$
בשולי החדשות

"חיים הגיוניים? רק עם משכורת שנתית של 1.2 מיליון דולר ומעלה"

הכירו את צוג: מקלט מס שוויצרי שהמעמד הבינוני בו כמעט ונכחד. עכשיו מציעים שם דיור בר-השגה וסבסוד למשכנתה

סוכנויות הידיעות 20:5829.08.11

בתקופה שבה מדינות מפותחות רבות, מיפן ועד ארה"ב, משוועות להגדלת התמ"ג, קנטון זעיר בשוויץ מתמודד עם הבעיה ההפוכה: צמיחה גבוהה מדי. "הוול סטריט ג'ורנל" מדווח כי בתוך שוויץ, מקלט המס המפורסם בעולם, צוג היא מקלט מס בתוך מקלט מס.

 

העיר צוג משכה אליה לאורך השנים חברות

בינלאומיות רבות בזכות המסים הנמוכים במיוחד, הן ליחידים והן לחברות. בעשור האחרון קפץ מספר החברות הפעילות באזור מ־19 אלף ל־30 אלף. ברחבי המחוז יש כיום כל כך הרבה עבודות עד שהמעסיקים לעתים מתקשים למצוא עובדים.

 

עם זאת, תושבים רבים שמבקשים להקים משפחות בעיר מתקשים למצוא דירה שהם יכולים לממן ולכן נאלצים לעזוב אותה. תושבים סיפרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי בעיר חיים כיום בעיקר מי שקנו בה דירות לפני עשרות שנים או אנשים עשירים מאוד, וכמעט לא נותרו בה תושבים מהמעמד הבינוני.

 

כמעט רבע מהתושבים כיום בעיר הם תושבי חוץ. מס ההכנסה הגבוה ביותר שמשלם יחיד בצוג הוא 22.9%, ומסי החברות עומדים על ממוצע של 15.4% - שיעור נמוך אפילו בשביל שוויץ.

 

אולם באחרונה הפך האזור לקורבן ההצלחה שלו עצמו, והוא נלחם בהשלכות שהביאו עמם העושר והשפע שהוא משך אליו - בראשן דחיקה של מי שאינם עשירים, וקשיים רבים שעמם מתמודדות חברות שמחפשות עובדים, משרדים וחללים מסחריים.

 

צוג היתה אזור חקלאות עני, עד שב־1947 מנהיגיה החלו לקצץ את שיעורי המס כדי למשוך אליה חברות גדולות ותושבים אמידים. בשוויץ, שני שלישים מכלל המסים מוטלים על ידי הקנטון ולא על ידי הממשל המרכזי. "מי שמרוויח בצוג סכום שנתי המקביל ל־380–490 אלף דולר, מתקשה להתקיים בכבוד", אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" קיליאן בורטר, מנהל יחסי ציבור שחי בעיר. "אפשר להתחיל לחיות פה חיים הגיוניים עם משכורת שנתית של 1.2 מיליון דולר ומעלה".

 

כדי לסייע למתקשים לעמוד במחירי הדיור, הקנטון הרחיב את התוכניות לדיור בר־השגה. מלבד דירות משודרגות יחסית - לרוב עם מרפסות, חניה ומגרש משחקים לילדים, הקנטון מעניק גם למשפחות שמשתכרות פחות מ־100 אלף דולר בשנה 630 דולר בחודש לתשלומי המשכנתה. הקנטון לא מוכן להרפות מהמיסוי הנמוך, אך הפסיק לנסות למשוך עוד ועוד חברות בינלאומיות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x