$
כלכלה ומדיניות

כלכלנים מעריכים: האינפלציה בארה"ב תעלה בעשור הקרוב

על פי ממצאי סקר של כלכלנים מובילים, מדד המחירים שבפיקוח הפדרל רזרב צפוי לעלות ב-3% בשנה בממוצע בין 2018-2014

בלומברג 11:4731.08.09

הפדרל רזרב לא יצליח למנוע מטריליוני הדולרים שהוזרמו לכלכלה האמריקאית במסגרת תוכניות התמריצים לעלות את האינפלציה בעוד מספר שנים, כך עולה מסקר של כלכלנים מובילים. על פי ממצאי הסקר שערכה האגודה הארצית לכלכלה עסקית (NABE), מדד המחירים שבפיקוח הבנק צפוי לעלות ב-3% בשנה

בממוצע בין 2018-2014. שיעור זה גבוה מ-2%, היעד הלא רשמי של הבנק על פי הנשאלים.

 

על פי הסקר, הבנק המרכזי יצטרך לעבוד קשה כדי להוריד את ציפיות האינפלציה לאחר שהוזרקו יותר מטריליון דולר לשוקי האשראי כחלק מאסטרטגיה הידועה בשם הקלה כמותית (quantitative easing). כמו כן, הכלכלנים מעריכים כי תוכנית התמריצים בגובה 787 מיליארד דולר של ממשל אובמה תעלה את המחירים לצרכן.

 

"מדיניות כספית המבוססת על תמריצים רבים ויציאה מורכבת ממדיניות ההקלה הכמותית בטווח הבינוני תוביל לכך שהבנק יסכים לרמה גבוהה יותר של אינפלציה משתכנן", נכתב בדו"ח המסכם את הסקר.

 

הסיבות העיקריות שנמנו כמעוררות חשש לגבי תחזית האינפלציה כוללות "השפעות מאוחרות של מדיניות שמבוצעות כעת" ואסטרטגיית יציאה לא יעילה של הבנק המרכזי. רק אחוז קטן מקרב הנשאלים מעריך שאיבוד העצמאות של הבנק יוביל לעליית מחירים.

 

כמו כן, 56% מהכלכלנים בסקר העריכו כי הבנק ישמור על ריבית קרובה לאפס לפחות לששת החודשים הקרובים, ואילו 44% העריכו שהריבית תעלה. מחצית מהנשאלים חושבים שהאמצעים הכספיים בהם נקטה הממשלה היו מוגזמים, עלייה מ-33% בסקר שנערך במרץ. כשמונה מתוך כל עשרה כלכלנים שנשאלו טענו כי אין צורך בתוכנית תמריצים נוספת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x