$
ספורט עולמי

לתארים האישיים ב-NBA יש משמעות קבוצתית גדולה

בליגה פרסמו את שלוש חמישיות העונה והתמונה לגבי עתיד הכוכבים הגדולים של הליגה התבהרה; מי יזכה לחוזה supermax?

שירות כלכליסט 13:2120.05.17
ליגת הכדורסל של צפון אמריקה, ה-NBA , הכריזה שלשום (ה') על שלוש חמישיות העונה - 15 השחקנים הטובים בליגה (למעשה, השלושה הכי טובים בעמדה שלהם). לאחר הסכם העבודה החדש בין איגוד השחקנים לליגה, ה-CBA, מדובר בהרבה יותר מסתם תואר. כניסה לאחת מהחמישיות הללו (כמו זכייה בתואר ה-MVP או שחקן ההגנה של השנה) שווה הרבה מיליונים לשחקן הזוכה. מדובר גם בתואר שעשוי להשפיע באופן דרמטי על שוק העברות השחקנים ב-NBA.

 

 

 

15 השחקנים שזוכים בתארים של סוף השנה זכאים לקבל עד 35% מתקרת השכר של קבוצתם לחמש שנים - עלייה מה-30% המקסימליים (לחמש שנים) שהיו להם עד להסכם החדש. הם נקראים designated veterans - שחקנים וותיקים מיועדים. כדי להיות designated veteran צריך השחקן להיכנס לעונתו השמינית או התשיעית בליגה ולהיות באותה קבוצה מעונתו הרביעית או פחות מכך.

 

מדובר באחוזים ששווים הרבה מאוד כסף.

 

סטפן קארי סטפן קארי צילום: איי אף פי

 

 

החוק נועד לסייע למועדונים קטנים לשמור על שחקניהם כשלאלו נגמר החוזה. קבוצה משוק קטן, כמו אוקלהומה סיטי או יוטה ג'אז, תוכל לשמור על השחקן המצטיין שלה מהצעה גדולה יותר מקבוצות אחרות. הבעיה היא אם שחקנה המצטיין לא נחשב לאחד מה-15 הטובים בליגה.

 

קארי כדוגמה

 

ניקח לדוגמה את סטפן קארי. ה-MVP בשתי העונות האחרונות נכנס לחמישייה השנייה של הליגה העונה. חוזהו מסתיים בקיץ הקרוב ובגלל התארים שזכה בהם והעובדה ששיחק כל הקריירה בווריירס, הוא זכאי להיות ה-designated veteran בקבוצה זו, אך לא בקבוצה אחרת.

 

המשמעות הכספית היא שגולדן סטייט יכולה להציע לו כאמור 35% מתקרת השכר לחמש שנים. מדובר סכום שינוע בין 205 ל-209 מיליון דולר (מה שמכונה חוזה supermax). נאמר ולא היה זוכה בתארים האישיים, החוזה המקסימלי שהיה יכול לקבל מגולדן סטייט היה בשווי 30% מתקרת השכר + העלאה קטנה מדי שנה, כלומר 30.3 מיליון דולר לחמש שנים (151.5 מיליון דולר בסך הכל) או 133 מיליון דולר לארבע שנים בקבוצה אחרת. בכל מקרה, מדובר בסכום הנמוך ב-55 עד 75 מיליון דולר מהסכום שהוא יכול לקבל הקיץ. סכום שקשה עד בלתי אפשרי לסרב לו.

 

 

לברון ג'יימס לברון ג'יימס צילום: רויטרס

 

ג'ון וול, שחקן בחמישייה השלישית של העונה, יכול לחתום על הארכת designated veteran לחוזה הנוכחי שלו, 37.2 מיליון דולר בסך הכל עד סיום 2018/19. הוא יוכל לקבל הצעה בשווי 35% מתקרת השכר של 2019/20 - מה שיבטיח לו לפחות 165 מיליון דולר. גם ראסל ווסטברוק וג'יימאס הארדן, שניהם בחמישיית השנה הראשונה, יהיו זכאים לחתום על הארכת חוזה designated veteran הקיץ - זה למרות שחתמו על חוזה חדש בקבוצתיהם בקיץ שעבר.

 

ווסטברוק יוכל לחתום על חוזה בשווי 207 מיליון דולר לחמש שנים נוספות באוקלהומה, למשל. הארדן, לו יש סעיף הארכה, יכול להוסיף ארבע שנים לחוזה שלו בשווי 165 מיליון דולר - בדומה לוול. כאמור, בקבוצות אחרות הם לא יוכלו לחתום על חוזים דומים. קוואי לאונרד, שחקן החמישייה הראשונה, יכול לקבל הארכת חוזה בסן אנטוניו ספרס ביולי 2018 בשווי 213 מיליון דולר.

 

ואלו ש"יכולים" לעבור קבוצה

 

המשמעות האחרת של החמישיות של העונה היא ששחקנים שמסיימים את חוזיהם השנה או בשנה הבאה ולא נכנסו לאחת מחמישיות העונה - לא יוכלו לקבל את תוספת השכר, דבר שפותח תחרות עליהם בשוק השחקנים החופשיים.

 

למשל פול ג'ורג', כוכב אינדיאנה פייסרס, לא הגיע לאחת מחמישיות העונה והוא מסיים את חוזהו ב-2018/19. באינדיאנה הביעו רצון לשמור אותו אבל מסתכנים בכך שהוא לא ייכנס לחמישיות העונה בעונה הבאה ואז עשויים לאבד אותו בחינם בקיץ הבא מבלי יכולת להציע לו יותר כסף מההצעות מצד היריבות.

 

הקיץ, אם יוחלט לעשות עליו טרייד, יקבלו תמורתו שחקנים (או בחירות דראפט) בשווי החוזה שלו, מה שעשוי להשתלם. בכל מקרה, ג'ורג' יוכל לחתום על חוזה לחמש שנים בפייסרס בעוד שקבוצות אחרות יכולות להציע לו חוזה מקסימלי של ארבע שנים.

 

גורדון הייוורד, כוכב יוטה ג'אז שגם כן פספס תואר אישי השנה, יכול גם כן להחליט לצאת מהחוזה שלו העונה ולבחור לחתום ביוטה ג'אז לחמש שנים עבור 175.7 מיליון דולר לחמש שנים או להצטרף לקבוצה אחרת ב-130 מיליון דולר לארבע שנים. בכל מקרה, בגלל שלא יחשב designated veteran ביוטה העונה, הוא מפספס 5% נוספים בחוזה על פני חמש שנים.

 

במצב כזה, הייוורד עשוי לבחור לעבור לבוסטון סלטיקס, שנמצאת בשוק גדול יותר מה שמעניק לו יותר אופציות לחתום על חוזי חסות מניבים. כמו כן, בוסטון מאומנת על ידי בראד סטיבנס, מאמנו של היוורד במכללת באטלר.

 

הייוורד היה שחקן מוכשר אך נמוך ורזה בתיכון, אך סטיבנס האמין בו והציע לו מלגה בבאטלר. לאחר שהייוורד חווה קפיצת גובה מ-1.80 מטר ל-2.03 מטר, מכללות אחרות הביעו בו עניין - כולל הנבחרת של מכללת פורדיו, שהוריו של הייוורד למדו שם והיו בעלי מנוי לקבוצת הכדורסל שלה. אך הייוורד החליט ללכת עם סטיבנס שהיה המאמן הראשון שהאמין בו.

 

בבוסטון ישמחו שהנאמנות של הייוורד לסטיבנס תעניק לה יתרון בקיץ הקרוב. לפי אדריאן ווז'נרובסקי, כתב הכדורסל של יאהו, בוסטון תתרכז הקיץ מאמץ להביא את הייוורד. לוס אנג'לס לייקרס תנסה להביא את פול ג'ורג', יליד קליפורניה שהביע עניין לשחק באל.איי.

 

שחקנים נוספים שעשויים לעבור הקיץ לאחר שלא נבחרו לחמישיית העונה הם בלייק גריפין, שרשאי לצאת מהשנה האחרונה שלו בחוזה בלוס אנג'לס קליפרס ולהצטרף לקבוצה חדשה.

 

איזייה תומאס, כוכב בוסטון סלטיקס ושחקן החמישייה השנייה של ה-NBA, יוכל לחתום על חוזה supermax רק ב-2019 - ורק אם ימשיך בבוסטון סלטיקס וימשיך להצטיין.

 

 

 

לברון ג'יימס (קליבלנד קאבלירס), אנת'וני דיוויס (ניו אורלינס פליקנס), רודי גובר (יוטה ג'אז), יאניס אנדטוקומבו (מילווקי באקס), קווין דוראנט, דריימונד גרין (גולדן סטייט ווריירס), ג'ימי באטלר (שיקגו בולס), דמאר דהרוזן (טורונטו) ודיאנדרה ג'ורדן (לוס אנג'לס קליפרס) זכו למקום בחמישיות הראשונות של ה-NBA אך לא זכאים להארכת SuperMax בגלל זמן החוזה שלהם או הוותק שלהם.

 

החמישייה הראשונה של ה-NBA

 

ג'יימס הארדן (יוסטון רוקטס)

ראסל ווסטברוק (אוקלהומה ת'אנדר)

לברון ג'יימס (קליבלנד קאבלירס)

קוואי לאונרד (סן אנטוניו ספרס)

אנת'וני דייווס (ניו אורלינס פליקנס)

 

החמישייה השנייה של ה-NBA

 

סטפן קארי (גולדן סטייט ווריירס)

איזייה תומאס (בוסטון סלטיקס)

יאניס אנדטוקומבו (מילווקי באקס)

קווין דוראנט (גולדן סטייט ווריירס)

רודי גובר (יוטה ג'אז)

 

החמשייה השלישית של ה-NBA

 

ג'ון וול (וושינגטון וויזארדס)

דמאר דהרוזן (טורונטו ראפטורס)

ג'ימי באטלר (שיקגו בולס)

דריימונד גרין (גולדן סטייט ווריירס)

דהאנדרה ג'ורדן (לוס אנג'לס קליפרס)

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x