$
חברה וסביבה

1,100 עצורים, המוקד במנצ'סטר: 'הכי גרוע שהיה'

לפחות 47 בני אדם נעצרו בלילה האלים ביותר שידעה מנצ'סטר ב-30 השנים האחרונות, לפי המשטרה; ארגון ימין קיצוני: נצא להגן על הרחובות, כי המשטרה לא יכולה; גידול של 5,000% בשיעור מכירת אלות הבייסבול בממלכה

סוכנויות הידיעות 08:4110.08.11

בריטניה ממשיכה לבעור: מהומות אלימות פרצו הלילה (יום ד') בכמה ערים בממלכה, בלילה הרביעי של ההתפרעויות, כאשר המוקד העיקרי עבר מלונדון למנצ'סטר. במשטרה המקומית הגדירו את האלימות כ"חסרת תקדים", בהיקף שלא נראה כמותו בעיר ב-30 השנים האחרונות. בסך הכל ברחבי בריטניה נעצרו מאז שבת יותר מ-1,100 בני אדם. במקביל, נפתחה חקירת רצח אחרי ששני בני אדם נהרגו בתאונה בבירמינגהאם. לא ברור אם היה לאירוע קשר למהומות.

 

הלילה, מאות מתפרעים התעמתו עם שוטרים, השליכו אבנים לעבר חנויות ופרצו אליהן. בגני פיקדילי שבמרכז מנצ'סטר התעמתו מאות שוטרים עם מאות צעירים רעולי פנים. לפחות 47 בני אדם נעצרו, ביניהם בוזזים שנתפסו על-ידי שוטרים סמויים. סגן מפקד משטרת מנצ'סטר, גרי שיואן, אמר כי חלק מהמתפרעים תועדו במצלמות אבטחה, והבטיח שיהיו מעצרים נוספים בבוקר.

 

רשת "סקיי" דיווחה כי המתפרעים פרצו לבוטיק אופנה בבעלות ליאם גלאגר, סולן להקת "אואזיס", ובזזו אותו. בסלפורד הסמוכה התפרעו מאות בני אדם, הציתו לפחות מכונית אחת והתעמתו עם שוטרים. "חד וחלק, מדובר במעשים פליליים - הנוראים ביותר שראיתי בהיקפם", אמר שיואן והדגיש כי למתפרעים "אין כל סיבה למחות".

 

התקשורת הבריטית דיווחה כי מהומות פרצו גם בערים נוספות. בברמינגהאם, בווסט ברומיץ' הסמוכה, בוולברהמפטון ובכל ערי מחוז ווסט מידלנדס נעצרו 109 בני אדם. בנוטינגהאם, שמונה נעצרו לאחר שהשליכו בקבוקי תבערה לעבר תחנת משטרה והציתו אותה, ועוד עשרות רבות נעצרו בעיר. בבריסטול 19 עצורים. בליברפול, הושלכו בקבוקי תבערה ולבנים לעבר שוטרים. בסך הכל נעצרו הלילה יותר מ-250 בני אדם.

 

בבירה לונדון, בה החלו ההתפרעויות האלימות בסוף השבוע, דווח לעומת זאת על שקט יחסי לאחר שמספר השוטרים ברחובות כמעט שולש ועלה מכ-6,000 לכ-16 אלף. בלונדון לבדה נעצרו מאז פרוץ המהומות בשבת יותר מ-760 בני אדם, ו-111 שוטרים נפצעו.

 

לפי הדיווחים, ברחובות בריטניה החלו להתארגן קבוצות של עשרות בריטים כדי לסייר ברחובות ולהגן על בתי המגורים ובתי העסק מפני הפורעים. מאות סיקים התייצבו מחוץ למקדש שלהם בסאות'הול כדי למנוע ממתפרעים לפגוע בו.

 

ביזה במהומות ביזה במהומות צילום: MCT

 

פעילי ימין קיצוני ברחובות

 

גם ארגון הימין הקיצוני "הליגה להגנת אנגליה" הודיע שכאלף מאנשיו ייצאו לרחובות בערים ברחבי הממלכה כדי לדכא את המהומות. "אנחנו הולכים לשים סוף למהומות, מכיוון שברור שהמשטרה לא יכולה להתמודד עמן", אמר סטיבן לנון, מנהיג הארגון.

 

ההתארגנות העצמאית של האזרחים הבריטים מעידה על התסכול שלהם לנוכח הקושי של המשטרה לשים קץ למהומות. אתמול דווח בבריטניה כי על רקע התחושה של היעדר ביטחון, חל גידול של 5,000% בשיעור מכירת אלות הבייסבול בממלכה.

 

המהומות בבריטניה פרצו בסוף השבוע בלונדון, אחרי ששוטרים ירו למוות בצעיר. עם הזמן הן התגברו, והתפשטו גם לערים נוספות. הרג הצעיר היה אמנם הגורם שהצית את המהומות, אך מומחים מעריכים שברקע להן עומדים גם מתחים בין-גזעיים וטענות לאפליה של אוכלוסיות חלשות המתגוררות באזורים שונים של הבירה הבריטית. הירי שממנו נהרג הצעיר בוצע באזור טוטנהאם, ששיעור האבטלה בו נחשב לאחד הגבוהים בבירה ושיש לו גם היסטוריה של מתחים על רקע גזעי.

 

לפי הערכות, ברקע למהומות - שכללו פריצה לבתים ולבתי עסק ובזיזה שלהם, וכן הבערת מכוניות ועימותים עם שוטרים - עומדים גם הקיצוצים שבוצעו בתקציב, בשירותי הרווחה ובמערכת ההשכלה הגבוהה, מאז עלתה לשלטון הממשלה

השמרנית בראשותו של קמרון בשנה שעברה.

 

אתמול בצהריים דווח על הרוג ראשון במהומות - צעיר בן 26 שנורה אמש בקרוידון שבדרום לונדון. הוא מת מפצעיו בבית החולים. בינתיים דיווחו כלי תקשורת בבריטניה כי אדם נוסף, בן 60, מוגדר פצוע קשה ונשקפת סכנה לחייו, אחרי שהותקף במהלך בזיזה. הוא נפל לקרקע ונחבל קשות בראשו. התאחדות חברות הביטוח הבריטית כבר פרסמה הערכה שלפיה הנזק לחברות הביטוח יעמוד על עשרות מיליוני ליש"ט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x