שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כלכלה ומדיניות

פול קרוגמן לאובמה: "פישר - המתאים ביותר לתפקיד יו"ר הפד"

מתגברות הקריאות בארה"ב למינוי פישר ליו"ר הפדרל ריזרב. אחרי שדילן מת'יוס המליץ על הנגיד הישראלי, מצטרף גם פרופ' קרוגמן לקריאה

סוכנויות הידיעות 11:3718.02.13

גוברים הקולות בארה"ב הקוראים למנות את נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, לתפקיד יו"ר הפדרל ריזרב. פישר הודיע באחרונה כי יפרוש בסוף יוני מתפקידו. ברננקי, ככל הנראה, לא ינסה להיבחר לקדנציה נוספת לאחר סיום כהונתו ב-2014. 

סטנלי פישר סטנלי פישר צילום: בלומברג

 

אחרי שהשבוע המליץ דילן מת'יוס מ"וושינגטון פוסט" למנות את פישר לתפקיד הרם, מגיע תורו של חתן פרס נובל לכלכלה פרופ' פול קרוגמן להצטרף להמלצה, תוך הוא מציין כי "ההישג הגדול ביותר של פישר היה 'השפלתו' – סליחה, הפחתתו – של המטבע באמצעות רכישה מאסיבית של מטבע זר מה שבודד את ישראל מנזקי המשבר הכלכלי".

 

עם זאת, בניגוד למת'יוס, טוען קרוגמן כי "הדבר לא צריך להיעשות רק בגלל שיתוף הפעולה ההדוק עם רה"מ בנימין נתניהו" ומוסיף כי "זוהי פנטזיה גרידא הנובעת מסירובו של מת'יוס להתייצב מול המדיניות המוניטארית ההזויה של המפלגה הרפובליקנית כיום".

 

הרפובליקאים יתנגדו

 

האם המפלגה הרפובליקאית תתמוך במינוי של פישר? קרוגמן טוען כי "אני מאמין שהכלכלה הקיינסיאנית מאוד חשובה - ואם היו כאלו שלא חשבו כך עד כה, הרי שכעת עליהם לשקול מחדש את דעתם לאור המשבר הנוכחי".

 

קרוגמן מסביר כי המדיניות של פישר היא סוג של "הקלה כמותית" - ממש כפי שנוהג ברננקי, "דבר שמטריף את דעתם של הרפובליקנים. אך האם הצלחתו של פישר לא משחקת תפקיד? טוב, זו כבר צורת חשיבה המתבססת על עובדות ואנו הרי מנסים להילחם נגד חשיבה שכזו.  אני מניח שמה שאני מנסה לומר הוא שאובמה צריך ללכת על מישהו ממש טוב – סטנלי, ג'נט, כריסטי או כל מועמד אחר – ולא לנסות להפיס את דעתם של המשוגעים".

 

"הישגים יוצאי דופן"

 

עוד קודם לכן השבוע, כאמור, במאמר "פישר הציל את כלכלת ישראל, האם הוא יכול להציל את זו של ארה"ב?" מנה מתיוס את הישגיו של פישר בתפקיד הנגיד, והגיע למסקנה שיש לו את כל הכישורים הנדרשים לעמוד בראש הפד האמריקאי.

 

מתיוס הזכיר את ההערכה רבה אותה רוחש ברננקי עצמו לפישר הן כנגיד והן כאיש אקדמיה, ומציין כי יו"ר הפד הסתמך לא אחת על מאמרים ומודלים שחיבר הנגיד הישראלי. "פישר, המסיים את תפקידו בבנק ישראל, הוא אחד הכלכלנים המנוסים שחיים כיום. בכל תפקיד שמילא בעבר הוא השיג הישגים יוצאי דופן", כתב מתיוס.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x