$
חברה וסביבה

כסף כן קונה אושר, אבל רק אם יש לכם 50 אלף דולר בשנה

מחקרים חדשים של אוניברסיטת פרינסטון ו-Marist גילו התאמה גבוהה בין רמת ההכנסה לרמת האושר - אך רק עד סף של 75 אלף דולר

סוכנויות הידיעות 22:4522.04.12

מחקר פורץ דרך שנערך באוניברסיטת פרינסטון בארה"ב מלמד שכסף אכן יכול לקנות אושר, אך עד לנקודה מאד ספציפית - כך מדווח המגזין "טיים". צוות החוקרים מצא התאמה גבוהה בין הכנסה שנתית של 75 אלף דולר לבין תחושת האושר של המשתתפים. מעבר לסכום זה, טוענים החוקרים, הכנסה גבוהה יותר

לא מבטיחה רמות אושר גבוהות יותר. אמריקאי המרוויח בממוצע 575 אלף דולר לשנה, לא בהכרח יהיה מאושר יותר מחברו המרוויח 75 אלף דולר לשנה.

 

לעומת זאת, סקר חדש של Marist Institute for Public Opinion מעיד שאפילו משכורת שנתית של 50 אלף דולר בכוחה להקנות אושר אמיתי לבעליה. לפי הסקר, אלו שהרוויחו פחות מרף זה היו פחות מרוצים בתחומים כגון דיור, יחסים בין-אישיים וכיוון כללי בחיים לעומת אלו המרוויחים משכורת גבוהה יותר יותר מסכום זה.

 

הסקר לא בדק מה קורה עם רמות האושר בהכנסות גבוהות יותר, כך שעל אף שהוא אינו סותר ישירות את המחקר מפרניסטון הוא כן מרמז שהכנסה של 50 אלף דולר מהווה גורם לאושר.

 

בכל הקטגוריות שנבדקו על-ידי Marist, שכללו שביעות רצון מרמת הבטיחות באזור המגורים, בריאות, תעסוקה, חיי רוח ומעורבות קהילתית, המשתתפים שהרוויחו 50 אלף דולר הפגינו רמות שביעות רצון גבוהות יותר מאחרים. אלו שהרוויחו פחות חשו פחות מאושרים לרוב והרגישו פחות אופטימיים לגבי העתיד. הם גם היו יותר פסימיים לגבי הפרישה והיו יותר מודאגים לגבי עלויות הטיפול בבעיות בריאות עתידיות.

 

כמעט שני שלישים מהמשתתפים אמרו שהם התמודדו עם משבר כלכלי אחד לפחות בשנה החולפת, למעלה ממחצית אמרו שהיה עליהם לקצץ בהוצאות הבית; 26% שקלו לדחות את היציאה לפנסיה ו-14% התקשו לעמוד בתשלומי המשכנתא או השכירות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x