$
המזרח התיכון

המורדים בלוב ימכרו נפט לקטאר

מדובר בנפט המופק בדרום-מערב המדינה - אזור המוחזק בידי המורדים. הכסף יועבר לפיקדון מיוחד ומאובטח וישמש לרכישת נשק וציוד להמשך המאבק במשטרו של קדאפי

סוכנויות הידיעות 17:5902.04.11

"לוב מנסה להגיע להפסקת אש ולסיים את הלחימה בשטחה והיא פתוחה למשא ומתן מול ארה"ב, צרפת ובריטניה" - כך אמר היום ראש ממשלת המדינה לשעבר עבדול־אטי אל־עוביידי בראיון לערוץ טלוויזיה בריטי. הדברים נאמרו לאחר שהמורדים בשלטונות של קדאפי כבשו מחדש את עיר הנפט ברגה, בעוד שצבאות

של מדינות הקואליציה מפציצות מטרות של תומכי קדאפי מהאזור.

 

לפי דיווח של "הגרדיאן", בלונדון מתנהלים מגעים דיפלומטיים לסיום המשבר הכוללים בחינת אפשרות להתפטרותו של מועמר קדאפי והעברת השלטון באופן זמני לבנו סייף אל־איסלאם.

 

בתוך כך המורדים הלוביים מחפשים מקורות הכנסה ונשק, וקטאר הודיעה כי תהיה מוכנה להעניק להם סיוע. מנהיג המורדים עלי טרחוני, הממונה על כספים ומסחר, הודיע כי הגיע להסכם עם קטאר שבמסגרתו היא תרכוש נפט מהעתודות בדרום מערב המדינה, אזור המוחזק בידי המורדים. הכסף יועבר לפיקדון מיוחד ומאובטח וישמש לרכישת נשק וציוד להמשך המאבק במשטרו של קדאפי. המורדים הודיעו כי עסקה עם קטאר תאפשר להם להתארגן בצורה טובה יותר וכי הדבר ישנה את מאזן הכוחות במערכה הצבאית.

 

הבעיה היחידה שטרם נפתרה היא מציאת דרכי הובלה של הנפט מחוץ למדינה הנמצאת בעיצומה של מלחמה. הרשויות הקטאריות ונציגי חברת קטאר פטרוליום לא מוכנים להתייחס לדיווח זה, ואילו ממשלת לוב איימה בתביעות לחברות דלק זרות אם ירכשו נפט מהמורדים. קטאר שותפה לקואליציה של מדינות המנהלות מבצע צבאי בלוב תחת הנהגת ברית נאט"ו. בעבר היא כבר העניקה סיוע למורדים כאשר אפשרה להם להשיק ערוץ טלוויזיה בלוויין המשדר תוכניות התומכות במטרתם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x