סגור
סטף קרי גולדן סטייט אלופת NBA
סטף קרי, גולדן סטייט ווריירס (צילום: רויטרס)

שבע שנים של שקט? הסכם קיבוצי חדש ב-NBA

אחרי דיונים ארוכים ליגת הכדורסל של צפון אמריקה וארגון הכדורסלנים הגיעו לסיכום על הסכם קיבוצי חדש מתחילת עונת 2023/24. בין הסעיפים: קיצור העונה הסדירה, הוספת טורניר אמצע עונה ושימוש בקנאביס לשיקום ולטיפול בפציעות ללא חשש מסנקציות

ליגת הכדורסל של צפון אמריקה (NBA) וארגון הכדורסלנים ב-NBA (ה-NBPA) הגיעו הבוקר לסיכום על הסכם קיבוצי חדש לשבע שנים, מתחילת עונת 2023/24. זאת בעקבות דיונים ארוכים וכמה החלטות שעשויות ללמד אותנו לאן פניה של הליגה פונות.
המשא ומתן לא הגיע לטונים צורמים אף פעם ולמרות חילוקי הדעות, הצליחו הצדדים לחתום על ההסכם לפני הכרזה על סכסוך עבודה. הסיבה העיקרית לכך היא הצפי להכנסות הגבוהות ביותר בכל הזמנים מהסכמי זכויות שידור וככל הנראה הרחבת הליגה בשתי קבוצות.
הסכם זה, בין ארגון הספורטאים העשירים ביותר בעולם (מבחינת שכר ממוצע) לבין ליגת הספורט המכניסה, עשוי ללמד אותנו גם לאן מועדות פני הספורט המקצועני כולו ולאן ספורטאים אחרים יכולים לשאוף בכל מה שקשור לזכויותיהם. ההסכם עוד צפוי לקבל את האישורים של הבעלים ונציגיהם והשחקנים גם.

אלו חלק מהמרכיבים העיקריים בהסכם החדש:

- במטרה למנוע אי הופעה של שחקנים למשחקים בעונה הסדירה (בגלל מה שמכונה ניהול עומסים או load management) - שחקני NBA יוכלו לקבל תואר כלשהו (תואר MVP, מקום באחת מחמישיות העונה, תואר שחקן ההגנה של השנה וכדומה) רק אם שיחקו 65 או יותר משחקים.
- העונה הסדירה תקוצר וייערך טורניר אמצע העונה - כמו גביע בכדורגל - שייערך בין נובמבר לדצמבר במקביל לעונה הסדירה. השלבים האחרונים ייערכו בסגנון שלב נוק-אאוט של טורניר כדורגל והפיינלפור ישוחק כולו באולם ניטרלי (כנראה לאס וגאס)... הזוכים בטורניר יקבלו בונוסים כספיים משמעותיים, והקבוצות ייהנו מדירוג גבוה יותר בעונה הסדירה. קבוצה שמגיעה לגמר תשחק 83 משחקי עונה סדירה וטורניר.
- בהסכם החדש גם יתאפשר להציע לשחקן העלאה של 140% בהארכת החוזה שלו. עד היום ההסכם הקיבוצי מאשר העלאה של עד 120%. לשינוי הזה עשויה להיות השפעה ישירה על חלק מכוכבי הליגה. למשל בהסכם הקיבוצי הישן ג'יילן בראון יכול לחתום על הארכת הסכם בשווי 165 מיליון דולר לארבע שנים. בהסכם החדש יוכל להרוויח 189 מיליון דולר לארבע שנים. כמו כן יהיה שינוי בשחקני "מילואים" שנמצאים בחוזה בקבוצה ובקבוצת ליגת הפיתוח. במקום מקום לשני שחקני פיתוח, יהיה מקום בכל קבוצה לשלושה שחקנים כאלו. יש מספר הולך וגובר של שחקני ליגה שהתפתחו בחוזה פיתוח (Two-Way Contract) למעמד של שחקנים קבועים בליגה: אלכס קארוסו, אוסטיו ריבס, חוזה אלבראדו, דנקן רובינסון, מקס שטרוס, לו דורט ועוד.
- ה-NBA תגביל את ההוצאות של הקבוצות שעוקפות את תקרת השכר ותקרת היוקרה (כמו גולדן סטייט ווריירס ולוס אנג'לס קליפרס העונה). כיום קבוצות יכולות לשלם הרבה מעל תקרת השכר כל עוד הן משלמות "מס יוקרה" לשאר הקבוצות שלא עקפו את תקרת השכר. הקבוצות שמשלמות מעבר לתקרת השכר ותקרת היוקרה יכולות כיום להוסיף שחקנים במגוון דרכים. השינוי בהסכם העבודה החדש הוא שקבוצות שמשלמות מעל תקרת היוקרה יוכלו להוסיף שחקנים, אבל סיווג החוזה והשכר שלהם יהיה שונה מעכשיו. השינויים יקרו לאורך השנים של ההסכם ולא באופן מידי. כיום תקרת התקציב ב-NBA היא 123.6 מיליון דולר, ותקרת היוקרה היא 150.2 מיליון דולר. קבוצות כגון גולדן סטייט ווריירס (שמשלמת 192.3 מיליון דולר) ולוס אנג'לס קליפרס (שמשלמת 192.9 מיליון דולר) יכולות לשלם את הסכומים הגבוהים בגלל הכנסות גבוהות בהרבה מהממוצע (במקרה של גולדן סטייט ווריירס) או בעלים עשירים במיוחד (במקרה של הקליפרס). במקביל להגבלות, הולכים לייצר בליגה מנגנונים עבור הקבוצות שיאפשרו להן להוסיף שחקנים - גם אם הן משלמות מעל תקרת היוקרה.
- בהסכם הקולקטיבי החדש תהיה אפשרות לשחקנים להשקיע בקבוצות NBA ו-WNBA ואפשרות להשקיע ולקבל חסות או לקדם חברות קנאביס והימורי ספורט.
- שחקני NBA יוכלו להשתמש במוצרי קנאביס ללא חשש מעונש או סנקציה. לכך יש השפעה משמעותית בלגיטימציה של הקנאביס כצמח שעוזר בשיקום ובטיפול בכאבים, מהלך שעשוי להשפיע על חוק הסמים בליגות רבות ברחבי העולם. את המשא ומתן מטעם השחקנים הובילה טמיקה טרמאג'ליו, מנכ"לית ארגון השחקנים שמונהג על ידי הנשיא סי.ג'יי מקולום, כוכב ניו אורלינס פליקנס.