סגור

סקרלט ג'והנסון תובעת את דיסני: "הפרו חוזה במכוון"

כוכבת הסרט "אלמנה שחורה" של מארוול תובעת את דיסני בטענה שהפרה עימה חוזה כשהעלתה אותו לשירות הסטרימינג דיסני פלוס במקביל לעלייתו לאקרנים. עו"ד המייצג את ג'והנסון: "זו בוודאות לא תהיה התביעה האחרונה שבה השחקנים בהוליווד מתנגדים לדיסני"

לאלמנה השחורה יש אויב חדש: חברת וולט דיסני. בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי סקרלט ג'והנסון, שמככבת בסרט האחרון בסדרת מארוול "האלמנה השחורה", הגישה היום (ה') תביעה בבית המשפט הגבוה בלוס אנג'לס נגד ענקית הבידור, בטענה שהחברה הפרה את החוזה שלה כשהעלתה את הסרט לשירות הסטרימינג דיסני פלוס במקביל לעלייתו לאקרנים בבתי הקולנוע.


השחקנית גורסת בתביעה שההסכם שלה עם חטיבת מארוול אנטרטיימנט של דיסני מבטיח בלעדיות בהקרנה בבתי הקולנוע. יתרה מכך, השכר שלה נקבע בחלקו הגדול בהתבסס על הביצועים בקופות. "דיסני הפרו במכוון את החוזה עם מארוול, בלי הצדקה על מנת למנוע מג'והנסון לממש את מלוא ההטבות שלה מהחוזה עם מארוול", נכתב בתביעה.
מדיסני עוד לא הגיבו לדיווח.
התביעה יכולה להיות הראשונה מרבות בתעשיית הבידור, שכן חברות המדיה מתעדפות את שירותי הסטרימינג כחלק מהמאמצים להעלות את הרווחים, ומעלות יותר ויותר תכנים נחשבים לפלטפורמות. אולם, לשינוי הזה בהתנהלות יש השלכות פיננסיות משמעותיות על השחקנים והמפיקים, שמעוניינים להבטיח שהצמיחה בסטרימינג לא תבוא על חשבונם.
2 צפייה בגלריה
מוסף שבועי 22.7.21 סקרלט ג'והנסון
מוסף שבועי 22.7.21 סקרלט ג'והנסון
סקרלט ג'והנסון
(צילום: MARVEL STUDIOS / PARAMOUNT PICTU)


"זו בוודאות לא תהיה התביעה האחרונה שבה השחקנים בהוליווד מתנגדים לדיסני ומבהירים שעל אף טענות החברה, יש לה מחויבות חוקית שעליה לכבד בחוזים", הגיב ג'ון ברלינסקי, עורך דין בפירמת קסוביץ בנסון טורס המייצג את ג'והנסון.
בדיסני החלו להעלות סרטים חדשים לשירות הסטרימינג בין השאר בשל השלכות מגפת הקורונה וסגירת בתי הקולנוע, אך גם בניסיון להרחיב את המנויים בשירות החדש יחסית. בדומה, וורנר מדיה, הבעלים של שירות הסטרימינג של HBO מקס נוקטת באסטרטגיה דומה עבור כל הסרטים שיצאו השנה. כך למשל, הסרט וונדרוומן 1984 בכיכובה של גל גדות עלה לשירות הסטרימינג באותו היום שבו עלה לאקרנים. לפי דיווח בניו יורק טיימס גדות ובמאית הסרט פאטי ג'נקינס קיבלו כל אחת מוורנר 10 מיליון דולר כדי שלא יתנגדו להסדר.

2 צפייה בגלריה
גל גדות וונדר וומן 1984 HBO Max
גל גדות וונדר וומן 1984 HBO Max
וונדר וומן 1984
(צילום: Warner Bros Pictures)

לפי התביעה שהגישה ג'והנסון, היא ניסתה לפתוח מחדש את החוזה שלה לאחר שגילתה שהסרט בכיכובה יעלה גם בסטרימינג, אך בדיסני לא שיתפו פעולה. ג'והנסון הדגישה כי אלמנה שחורה הוא סרטה התשיעי והאחרון במסגרת סרטי מארוול. לפי אדם המעורה בפרטי החוזה שלה, ההחלטה לעלות את הסרט לפלטפורמת דיסני פלוס תעלה לה מעל 50 מיליון דולר.
הסרט עלה בבכורה ב-9 ביולי והכניס בסוף השבוע הראשון להקרנתו 80 מיליון דולר בקופות בארה"ב ו-78 מיליון ברחבי העולם. דרך שירות הסטרימינג, שם נדרשו המנויים לשלם 30 דולר כדי לצפות בו, הוא הכניס 60 מיליון דולר נוספים. לאחר הבכורה, הכנסות הסרט בקולנוע ירדו בחדות יותר מאשר סרטים אחרים של מארוול, כשההערכה היא שזמינותו בפלטפורמת הסטרימינג אחראית לכך במידה רבה.
בכל זאת, סרטי מארוול בכללותם נחשבים להצלחה מסחררת. דיסני הוציאה עד כה 24 סרטים של עולם הקומיקס הזה, ורבים מהם הכניסו מעל מיליארד דולר במכירות כרטיסים, זאת בנוסף למכירות מרצ'נדייז וצעצועים.