$
כלכלה ומדיניות

תכנית פולסון: אין אמצעים להכריח את הבנקים להלוות כספים

הביקורת על התוכנית החדשה לייצוב הכלכלה האמריקאית שהציג אתמול שר האוצר הנרי פולסון לא מאחרת לבוא. "גישת השימוש באמצעי לחץ ובאלימות לא ממש עובדת על הבנקים", אמר ראש התאחדות תעשיית ניירות הערך בארה"ב

בלומברג 09:0215.10.08

שעות לאחר ששר האוצר האמריקאי הנרי פולסון הציג את התוכנית החדשה לייצוב הכלכלה ושכנע בנקים לקבל הלוואות מהממשל, כבר נשמעת הביקורת על התכנית ועיקרה הוא שפולסון לא יכול להכריח את הבנקים להזרים נזילות לשוק.

 

"האמת מאחורי הדברים היא ש(הממשל) לא יכול לכוון אקדח לראשיהם
ולהגיד להם שהם חייבים להלוות את הכסף". אמר צ'רלס הורן, לשעבר בכיר במשרד המפקח על המטבע בוושינגטון וכיום עורך דין פרטי.

 

בהודעתו אתמול, האיץ פולסון בבנקים שיקבלו את הכספים במסגרת תוכנית הסיוע, להלוות אותם הלאה כדי לא ליצור קיפאון במשק. אולם אנליסטים אומרים שאין בידו של שר האוצר שום אמצעי לחץ משמעותי שיכריח את המוסדות הפיננסיים לעשות זאת. התוכנית אינה מכילה תנאים באשר לשימוש של הבנקים בכסף שיינתן להם וגם אינה מעניקה מושבים במועצת המנהלים לנציגי משרד האוצר.

 

פקידים באוצר הכירו בכך שהם אינם מסוגלים לכפות על הבנקים להלוות, אך אמרו שהתוכנית מיועדת ליצור תנאים נכונים לחידוש ההלוואות וחיסול הקיפאון בשווקים. "זה האינטרס של הבנקים עצמם" אמר דיוויד נסון, תת השר לענייני מוסדות פיננסיים, בראיון לבלומברג.

 

טים ראיין, ראש התאחדות תעשיית ניירות הערך ובכיר במערך הפיקוח על הבנקים בעבר, מסכים עם הראייה של אנשי האוצר. "גישת השימוש באמצעי לחץ ובאלימות לא ממש עובדת על הבנקים, אבל ההון עובד". הוא אמר.

 

"האוצר מספק למוסדות הפיננסיים כלי מלחמה שלהם הם לא ציפו, והם צריכים להשתמש בכלים האלה, הדרך היחידה היא להלוות את הכסף הלאה". הוסיף ראיין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x