$
עסקי ספורט

משלושה מקריבים אחד. לא בטוח

ברוקלין נטס ביצעה אתמול טרייד ענק והביאה את ג'יימס הארדן כדי שישחק עם קווין דוראנט וקיירי אירווינג - מה שבטוח שיהיה שם מרתק

אוריאל דסקל 09:3214.01.21

ב-2006 קבוצת חוקרים מספרד ניסו לברר מה סגנון הכדורסל היעיל יותר: כדרורים רבים ובידודים או תנועה רבה של שחקנים ללא כדור ומסירות. מה שהם גילו זה שיש קורולציה ברורה בין קבוצות מוצלחות יותר לבין מספר ההתקפות בהן לפחות שני שחקנים מהחמישייה על המגרש נגעו בכדור. הם גילו גם שקבוצות שמנצחות מכדררות כ-14% פחות מאשר קבוצות שהפסידו.

 

את הממצאים פרסמו ב-International Journal of Applied Sports Sciences ומאז היו לא מעט אנשי כדורסל שחקרו את התופעה בעצמם. סן אנטוניו ספרס וגולדן סטייט ווריירס, למשל, בנו את השושלות שלהם על משחק שמבוסס על מסירות ופחות על בידודים וכדרורים. הרבה בזכות מחקרים כאלו.

 

זו אחת מהסיבות שברוקלין נטס - שאתמול ביצעה טרייד ענק והביאה את ג'יימס הארדן כדי שישחק עם קווין דוראנט וקיירי אירווינג - תהיה מרתקת במיוחד העונה.

 
ג'יימס הארדן ג'יימס הארדן צילום: רויטרס

 

ברוקלין תשחק השנה עם שלושה שחקנים שהם בין שבעת השחקנים הפעילים היחידים שרשמו עונה שלמה עם Usage (שימוש בכדור) של מעל 29%. כלומר, הם הלכו לסל ב-29% או יותר מההתקפות של קבוצותיהם.

 

כמו כן, שלושת השחקנים המובילים בנטס הם שלושה מעשרת השחקנים שקולעים הכי הרבה נקודות למשחק במהלכי בידודים. הנטס יהיו גם הקבוצה הראשונה בהיסטוריה עם צמד שחקנים שכל אחד מהם היה 3+ פעמים הקלע המוביל של בליגה (דוראנט והארדן).

 

ב-NBA ישנן קבוצות שמוצאות ביכולות האישיות של השחקנים שלהן את הנוסחה המנצחת - לפחות בעונה הרגילה. אך אם מסתכלים על הקבוצות הטובות ביותר, הן כמעט תמיד הסתמכו על עבודת צוות, משחק מסירות טוב והגנה חזקה. לא מעט קבוצות שבנו על "איסוף הכישרונות הכי גדולים" כשלו בעבר.

 

גולדן סטייט וורייירס שיחקה עם שלושה מהקלעים הטובים בהיסטוריה והצליחה בעיקר בזכות העובדה ששלושה מארבעה כוכבים בקבוצה התבשלו יחד במשך שנים בקדירה שכוללת הרבה מסירות ותנועה ללא הכדור. קווין דוראנט השתלב שם בגלל שסגנון המשחק והאישיות של הכוכבים שם איפשרו זאת. דוראנט עזב את גן העדן הכדורסלני הזה בעיקר בגלל ענייני אגו שלו - הוא רצה "קבוצה משלו".

 

האם אפשר יהיה לשחזר את ההצלחה שלו באוקלנד עם סוג שחקנים מסוג הארדן וקיירי?

 

אנחנו יודעים ש"שלישייה גדולה" בדרך כלל מצליחה כשאחד מקריב את הזריקות והנגיעות שלו בכדור. אם זה קווין גארנט בבוסטון סלטיקס, כריס בוש במיאמי היט או קווין לאב בקליבלנד קאבלירס, השלישייה תמיד מוצלחת יותר כאשר אחד מהשלישייה מבין את תפקידו החדש והאפרורי במעט ועושה את מה שצריך למען הקבוצה.

 

האם אחד מג'יימס הארדן, קווין דוראנט וקיירי אירווינג יכולים לעשות זאת? וזו שאלה שקשורה אך ורק לכדורסל עצמו - מבלי להתחשב באישיות השחקנים, ההתנהגות שלהם, הרגלי צריכת הבידור למבוגרים שלהם והמגפה שהופכת את העונה ללא ממש נעימה ומתישה במיוחד.

 

אז אחרי המעבר הגדול הזה, התשובה הבטוחה היחידה שיש לנו היא שבברוקלין יהיה מעניין.

x