$
המזרח התיכון

מטוס רמטכ"ל ארה"ב נפגע מטיל

דמפסי לא שהה במטוס בעת שנורה לעברו טיל כשחנה בבסיס אמריקני באפגניסטן. שני חיילים נפצעו

סוכנויות הידיעות 11:5121.08.12

מכוונים גבוה באפגניסטן. מטוסו של הרמטכ"ל האמריקני מרטין דמפסי נפגע הלילה (יום ג') מרקטה בבסיס של צבא ארה"ב באפגניסטן. דמפסי, שלא היה במטוס, לא נפגע, אך שני חיילים אמריקנים נפצעו. ההתקפה התרחשה בבסיס חיל האוויר האמריקני "בגרם", הבסיס האמריקני הגדול במדינה, שבו ביקר גם נשיא ארה"ב ברק אובמה כשהגיע בפעם האחרונה לאפגניסטן, ביום השנה לחיסול אוסמה בן לאדן.

 

דוברו של דמפסי, קולונל דייב לפן, מסר כי שתי רקטות נורו לעבר הבסיס במהלך הלילה, ואחת מהן פגעה במטוס שחנה באותה עת לצד כלי טיס אחרים. נזק נגרם לכלי הטיס, והדבר אילץ את דמפסי להשתמש במטוס אחר כדי לעזוב את המדינה.

 

שני חיילים אמריקנים האחראים לתחזוקה נפגעו במתקפה. הדובר מסר כי לא נשקפה כל סכנה לשלומם של דמפסי ואנשי צוותו, שישנו באותה שעה בבסיס. "הוא לא היה בכלל בקרבת המטוס. אנחנו חושבים שליורים פשוט היה מזל", אמר קולונל תומס קולינס לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

 אפגניסטן אפגניסטן צילום: אי פי איי

 

ראש המטות המשולבים סיים ביקור של יומיים במדינה. הוא הגיע לשם בשבת ונפגש עם גורמי צבא אמריקניים, עם אנשי כוחות נאט"ו ועם בכירים אפגנים. לאחרונה נרשמה עלייה מדאיגה במספר המתקפות על אנשי הכוחות הזרים הנמצאים במדינה, מצד עמיתיהם האפגנים.

 

ירי רקטות לעבר בסיסים זרים הוא תופעה נפוצה באפגניסטן, אך הכוחות הזרים, בהנהגת ארה"ב, ממעטים למסור מידע על הנזק שנגרם. פגיעה בנפש במקרים אלה נדירה. הכוח הבינלאומי תומך בביסוס הממשלה בקאבול ומסייע במאבק נגד הטליבאן האפגני, שלשלטונו שם קץ ב-2001 ושאנשיו פועלים להפלת הממשלה הנוכחית.

 

עד כה נהרגו יותר מ-3,000 חיילים של נאט"ו בלחימה מאז 2001.

 

הכוח הבינלאומי של ארה"ב ונאט"ו יתחיל השנה בנסיגה מדורגת מאפגניסטן, וצפוי לסגת לחלוטין מהמדינה עד סוף 2014. הדבר מעורר חשש כבד בקרב אפגנים וזרים כאחד, לגבי הביטחון והיציבות במדינה. על פי הכוח הבינלאומי, מספר המתקפות של הטליבאן עלה ב-11 אחוזים בין אפריל ליוני, בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. בסך הכול נרשמו 100 התקפות - שיא של שנתיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x