומיות"

ynet 09:0002.06.13

טורקיה מתעוררת לבוקר מתוח במיוחד. לפי הדיווחים מאיסטנבול, בשעות הלילה שוב נורה גז מדמיע לעבר מפגינים בשכונת בשיקטאש. תוצאות היד הקשה של המשטרה לא ברורות, ובארגון זכויות האדם "אמנסטי" טוענים שלפחות שני בני אדם נהרגו וכ-1,000 נפצעו, אך לדיווח אין אישור ממקור אחר. הבוקר (יום א') דווח ב-BBC על "תקריות בודדות" ברחובות איסטנבול, שלפי עדי ראייה היו שלווים ברובם - כאשר המפגינים מסתובבים בין מכוניות שרופות ומתאספים סביב האש.

 

ההפגנות באיסטנבול ההפגנות באיסטנבול צילום: איי אף פי

 

מה שהחל כהפגנה סביבתית נקודתית הפך במהרה בסוף השבוע למחאה עממית רחבה יחסית נגד שלטונו של רג'פ טאיפ ארדואן. המחאה באזור כיכר טקסים פרצה ביום שני, לאחר שמספר עצים נעקרו בהוראת הרשויות לטובת הקמת מרכז מסחרי במסגרת תוכנית לפיתוח המקום. היא תפסה תאוצה והפכה להתקוממות המונית נגד מדיניות ארדואן ומפלגתו האיסלאמיסטית "הצדק והפיתוח".

 

כיכר טקסים באיסטנבול במוקד המחאה

ביום שישי פרצו המהומות עם שחר, כשכוח משטרתי פשט על מפגינים שהקימו מאהל בכיכר וישנו בו כמה ימים. המפגינים אמרו כי המחאה "היא לא עוד על כריתת עצים", אלא נגד ראש הממשלה ונגד מפלגתו. המשטרה ירתה גז מדמיע, השתמשה בתותחי מים ופצעה רבים בניסיון לרסן את מה שנראה כהפגנות העזות ביותר במדינה זה שנים, אולם ללא הועיל: אלפי בני אדם המשיכו לצעוד ברחובות איסטנבול, בבירה אנקרה ובערים נוספות במחאה נגד ראש הממשלה ועושי דברו. המפגינים הבטיחו: "זו רק ההתחלה".

 

איסטנבול בוערת. תיעוד מסוף השבוע איסטנבול בוערת. תיעוד מסוף השבוע צילום: אי פי איי

 

ב"אמנסטי" דיווחו אמש שבמשרדם הסמוך לכיכר המרכזית באיסטנבול נפתח כמעין מקלט למפגינים שנמלטו מהמשטרה האלימה בלילה, ו-20 רופאים פועלים במקום. הארגון גינה בחריפות את השימוש בכוח, ומצטט דיווחים שלפיהם יותר מאלף מפגינים נפצעו ולפחות שני בני אדם נהרגו. בדיווחים הרשמיים אין זכר להרוגים.

 

כתבי ה"ניו יורק טיימס" בטורקיה דיווחו כי אמש, לאחר שהמשטרה נסוגה מכיכר טקסים,

הקהל שם הפך קולני ובמקום הביעו חשש מהבאות ומכך שהמשטרה תשוב. בשכונת בשיקטאש, דווח, המשיכו שוטרים לירות גז מדמיע והמפגינים הציבו מחסומים ברחובות.

 

ארדואן הודה אתמול שהשימוש בגז מדמיע היה מופרז, אולם התעקש שלא לסגת מתוכנית הבנייה שהציתה את המהומה. "אם המפגינים יביאו 100 אלף, אני אביא מיליון", הוא אמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x