$
חברה וסביבה

הוותיקן: "המערכת הפיננסית הגלובלית צריכה ניעור"

בהצהרה רשמית גינה הוותיקן את הסגידה לכוחות השוק; בוול סטריט, בעלי עסקים קטנים התלוננו שמחסומי המשטרה מרחיקים קונים

סוכנויות הידיעות 21:2425.10.11

 

המחאה החברתית העולמית קיבלה רוח גבית מכיוון לא צפוי. הוותיקן גינה שלשום את "הסגידה לכוחות השוק", וקרא לבצע ניעור רציני למערכת הפיננסית

הגלובלית. דובר מטעם הוותיקן פרסם הצהרה שלפיה יש לשים קץ לפעילות הספקולטיבית ולחלק את העושר מחדש. בהצהרה נכתב כי במערכת הפיננסית שורר אי־צדק, והיא אינה מתמודדת כראוי עם "העוינות הגוברת" נגדה.

 

בתוך כך מתברר כי למאהלי המחאה של אנשי תנועת "לכבוש את וול סטריט" נגד הבנקים הגדולים, אי־השוויון בהכנסה ושיעור האבטלה הגואה, יש כמה השלכות שהמפגינים לחלוטין לא התכוונו אליהן. המחסומים שהקימה משטרת ניו יורק באזור המאהל, כך נטען, פוגעים בחלק מהעסקים הסמוכים מפני שהם מרתיעים קונים מהאזור.

 

"אם זה לא ייגמר בקרוב איאלץ לפשוט את הרגל", אמר לבלומברג מארק אפסטיין, מנהל "מילק סטריט קפה" בוול סטריט, שנמצא במרחק של פחות מבלוק אחד מהבורסה של ניו יורק. שיעור המכירות בבית הקפה צנח ב־20% מאז שהחלו ההפגנות בחודש שעבר ו־103 העובדים במקום, שנפתח ביוני, חוששים לאבד את משרתם.

 

אפסטיין אינו לבדו. קרולין אנדרסון, מנהלת בחנות התכשיטים "בוטיק טורבילון" בוול סטריט, אמרה כי תנועת הלקוחות בחנות ירדה ב־20%. ב"קנג'ו", חנות השעונים הסמוכה ל"מילק סטריט קפה", המחסומים חיסלו את תנועת הלקוחות בשעת ארוחת הצהריים. יש לציין שדווקא בכירי הבנקים בוול סטריט, שנגדם מופנים חצי המחאה, כמעט לא התייחסו להשפעה שהיתה להפגנות על פעילותם העסקית. אולם יש כמה בתי עסק שמדווחים דווקא על שיפור בפעילות העסקית.

 

מחזור המכירות בסנדוויצ'ייה "Pret A Mangers" מצפון לזוקוטי פארק עלה ב־1,000 דולר ביום. בלונדון, בזכות המאהל הגדול שמול קתדרלת סנט פול, משתרך תור ארוך לחנות התה הסמוכה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x