שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

ישראל במקום ה-8 בדירוג המיליונרים העולמי

שיעור המיליונרים בישראל מכלל האוכלוסייה עומד על 3.6% - יותר מאשר בבחריין. ומי במקום הראשון?

סוכנויות הידיעות 17:1303.06.12

אזור אסיה פסיפיק רשם את העלייה הגדולה ביותר במספר משקי הבית המרוויחים למעלה ממיליון דולר. כך עולה מדו"ח העושר העולמי שפרסם בוסטון קונסלטינג גרופ.

 

ההון הפרטי באזור הזה (לא כולל יפן), עלה ב-2011 ב-10.7% ל-23.7 טריליון דולר, ועזר לפצות על ירידה בהון במערב אירופה (שנובעת בחלקה ממשבר החובות האירופי), שנפל ב-0.4% ל-33.5 טריליון דולר. ההון המצרפי בצפון אמריקה ירד אף הוא ב-0.9% ל-38 טריליון דולר.

 

ישראל, מדורגת במקום השמיני והמכובד ברשימת המדינות המובילות במספר המיליונרים, המבוססת על אחוז משקי הבית עם נכסים בשווי למעלה ממיליון דולר מתוך כלל האוכלוסייה. מעליה, במקום השביעי מדורגת ארה"ב. לעולם הערבי יש נוכחות מרשימה עם 4 נציגות בעשירייה (בחריין, האמירויות, כוויות וקטאר), אך במקום הראשון מדורגת סינגפור.

 

סוכנות בלומברג פרסמה רשימה של 10 הגדולות, המבוססת על הדו"ח של בוסטון קונסלטינג גרופ:

 

1. סינגפור

אוכלוסייה: 4.8 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 17.1%

 

בסינגפור יש את המספר הגבוה ביותר של משקי בית מיליונרים ביחס לגודל האוכלוסייה: 188 אלף, שמהווים 17.1% מהאוכלוסייה. סינגפור נחשבת מזה זמן מה למרכז העסקי המרכזי של מזרח אסיה, בזכות תעשיית השירותים הפיננסיים שלה, והיא אחד המרכזים הגדולים ביותר של בנקאות. אחד מתושביה העשירים ביותר הוא אדוארדו סוורין, ממייסדי פייסבוק, שספג ביקורות קשות בחודש שעבר, כשדווח שוויתר על האזרחות האמריקאית שלו לקראת ההנפקה של פייסבוק.

 

בורסת סינגפור בורסת סינגפור צילום: רויטרס
 

2. קטאר

אוכלוסייה: 1.9 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 14.3%

 

לקטאר יש את עתודות הגז הטבעי השלישיות בעולם, כמו כן היא צפויה לארח את מונדיאל 2022. היא גם מונה 47 אלף משקי בית מיליונרים בקרב התושבים. יצוא נפט וגז תורמים יותר מ-50% מהתמ"ג, ועוזרים לספק למדינת המפרץ את ההכנסה הגבוהה ביותר לנפש אחרי ליכטנשטיין. השליט הקטארי, שייח חאמד בין חליפה אל ת'אני הוא התושב העשיר ביותר במדינה.

 

דוחא בירת קטאר דוחא בירת קטאר צילום: בלומברג

 

3. כווית

אוכלוסייה: 3.6 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 11.8%

 

בבעלות כווית 7% מעתודות הנפט העולמיות, ויצוא הנפט מהווה 95% מההכנסות המדינה מייצוא. ב-2010 הכריזה הממשלה כי בחמש השנים הבאות תוציא 130 מיליארד דולר כדי להפחית את התלות של הכלכלה בנפט ולגוון את הסקטור הפרטי. בכווית יש 63 אלף משקי בית מיליונרים, ומשפחות אלגנים (Alghanim) וחראפי הן העשירות ביותר.

  

דינאר כוויתי דינאר כוויתי צילום: בלומברג

 

4. שוויץ

אוכלוסייה: 7.7 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 9.5%

 

בשוויץ נמצאים 322 אלף משקי בית מיליונרים, בנוסף, יש במדינה את האחוז הגבוה ביותר של משפחות עשירות: 11 משקי בית מכל 100 אלף הם בעלי הון של למעלה מ-100 מיליון דולר. אולם משבר גוש היורו משפיע גם פה: צמיחת התמ"ג הואטה ל-2.1% ב-2011. מופעל עליה גם לחץ מצד האיחוד האירופי וארצות הברית לבצע רפורמה בחוקי הסודיות של הבנקים. האדם העשיר ביותר בשוויץ, ובאירופה כולה הוא אינגבר קמפרד, המייסד השבדי על איקאה, קמעונאית הריהוט הגדולה בעולם.

 

זהב בשוויץ זהב בשוויץ צילום: בלומברג

 

5. הונג קונג

אוכלוסייה: 7.2 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 8.8%

 

בהונג קונג מתגוררים המספר הגבוה ביותר של מיליארדרים, ו-212 אלף משקי בית. המושבה הבריטית לשעבר, ביחד עם סינגפור, נחשבת למרכז הפיננסיים, המסחר, הנדל"ן והתחבורה של מזרח אסיה. הצמיחה הכלכלית של הונג קונג הואטה ל-5% ב-2011, והאינפלציה עלתה ב-3.5%. האדם העשיר ביותר בהונג קונג, ובאסיה כולה הוא לי קא –שינג, שעומד בראש תאגיד הוטצ'יסון וומפואה וחברת נדל"ן.

 

מחאה נגד יוקר הדיור בהונג קונג מחאה נגד יוקר הדיור בהונג קונג צילום: בלומברג

 

6. איחוד האמירויות הערביות

אוכלוסייה: 8.26 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 5%

 

מבין 7 החברות במדינת המפרץ, דובאי נפגעה בצורה הקשה ביותר מהמשבר הפיננסי, והייתה על סף פשיטת רגל ב-2009 בשל החשיפה הגבוהה לשוק הנדל"ן. האמירויות שרדה אך ורק בשל התערבות הבנק המרכזי. בשבע מדיניות האמירויות ישנם 57 אלף משקי בית מיליונרים, רובם מהגרים מערביים המתגוררים באבו דאבי או דובאי. התושבים העשירים ביותר הם משפחת חוריר, שבבעלותם אחזקות בבנקים, קניונים וחברות ייצור.

 

 

בנק באיחוד האמירויות בנק באיחוד האמירויות צילום: בלומברג

 

7. ארה"ב

אוכלוסייה: 322.4 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 4.3%

 

ארצות הברית, הכלכלה הגדולה בעולם, היא ביתם של המספר הגדול ביותר של משקי בית מיליונרים : 5.13 מיליון ב-2011, ירידה של 129 אלף מ-2010. ב-2011, המדינה שהכניסה 15 אנשים לרשימת המיליארדרים של בלומברג, כמעט והגיעה לחדלות פירעון על החובות שלה, ספגה הורדת דירות והושפעה ממשבר החובות האירופי. האדם העשיר ביותר באמריקה הוא ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט, שמחזיק בהון של 60 מיליארד דולר.

 

וורן באפט וביל גייטס וורן באפט וביל גייטס צילום: בלומברג

 

8. ישראל

אוכלוסייה: 7.8 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 3.6%

 

תעשיית הטכנולוגיה המשגשגת של ישראל מפרנסת את 83 אלף משקי הבית המיליונרים במדינה. מוצרי יצוא מרכזיים נוספים כוללים יהלומים ומוצרי חקלאות. הישראלים העשירים ביותר הם הדור החדש של האחים עופר, עידן ואייל, שירשו את הון הספנות ואוסף האמנות של אביהם, סמי עופר, שהלך לעולמו ביוני 2011.

 

מיליונרים ישראלים:  צדיק בינו, שרי אריסון, נוחי דנקנר ויצחק תשובה מיליונרים ישראלים: צדיק בינו, שרי אריסון, נוחי דנקנר ויצחק תשובה צילום: אוראל כהן

 

9. טייוואן

אוכלוסייה: 23.2 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 3.2%

 

ב-2011 נספרו בטייוואן 246 אלף משקי בית מיליונרים. האי, שהכלכלה שלו נסמכת בכבדות על ייצוא אלקטרוניקה, מכונות ותרופות, הצליח להתאושש במידה ניכרת מהמיתון, ורשם צמיחה של 5.2% בתמ"ג ב-2011. האיש העשיר ביותר במדינה הוא טסאי וון טסאי, שבבעלותו החברה הציבורית פובון פייננשייל הולדינגס.

 

סופרמרקט בטיוואן סופרמרקט בטיוואן צילום: בלומברג

 

10. בחריין

אוכלוסייה: 1.3 מיליון

אחוז משקי הבית המיליונרים: 3.2%

 

בחריין מהמפרץ הפרסי, זכתה לתשומת הלב העולמית, לאחר שהאביב הערבי הוביל גם למהומות ולדיכוי אלים שלהן במדינה זו העשירה בנפט. עם זאת, בבחריין יש 8,000 משקי בית מיליונרים, הכלכלה המגוונת שלה, שנסמכת בעיקר על יצוא נפט, כוללת גם אלומיניום, שירותים פיננסים ובנייה. התושבים העשירים ביותר בממלכה הם משפחת המלוכה, בראשות המלך חמד בן עיסא אל ח'ליפה.

 

 

בורסת בחריין בורסת בחריין צילום: בלומברג

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x