$
שווקי חו"ל

הממשל האמריקני ירכוש מניות של בנקים ב-250 מיליארד דולר

הנשיא בוש הודיע כי 250 מיליארד דולר מתוך תוכנית החירום שהיקפה 700 מיליארד דולר, יופנו לסיוע לבנקים, חברות ביטוח וגופים פיננסיים אחרים. בהודעה קצרה בגן הוורדים בבית הלבן ציין הנשיא האמריקאי כי "מדובר בצעד חיוני קצר טווח שמטרתו לדאוג לחיוניותו של המערך הבנקאי של ארצות הברית"

סוכנויות הידיעות 15:2214.10.08

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הודיע כי משרד האוצר האמריקאי ירחיב את תוכנית החילוץ לשוק ההון ובמסגרתה הממשל ירכוש מניות של בנקים, חברות ביטוח וגופים פיננסיים אחרים בהיקף של 250 מיליארד דולר מתוך 700 מיליארד שהוקצו לחילוץ הכלכלה מהמשבר.

 

סוכנות הידיעות הכלכלית בלומברג

מצטטת מקור מקורב לשר האוצר, הנרי פולסון, שמונה 9 מוסדות פיננסיים שיקבלו 125 מיליארד דולר במסגרת התוכנית החדשה. המוסדות המשתתפים, על פי המקור הם בנק סיטיגרופ, גולדמן זאקס, וולס פארגו, ג'יי פי מורגן צ'ייס, בנק אוף אמריקה, מורגן סטנלי, מריל לינץ', חברת סטייט סטריט ובנק ניו יורק-מלון.

 

שר האוצר פולסון עצמו סירב לנקוב בשמות של מוסדות מסוימים שישתתפו בתכנית אך אמר שכולם יהיו "מוסדות פיננסיים בריאים שייקחו צעדים למען הבראת כלכלת ארצות הברית". פולסון האיץ בבנקים שישתתפו בתכית להשתמש בכסף שיינתן להם להאצת הצמיחה הכלכלית.

 

 

בוש: "תפקיד הממשל יהיה מוגבל וזמני"

 

בנאום קצר שנשא על מדשאת הבית הלבן בתום פגישה עם יועציו הכלכליים הבכירים, אמר הנשיא כי הממשל האמריקאי יזרים ישירות כספים למוסדות הפיננסיים על מנת לעזור בהפשרת שוקי האשראי שהגיעו למצב של קיפאון, לייצר מקומות עבודה חדשים ולעודד צמיחה כלכלית.

 

בוש אמר כי שר האוצר שלו, הנרי פולסון, יוודא שהתוכניות החדשות מגנות על משלם המסים. הוא הוסיף ואמר שהתוכניות האלה הן זמניות. "תפקיד הממשל יהיה מוגבל וזמני", אמר, "מטרת התוכנית אינה להשתלט על השוק החופשי אלא לשמר אותו. מדובר בצעד חיוני קצר טווח שמטרתו לדאוג לחיוניותו של המערך הבנקאי של ארה"ב".

 

ההון הנדרש לרכישת מניות הבנקים יבוא כאמור מתוך המימון בסכום של 700 מיליארד דולר שכבר אושר על ידי הקונגרס. מתוך הסכום, 250 מיליארד דולר הועברו לסמכותו של שר האוצר, הנרי פולסון, כשכל מימון נוסף דורש אישור חוזר של הקונגרס ושל הנשיא. 

 

בוש אמר גם, כי קרן ביטוח הפקדונות הפדרלית תעניק ביטוח לרוב החובות החדשים של הבנקים ותרחיב את הביטוח כך שיכסה חשבונות שאינם נושאים ריבית. הוא טען עוד כי צעדי הממשל יוגבלו ויהיו זמניים יחלוף זמן בטרם תורגש מלוא ההשפעה של המאמצים שלנו, אך העם האמריקאי יכול "להיות סמוך ובטוח לגבי היציבות של העתיד הכלכלי שלנו בטווח הארוך", הוסיף הנשיא.

 

בוש נפגש עם יועציו הכלכליים מוקדם בבוקר לפני שהודיע על הצעדים החדשים. "דנו בצעדים החמורים וחסרי התקדים שהממשלה נוקטת" הוא תיאר, "זרועות הממשל פעלו באופן נחרץ, וארה"ב עבדה עם שותפינו מסביב לעולם כדי לתאם את פעולותינו ולהחזיר את הכלכלות שלנו למסלול".

 

"אלה צעדים נבונים שבאו בזמן", הוסיף הנשיא האמריקאי. "ההון החדש יסייע לבנקים המצויים בקשיים, כך שהם יוכלו לחזור ולהלוות". בוש חזר והבהיר כי מדובר בצעדים זמניים וכי הבנקים יוכלו לרכוש מחדש את מניותיהם מאוחר יותר.

 

בין הצעדים שיינקטו על פי התוכנית החדשה תהיה גם ערבות להלוואות חדשות שיובטחו על ידי החברה הפדרלית לביטוח פקדונות, וכן את כל חשבונות הבנק שאינם נושאים ריבית. אלה חשבונות שעסקים משתמשים בהם לצורך הוצאותיהם השוטפות. "ניתן שקט ובטחון לבעלי העסקים הקטנים ונביא יציבות גדולה יותר למערכת הבנקאית. התוכנית נועדה להיטיב באופן ישיר עם האזרחים האמריקאים", הוא הבטיח.

 

מהלך דומה אתמול בבריטניה

 

מהלך זה בא בעקבות תוכנית דומה שהתקבלה אתמול בבריטניה. שר האוצר האמריקאי, הנרי פולסון, התנגד בעבר להלאמה חלקית של בנקים ורכישת מניותיהם על ידי הממשלה, אך לאחר שעמיתו הבריטי נקט בפעולה זו, הוא הודה כי מדובר במהלך מוצלח והחליט להכניס שינויים דומים בתוכנית החילוץ שלו.

 

בתוך כך אישרה מועצת האיחוד האירופי את חבילת הסיוע לשווקים אשר הציעה בריטניה, וצוין כי היא תואמת את נהלי האיחוד בכל הנוגע לתמיכה במגזר הפרטי.

 

ממשלת בריטניה אישרה השבוע את תוכנית ההצלה שעלותה 50 מיליארד ליש"ט. הסיוע יינתן ל-8 מהבנקים ובנקי המשכנתאות הגדולים בבריטניה, שיצטרכו לתת לממשלה בתמורה מניות בכורה שלהם. שר האוצר הבריטי, אליסטר דרלינג, הודיע כי יעמיד 25 מיליארד ליש"ט לרשות הבנקים באופן מיידי, והממשלה תהיה מוכנה לספק עוד 25 מיליארד ליש"ט ברגע שצעד כזה יידרש. הסכום שישולם לכל בנק יהיה תלוי בתשלום הקבוע שייתן לממשלה.

 

אתמול, במסגרת אותה תוכנית, עבר רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS ) לשליטת ממשלת בריטניה, אשר תזרים אליו, בתמורה לשליטה בבנק, כ-20 ממיליארד ליש"ט. גם בנק HBOS הולאם וכן הועבר סיוע ללוידס TSB.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x