$
חסויות וזכויות שידור

כאן לא משדרים

אחרי שהתאחדות הכדורגל האירופית אסרה לשדר את משחקי ישראל במוקדמות היורו והמונדיאל ביהודה ושומרון, הודיעו בתאגיד השידור: "לא נסכים שלא לשדר מעבר לקו הירוק - אנחנו מוותרים על המכרז". שרת התרבות והספורט מירי רגב: "את גבולות המדינה לא יקבעו ארגוני הספורט"

רז שכניק, ידיעות אחרונות 09:1008.10.18
"לא נסכים שלא לשדר ליהודה ושומרון, אנחנו מוותרים על מכרז לשידורי נבחרת ישראל", כך הודיע אתמול רשמית תאגיד השידור “כאן” לאופ"א, התאחדות הכדורגל האירופית. המשמעות: אם באופ"א יתעקשו על התנאי שהציבו, הם יצטרכו למצוא גוף שידור אחר שישדר את המשחקים.

 

כפי שנחשף אתמול ב"ידיעות אחרונות", בנובמבר 2017 זכה תאגיד השידור “כאן” במכרז אופ"א לזכויות השידור של נבחרת ישראל בכדורגל במוקדמות טורנירי היורו והמונדיאל, שמוכרת החברה האמריקאית CAA11.

 

לפי הערכות, ב"כאן" הסכימו לשלם כחמישה מיליון יורו עבור הזכויות, שכוללות אפשרות לשדר את המשחקים בעברית, בערוץ כאן ‭ ,11‬ ובערבית, בערוץ כאן‭ .33 ‬

 

ערן זהבי ערן זהבי צילום: עוז מועלם

 

אבל גורמים בתאגיד סיפרו כי בחוזה שהעבירה אופ"א נכתב שהזכויות יהיו תקפות בישראל בלבד, לא כולל "השטחים הפלסטיניים" הכוללים את יהודה ושומרון ואת רצועת עזה. באופ"א אף לא הבהירו אם הם מתכוונים גם למזרח ירושלים.

  

עוד הסבירו גורמים ב"כאן" כי חברה קטארית רכשה את זכויות השידור שכוללות את המזרח התיכון וצפון אפריקה, והיא זו שצריכה לשדר במה שמוגדר על ידי התאחדות הכדורגל האירופית "בשטחים הפלסטיניים". אלא שלטענת גורמים בתאגיד, מדובר בתיחום גיאוגרפי הקרוב לגבולות ‭ ,'67‬ שיהפוך את השידור ביישובים היהודיים לכזה המפר את ההגדרה של "ישראל בלבד" מבחינת אופ"א.

 

ב”כאן” סירבו לדרישה בכל תוקף, ולאחר שבמשך שנה לא הצליחו להגיע להסכמה עם CAA11‬ הודיעו כי הם מוותרים רשמית על המכרז.

 

"בחודשים האחרונים הדגשנו, הן בשיחות והן בכתב, כי לא נוכל להיענות לדרישתכם להבדיל אזורים כלשהם משאר ישראל", נכתב אתמול מ”כאן” לחברה האמריקאית המייצגת את אופ"א. "השירותים שלנו חייבים להתקבל גם באזורים אלה. הדגשנו גם את החשיבות הגדולה שלנו, כתאגיד שידור ציבורי המחויב לדוברי השפה הערבית, להכליל בהסכם גם את השידורים בערבית לאזורים אלה. אמרתם לנו שבאופ"א צריכים לפתור את העניין עם מחזיקי הזכויות בשפה הערבית. עד היום לא קיבלנו תשובה וגם למדנו תוך כדי השיחות שיש מחזיק נוסף בזכויות אלה. מצב כזה של חוסר ודאות מונע מאיתנו לתכנן את השידורים קדימה, ולהתקשר עם ספונסרים לצורך משחקי הנבחרת, וזה גורם ל’כאן’ נזקים. לכן, בנסיבות אלה, אנחנו לא יכולים לחכות יותר לתשובות שלכם ומושכים את ידינו מהמכרז לזכויות השידור למוקדמות יורו 2020 ולמוקדמות מונדיאל 2022".

 

בעקבות הפרסום מבקש ח"כ יואל רזבוזוב לקבוע דיון דחוף בוועדת הכלכלה בכנסת. "אף גוף שידור ישראלי לא יעשה איפה ואיפה בין אזרחי ישראל", הסביר רזבוזוב.

 

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב פירסמה אתמול הודעה תקיפה נגד דרישות אופ"א. "את גבולות מדינת ישראל לא יקבעו ארגוני הספורט. הגיע הזמן שיפנימו שיהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. אופ"א מבקיעה שער עצמי. השידור חייב לכלול את מאות־אלפי אזרחינו המתגוררים ביהודה ושומרון".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x