$
חברה וסביבה

"עצמאות לקטלוניה תחסל את האומה הספרדית"

שר המשפטים הספרדי, אלברטו רואיס־גיירדון, אמר את הדברים בעקבות דיווחים שלפיהם ראש ממשלת קטלוניה יקיים משאל עם במחוז האוטונומי על עצמאות

מיכל פופובסקי 21:5814.10.12

שר המשפטים הספרדי, אלברטו רואיס־גיירדון, אמר היום כי ספרד "לא תוכל לראות את עצמה ללא קטלוניה", והצהיר כי "עצם האפשרות שקטלוניה תהיה עצמאית לא רק תקטע חלק חשוב מהמדינה, אלא תחסל את האומה הספרדית כולה".

הדברים נאמרו בראיון ליומון הספרדי "ABC", על רקע דיווחים על כך שראש ממשלת קטלוניה ארתור מאס יקיים משאל עם במחוז האוטונומי על עצמאות מספרד. לדברי גיירדון, "כל החלטה על עצמאות או היפרדות לא יכולה להתקבל על ידי צד אחד בלבד, אלא על ידי העם כולו".

 

ארתור מאס, ראש ממשלת קטלוניה ארתור מאס, ראש ממשלת קטלוניה צילום: אימג'בנק / Gettyimages

 

לנוכח החרפתו של המשבר הכלכלי הספרדי, בקטלוניה, המחוז האוטונומי העשיר ביותר, הקריאות לעצמאות מספרד חזקות היום יותר מאי פעם. אם יתממש תרחיש האימים של ההיפרדות, ספרד למעשה תאבד 20% מכלכלתה. הקטלונים, שמתהדרים בשפה ובתרבות נפרדת, הרגישו מאז ומעולם שונים משאר המדינה. בנוסף, המשבר הכלכלי חשף את מה שבקטלוניה רואים ככשל מרכזי של מערכת המיסוי הספרדית, מפני שהמחוזות העשירים משלמים יותר והכסף מחולק ברחבי המדינה.

 

השר הדגיש כי כל ניסיון מצד קטלוניה להתנתק מספרד יבוטל על ידי הממשל המרכזי ובית המשפט החוקתי, מפני שהוא ב"מחוץ לתחומי סמכותה של הממשלה המקומית". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x