$
המזרח התיכון

ירידות חדות בבורסות שבאמירויות

שוק ההון של דובאי סגר את יום המסחר האחרון לשבוע זה בירידה של 6.53%. שוק ההון באבו דאבי סגר בירידה של כ-4.5%

דורון פסקין 14:5516.10.08
 שתי הבורסות של מדינת איחוד האמירויות הערביות ירדו היום (ה') בצורה חדה. היה זה יום שני של ירידות, שנבע בעיקר מנפילות בשערי מניות הנדל"ן. הירידות תאמו את מגמת המסחר בבורסות אסיה.

 

שוק ההון של דובאי סגר את יום המסחר האחרון לשבוע זה בירידה של 6.53%. מדד הבורסה
איבד ביום המסחר כ-233 נקודות וסגר ברמה של 3,204 נקודות.

 

המנייה המובילה בשוק, זו של חברת פיתוח הנדל"ן הענקית – אעמאר – ירדה בשיעור חד של 9.66%. מגזר הנדל"ן עצמו איבד כ-8% מערכו.

 

שוק ההון השני באיחוד האמירויות – זה שבאבו דאבי – סגר בירידה של כ-159 נקודות במדד ADX, קרי ירידה של כ-4.5%. מגזר הנדל"ן בבורסה של אבו דאבי איבד למעלה מ-9% בערכו.

 

ובתוך כך, הודיעה הבורסה של אבו דאבי כי תבצע מחקר מעמיק לגבי דפוסי ההשקעה של הזרים וזאת כדי למנוע מצב שמסיבה ביורוקרטית כזו או אחרת זרם ההשקעות נפגע. ראשד אלבלושי, סגן מנכ"ל הבורסה, הצהיר כי עוד לפני פרוץ המשבר הפיננסי אחזקות הזרים בבורסה של אבו דאבי היו נמוכות, אם כי אובחן עניין הולך וגובר מצד משקיעים מוסדיים זרים בשוק. המשבר הפיננסי מורגש בעיקר אצל חברת נדל"ן אחת בה היו אחזקות הזרים בשווי של 40%  בטרם פרץ המשבר ואילו עתה אחזקות הזרים ירדו ל-30% בלבד.

 

לפי אלבלושי, בהתאם לנתונים העדכניים ביותר כ-90% מהאחזקות בשוק המניות של אבו דאבי נתונות בידי משקיעים מקומיים. כ-4.3% נוספים מוחזקים בידי תושבי מדינות המפרץ הערביות ואילו השאר (פחות מ-6%) הוחזק על ידי זרים.

 

הכותב הוא מנהל מחלקת מחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x