שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

האו"ם מזהיר: מחירי המזון עתידים לטפס לשיאים חדשים בשבועות הקרובים

בכיר בארגון המזון והחקלאות של האו"ם: "לא נוכל להמשיך עוד הרבה בלי גשם. אם המצב הנוכחי ימשיך, המחירים יגיבו באגרסיביות. בדרך זו או אחרת עליית המחירים מקשה על האזרחים, ואי אפשר לשלול את האפשרות של מהומות מזון נוספות"

סוכנויות הידיעות 14:4428.05.11

מחירי המזון צפויים לטפס לשיאים חדשים בשבועות הקרובים, ולהפעיל לחץ נוסף על משקי הבית ואולי אף לגרום לחוסר יציבות נוסף במדינות המתפתחות, אלא אם כן יירדו גשמים כבדים ברחבי אירופה שסובלת מבצורת. כך מזהיר האו"ם.

 

הגרדיאן הבריטי מדווח כי על פי הנתונים העדכניים, המחיר

העולמי הממוצע של דגנים זינק באפריל ב-71% לשיא חדש, הגבוה פי 3 מאשר לפני עשור. כתוצאה מכך הזהיר ארגון המזון והחקלאות של האו"ם כי אירופה עומדת בפני כמה שבועות משמעותיים.

 

"אירופה נכנסת לחודש קריטי ביותר. לא נוכל להמשיך עוד הרבה בלי גשם. אם המצב הנוכחי ימשיך, המחירים יגיבו באגרסיביות", מסביר עבדולראזה עבסיאן, כלכלן תבואות ראשי בארגון המזון והחקלאות העולמי. "החשש שלנו הוא שעדיין לא חווינו את הגרוע מכל במדינות הפגיעות בכל הקשור לאינפלציית המזון, וזה עשוי לקרות בקרוב. בדרך זו או אחרת עליית מחירי המזון מקשה על האזרחים ואי אפשר לשלול את האפשרות של מהומות מזון נוספות. הרבה תלוי במה שיקרה בשבועות הקרובים, ואי אפשר לנבא כיצד תתנהג אמא אדמה".

 

דנקן גרין, ראש חטיבת המחקר באוקספם, הדגיש בריאיון לגרדיאן כי עליית מחירי הדגנים אמנם תקשה על רבים באירופה, אך תהיה הרסנית בעולם המתפתח. לדבריו, רבים במדינות הללו מוציאים למעלה ממחצית המשכורת שלהם על מוצרי יסוד. לדוגמה, הודי ממוצע משלם את המקבילה של 10 ליש"ט לליטר חלב ו-6 ליש"ט לקילו אורז. "אנחנו מודאגים ביותר מהמחירים הגבוהים", אומר גרין. "מהומות מזון הן בהחלט אפשרות. עבור אדם המתקשה להאכיל את ילדיו, הכפלת מחיר הלחם עשויה להיות הקש שישבור את גב הגמל".

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x