המזרח התיכון

פתרון למשבר המים נוסח ירדן: השקעה של מיליארד דולר בצינור לאספקה לצפון המדינה

בנייתו של הצינור, באורך של 325 קילומטרים, תתחיל בימים הקרובים ותימשך כארבע שנים. בביצוע הפרויקט תשתתף החברה הטורקית גאמא הולדינג והוא ימומן בחציו מתרומות של גופים אמריקאיים ואירופיים

דורון פסקין 23:2209.07.09

בירדן צפויה להתחיל בימים הקרובים הקמתו של פרויקט המים הפרטי הגדול ביותר בתולדות הממלכה. מדובר בפרויקט בשווי של מיליארד דולר, שכולל אספקת מים לצפון המדינה. הפרויקט יבוצע על ידי חברת "גאמא אנרג'י" - מיזם משותף בין גאמא הולדינג ובין חברה-בת של ג'נרל אלקטריק.

 

"פרויקט
העברת המים דיסי", כולל בניית צינור באורך של 325 קילומטרים מדרום ירדן לעיר הבירה, עמאן. לפי מתכנני הפרויקט, הוא אמור ליצור מקומות עבודה רבים עבור אזרחי ירדן. העבודות צפויות להימשך כארבע שנים.

 

לכשיושלם הפרויקט, הוא עתיד לספק 100 מיליון מ"ק של מים בשנה לבירה הירדנית מהאקוויפר בדיסי. יצויין, כי השימוש באקוויפר זה החל עוד במהלך שנות ה-80' עבור העיר הדרומית עקבה.

 

גאמא, שבסיסה בטורקיה, תשתתף בכ-190 מיליון דולר מעלות הפרויקט, משרד המים וההשקיה העביר מענק של 300 מיליון דולר, בעוד שגופי סיוע אמריקאיים, אירופיים וצרפתים יתרמו 455 מיליון דולר נוספים.

 

ממשלת ירדן מסרה את הפרויקט לביצועה של גאמא לפני כשנתיים. החברה המבצעת תהיה בעלת הפרויקט למשך 25 שנים ואז תעבירה לבעלות הממשלה.

 

משאבי המים בירדן הם מהנמוכים בעולם לנפש. אספקת המים לברזים בבתי התושבים בעמאן אינה סדירה, בייחוד בעונת הקיץ הלוהטת. צריכת המים הנוכחית של ירדן עומדת על כ-900 מיליון מ"ק בשנה, אולם על פי הערכות שבוצעו בירדן, היא צפויה לעלות לכ-1.6 מיליארד מ"ק בתוך כחמש שנים.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x