$
כלכלה ומדיניות

יועצו הכלכלי הבכיר של אובמה קורא להעלות מיסים

בעוד נשיא ארה"ב החדש מדבר על הקלות מס לרובם המכריע של משקי הבית באמריקה, אומר ראש המועצה לכלכלה לאומית, לורנס סאמרס: על משלם המיסים להיות מוכן לבקשה נוספת שתוגש לקונגרס למימון תוכנית החילוץ, "שמישהו יצטרך לשאת בנטל שלה"

סוכנויות הידיעות 18:2225.01.09

יועציו הבכירים של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מעריכים כי יהיה צורך בסכום גבוה משמעותית ממה שחשבו קודם לכן, על מנת לייצב את המערכת הפיננסית במדינה. לתובנה זו הם הגיעו, לנוכח העמקת המיתון בכלכלה האמריקאית והגידול בהפסדי הבנקים הגדולים.

 

ראש המועצה לכלכלה לאומית החדש, לורנס סאמרס, טוען כי יש לבטל את ההקלות במסים, עליהם החליט ממשל בוש. "עם תמיכה נכונה, נוכל לעשות צעד משמעותי קדימה", הוא אמר בתוכנית "פגוש את העיתונות" ששודרה ב-NBC האמריקאית. לדבריו של סאמרס, על משלם המסים האמריקאי להיות מוכן, שלקונגרס תוגש בקשה למימון נוסף עבור התוכנית לחילוץ הכלכלה מהמשבר "ואין ספק שמישהו יצטרך לשאת בהוצאות בסופו של דבר", הדגיש יועצו של אובמה.

 

כך, ובאופן מפתיע, בעוד שאובמה מדבר על הקלות במס ל-95% ממשקי הבית האמריקאים, סאמרס טוען כי יש להעלות את נטל המס, מאחר והמדינה שוקעת בגירעון תקציבי עמוק.

 

עוד אמר סאמרס, כי ברק אובמה ושר האוצר שלו, טימוטי גייתנר, יפרטו בימים הקרובים את התוכנית הכלכלית שלהם אך בשביל מימושה ישנו צורך באותם 825 מיליארד דולר אותם ביקשו מהקונגרס במסגרת תוכנית התמריצים אותה הכינו. שלושת רבעי מהסכום הזה ינוצלו, לדבריו, בתוך 18 החודשים הקרובים.

 

גם יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, העריכה כי 700 מיליארד הדולרים אותם אישר הקונגרס כסיוע לכלכלה האמריקאית לא יספיקו למימוש כל התוכניות. התקציב הידלדל במהירות, בעוד שמרבית היעדים טרם הושגו והמשבר התרחב, כך לדברי פלוסי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x