$
המזרח התיכון

סוחרים מג'נין מתלוננים על צ'קים ישראלים ללא כיסוי

סוחרי הפירות והירקות טוענים כי סוחרים ישראלים חייבים להם 30 מיליון שקל. מנכ"ל האגודה להגנת סוחרי הפירות והירקות בג'נין: "הסוחרים חשים כי כל הדלתות סגורות בפניהם בדרך למציאת סעד משפטי מצדה של ישראל"

דורון פסקין 13:2411.09.08

במשך שנים נתקלו סוחרים ישראלים רבים בבעיית הצ'קים הפלסטינים אותם לא ניתן לפדות. עתה מסתבר כי ישנן טענות גם בכיוון ההפוך. בשל החובות, החליטו סוחרי הפירות והירקות מאזור ג'נין להתנתק מעמיתיהם הישראלים, מאחר שהם נתקעו, לטענתם, עם צ'קים ללא כיסוי וצ'קים מחברות מזויפות.

 

בכינוס
חירום שנערך אמש בג'נין מסר אמין אלעמרי, יו"ר האגודה להגנת סוחרי הפירות והירקות במחוז ג'נין, כי סוחרים ישראלים חייבים לסוחרים מג'נין לא פחות מ-30 מיליון שקל עבור הסחורה הטרייה אותה רכשו מהם כדי לשווק בישראל. כ-30 סוחרי פירות וירקות מג'נין הגיעו לכינוס החירום בטענה כי הם סובלים מהחובות הישראלים.

 

אלעמרי הצהיר בפגישה כי כל מאמצי הסוחרים להסדיר את חובם הכספי מול עמיתיהם מישראל עלו בתוהו מאחר שחלק מהסוחרים הישראלים השתמשו בתירוצים שונים בכדי לחמוק מאחריותם בנושא. אלעמרי סיפר כי מאז התירה ישראל לפתוח את מחסום ג'למה הורגשה עלייה בתנועת הסחר ובעיקר בתוצרת החקלאית הטרייה. יצוין כי מחסום ג'למה הוא המוצא החוקי היחיד למעבר סחורות מאזור ג'נין לשוק הישראלי.

 

סוחרים מג'נין אמרו במהלך ישיבת החירום כי החובות מצד הישראלים הביאו את מצבם הכספי לכדי "קטסטרופה" וכי אין הם רואים פתרון באופק לבעייתם. בילאל נזאל, מנכ"ל האגודה להגנת סוחרי הפירות והירקות ממחוז ג'נין, הוסיף כי הסוחרים חשים כי כל הדלתות סגורות בפניהם בדרך למציאת סעד משפטי מצדה של ישראל. נזאל גילה כי לפי בירורים שערכה האגודה מסתבר כי חלק מהצ'קים ניתנו לסוחרים מג'נין על ידי חברות קש שאינן רשומות כלל במשרד המסחר הישראלי.

 

הכותב הוא מנהל מחלקת המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x