$
ספורט ופוליטיקה

וועדת הביקורת של פיפ"א: חייבים הגבלת זמן לכהונת הנשיא

דומניקו סקאלה, היו"ר העצמאי של ועדת הביקורת של פיפ"א, חשף ביום חמישי תכנית של שמונה נקודות לרפורמה כוללת בגוף המנהל את הכדורגל

שירות כלכליסט 20:0911.09.15

דומניקו סקאלה, היו"ר העצמאי של ועדת הביקורת של פיפ"א, חשף ביום חמישי תכנית של שמונה נקודות לרפורמה כוללת בגוף המנהל את הכדורגל. התכנית נחשפה לנוכח המעצרים במאי של שבעה בכירים בכדורגל ובחברות שיווק, מהלך שהגביר את המאמצים לנקות את פיפ"א. התכנית של סקאלה כוללת הגבלת הכהונה של הנבחרים לתפקידים בכירים בפיפ"א החל מהנשיא ומטה ל-12 שנים, חשיפה מלאה של שכר הנשיא, המזכ"ל וחברי הוועד הפועל, ובדיקות מהימנות מפורטות ויעילות יותר על חברי הוועדות. 

הטיוטה כוללת גם המלצה להחליף את הוועד הפועל החזק במועצת מושלים, שתיבחר על ידי הקונגרס ובוועדת ניהול שתהיה אחראית על ההתנהלות היום יומית של הארגון. עם זאת, בפיפ"א ציינו כי כמה רפורמות "חשובות" כבר יושמו על ידי הארגון, ולטענתם הן שיפרו את המינהל.

 

סמל פיפ"א במשרדי הארגון. מגבירים את מאמצי הניקוי לאחר גל המעצרים סמל פיפ"א במשרדי הארגון. מגבירים את מאמצי הניקוי לאחר גל המעצרים צילום: אי פי איי

 

בפיפ"א ציינו במיוחד את הקמתה של ועדת אתיקה עצמאית עם שני מנהלים שנבחרו על ידי הקונרס והקמת ועדת הביקורת והציות. בנוסף, בחירת המארחות של המונדיאל מתבצעת כעת ישירות דרך הקונגרס ולא דרך הוועד הפועל. "תהליך הרפורמות בפיפ"א הוא מהותי לעתיד הארגון ועליו להתנהל באמצעות דיונים ציבוריים נרחבים", אמר סקאלה. "אני שמח לתרום את התכנית המפורטת שלי לתהליך הזה, שחייב להיות מקיף ועם שקיפות גבוהה ככל האפשר כדי להבטיח את המהימנות שלו".

 

אולם ייתכן והתכנית המלאה של סקאלה לעולם לא תעלה להצבעה, שכן מספר מכשולים עומדים לפניה. ביניהן, הקמתה לאחרונה של ועדת הרפורמות של פיפ"א, בהובלת המנהל הכללי לשעבר של הוועד האולימפי הבינלאומי, פרנסואה קאררד. הנוכחות המשמעותית של 6 קונפדרציות אזוריות בוועדה עלולה להוביל לצמצום או התעלמות מחלקים מהתכנית של סקאלה.

 

התכנית של סקאלה הוצגה ביולי בפני חברי הוועד הפועל, אך בקונגרס של פיפ"א שיתקיים ב-26 בפברואר, יקבלו את ההחלטה הסופית בנוגע לרפורמות הפוטנציאליות ועוד לא ברור האם ההצעות הללו כלל יעלו לדיון. סקאלה אישר כי אין לו את הסמכות להעלות את התכניות שלו לסדר היום, אך האפשרות הזו פתוחה בפני כל התאחדות לאומית. הוא בכל מקרה לא מתכוון לפעול להשגת התמיכה.

 

"איני עוסק בפוליטיקה. אני עושה את העבודה שלי, שהיא לקבוע את האבחנה ולבסס את העובדות", אמר לסוכנות החדשות רויטרס. "המסמך הוא פתוח לציבור, להתאחדויות החברות יש גישה אליו, הן חופשיות לעשות איתו מה שהן רוצות. יש מציאות פוליטית ויש את מה שנכון. התפקיד שלי הוא לקבוע מה נכון...אין לי סמכות לקבל החלטות. אני פה כדי לייעץ לארגון".

 

עם זאת, סקאלה ציין כי מבחינתו ההגבלה את אורך הכהונה של הנבחרים היא הממלצה החשובה ביותר. "כמה בעיות מעוצות בכך שאנשים נשארו יותר מדי זמן בעמדות מפתח", הוסיף. "הגבלת משך הכהונה תהיה בעלת השפעה משמעותית לאורך זמן, מכיוון שהיא מקצצת את הקשרים והתלות שמתלווה להישארות זמן רב מדי בתפקיד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x