$
כלכלה ומדיניות

היועץ הכלכלי של אובמה: הכלכלה תמשיך להתכווץ השנה, אך אנו סוללים דרך להתרחבות

לורנס סאמרס מעריך שלפחות עד סוף 2009 תמשיך ארה"ב לראות ירידות חדות בשוק התעסוקה והידרדרות במגזרי הכלכלה

סוכנויות הידיעות 18:5026.04.09

כלכלת ארצות הברית תמשיך להתכווץ "לעוד פרק זמן לא קצר". כך אמר היום (א') לורנס סאמרס, היועץ הכלכלי הבכיר של ממשל אובמה. "אני צופה, כי הכלכלה תמשיך להידרדר, עם ירידות חדות בתעסוקה, עוד בהמשך השנה", אמר סאמרס בראיון ל"פוקס ניוז סאנדיי".

 

סאמרס הוסיף, כי הכלכלה

תתאושש, כאשר היצרנים יתחילו לבנות מלאים מחדש והצרכנים יחליפו את מכוניותיהן הישנות. באווירה אופטימית אמר: "חוסר האיזון הזה לא יכול להימשך לעד".

 

"אנחנו נמצאים בדרך לסלילת הנתיב לכיוונה של התרחבות, אפילו תוכניות מגובשות זקוקות לפרק זמן מסויים כדי להשפיע", אולי ששה חודשים או יותר, להערכת סאמרס.

 

היועץ הבכיר חזר והדגיש את דברי הממשל, כי "לרוב הבנקים בארצות הברית הון מספק". הרגולטורים האמריקאים קיימו לאחרונה מבחני לחץ ל-19 הבנקים הגדולים, על-מנת לקבוע האם נדרש הון נוסף כדי לייצבם. השבוע הם שוחחו על ממצאיהם עם גורמים בבנקים. "נדרשת עבודה לתיקון התעשייה הפיננסית החולה, כולל גיוס הון והעברת כספי ממשל נוספים לבנקים, במידת הנחוץ", אמר סאמרס. "אנו נהיה בעמדה, שתאפשר לנו לספק תמיכה ולקבוע מסגרת, שבתוכה מערכת הבנקאות תוכל להתקדם לעבר התאוששות", הוסיף.

 

לגבי קרייזלר אמר סאמרס, כי מהלך של פשיטת רגל - אין פירושו פירוק - כי אם "עריכת שינוי במסמך משפטי", שיאפשר ליצרנית הרכב לתפקד ביתר יעילות. "אין לאפשר מצב, שבו חברות יתפקדו בהסתמכן אך ורק על כספי ממשל".

 

סאמרס אמר עוד, כי הבית הלבן עובד בשיתוף עם חברות אשראי, כדי להגיע להסדר, "אשר יגן על הלקוחות". אם תעבור החקיקה שבה תומך הממשל, "הצרכנים יהנו מהר מאוד מהיתרונות שלה", אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x